Święty Mikołaj jednak istnieje | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 27.12.2016

Święty Mikołaj jednak istnieje

Święta dobiegły końca. Czas zatem na kilka refleksji. Święta to przede wszystkim kojarzą się z latami dzieciństwa, gdy do domu przychodził niespodziewany gość w czerwonej szacie i z długą brodą. Z biegiem lat zdaliśmy sobie sprawę, że tym tajemniczym przybyszem był zawsze tata lub wujek. Czy to oznacza, że Święty Mikołaj nie istnieje? W magicznym czasie świąt jesteśmy w stanie uwierzyć we wszystko, więc i ja spróbuję to wykorzystać mówiąc wam, że On jest prawdziwy, jeśli tylko tego chcemy.

Mityczna postać Mikołaja została przez dzisiejszy tak bardzo skomercjalizowana, że już prawdopodobnie zapomnieliśmy kim tak naprawdę był. W przeciwieństwie do Króliczka Wielkanocnego, Wróżki Zębuszki, czy innych postaci święty Mikołaj istniał naprawdę. pochodzący z Bari wsławił się wypełnianiem tego co uznał za chrześcijański obowiązek – pomagał biednym i potrzebującym, wstawiał się za uciśnionymi. W tym miejscu możemy zauważyć, że jego zachowanie miało powód – miłość do drugiego człowieka (lub Boga jak kto woli).

Właściwie to w dzisiejszym świecie korelacji między Bogiem, a „Świętym Mikołajem” jest wiele. Po pierwsze – w obu trzeba uwierzyć. Po drugie podobne jest ich miejsce pracy – Boga na nieboskłonie nie znajdziemy, tak samo jak próżno szukać fabryki Świętego Mikołaja na biegunie północnym. Ich obecność uwidacznia się jedynie w relacji z drugim człowiekiem. Obaj wymagają poświęcenia samego siebie dla innych. Taki jest właśnie sens chrześcijaństwa – miłość do bliźniego.

Jeśli ktoś tylko wymaga od innych pewnych postaw, to tak jakby czekał pod choinką na prezenty dla siebie. Kochamy dawać prezenty w Wigilię, ale czemu nie możemy być prezentem przez cały rok? W XXI wieku ten grudniowy czas został tak mocno połączony z kulturą masową, że wśród wielości coraz trudniej odnaleźć jednostkę…

W tym momencie może zabrzmieć jakby ateiści byli wykluczeni z tej „magii świąt”. Każdy niezależnie od wyznania (lub jego braku) może być dobrym człowiekiem.

Nie bójmy się być Świętym Mikołajem cały rok.

Autor

- jestem uczniem III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Regularnie próbuję swoich sił w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym- jeszcze bez efektów, ale przede mną ostatnie podejście. W przyszłości zamierzam studiować prawo, chociaż marzę o zostaniu dziennikarzem. Moją największą pasją jest piłka nożna, a do tych mniejszych można zaliczyć świat polityki i historii.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>