Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Książki powędrowały do mieszkańców
Politycy promujący czytelnictwo książek? Niezwykłe, a jednak! W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, przedstawiciele SLD rozdawali nowe egzemplarze książek beletrystycznych o zróżnicowanej tematyce – przeznaczonych zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników. Jednym z miast, w którym realizowano akcję była Gdynia.
W województwie pomorskim akcja miała miejsce także w Kwidzynie oraz Wejherowie i była odpowiedzią Sojuszu Lewicy Demokratycznej na dramatyczny spadek czytelnictwa w Polsce oraz wyjątkowo szkodliwą promocję narkotyków realizowaną przez Ruch Palikota.
– Pragnęlibyśmy, aby Polacy – zwłaszcza młodzi, którzy coraz mniej czytają – mówiąc potocznie: „jarali się” literaturą, a nie marihuaną – mówią politycy SLD.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku. Ustanowiono go na 28. sesji Konferencji Generalnej UNESCO, w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej. W Polsce obchodzony jest od 2007 roku. Dla literatury światowej data 23 kwietnia ma symboliczne znaczenie. W tym dniu (w roku 1616) zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir. Tego samego dnia przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Czytelnictwo w liczbach:
- W 2012 roku 58 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki
- Odsetek czytających (przeczytali 7 lub więcej książek w ciągu roku) wyniósł w 2102 roku 11 proc. Dla porównania, w latach 1994-2004 ten wskaźnik wynosił 22-24 proc.
Panie premierze Millerze, Pańska wizja czytelnictwa XXI w. przypomina Pańską wizję lewicy XXI w. – archaiczna, niedzisiejsza, z poprzedniej epoki. Tu ma Pan przygotowany przez Ruch Palikota i Europę Plus na Światowy Dzień Książki film instruujący po co są tablety, smartfony i ebooki. Warto popracować nad Pańskim oglądem współczesności 🙂
http://www.youtube.com/watch?v=Qi2m_XIm2ow