"To dramatyczne. Tracimy Notre-Dame!" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.04.2019

„To dramatyczne. Tracimy Notre-Dame!”

Poniedziałkowy wieczór, tuż przed godziną 9:00. To w tym czasie na szczycie katedry Notre-Dame w Paryżu pojawił się ogień, który błyskawicznie zaczął rozprzestrzeniać. Dach katedry zbudowany między XII a XIV wiekiem wraz ze słynną wieżą runął. Obecnie ogień został już ugaszony, a strażacy podejrzewają, że przyczyną pożaru mogła być nieostrożność robotników prowadzących w katedrze prace renowacyjne.

Płomienie, dym i łzy. Nad brzegiem Sekwany, naprzeciwko katedry Notre-Dame zebrany tłum mieszkańców i turystów spoglądający bezsilnie na płonącą katedrę… Jedni płaczą, inni się modlą.

„To dramatyczne. Tracimy Notre-Dame!” R1; mówi przerażony młody mężczyzna w rozmowie telefonicznej.

„Katedra Notre-Dame to budynek, który oparł się wojnom, rewolucji. To nasze dziedzictwo, które właśnie znika…”

„Notre-Dame płonie?” R1; pyta japoński turysta po angielsku, jakby chciała przekonać się o tym, co dzieje się przed jej oczami.

„Francja straciła jeden ze swoich klejnotów, straciła część swojej historii. Jak to się mogło stać?” R1; komentują paryżanie.

„Nasze serca krwawią” R1; mówi z kolei amerykański turysta, który do Paryża przyjechał z synem. „To co się tu stało, jest jeszcze gorsze niż to, czego doświadczyliśmy 1 września 2001 w czasie ataków na Twin Towers”.

Niektórzy wolą w ciszy stać, unikając robienia zdjęć.

Jeszcze w poniedziałek przed katedrę Notre-Dame przybyli Emmanuel Macron i premier Francji Édouard Philippe w towarzystwie burmistrza Paryża Anne Hidalgo.

Pierwszy zastępca Anne Hidalgo, Emmanuel Grégoire, również pokazał swoje emocje. R1; Notre-Dame jest symbolem całego świata! R1; powiedział, przestraszony. R1; Jest symbolem naszej historii, symbolem narodowym, postacią naszego dziedzictwa…

W tym samym czasie z katedry zabierano uratowane z pożaru dzieła sztuki, które ustawiano przed katedrą, a następnie przeniesiona do sąsiedniego miasta Paryża, ale także do Luwru.

źródło: Le Figaro

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. M.Bielawski pisze:

    Tak, dramatyczne ale okolicznosci podpalenia bardzo podejrzane i niejeden Francuz z ktorym na ten temat rozmawialem jest przekonany ze :
    „to niemozliwe aby byl to przypadek ! Ta”,
    „To prezydent kazal podpalic aby uciszyc Kamizelki i miec temat zastepczy, „Rzad posunie sie do wszystkiego aby odwrocic uwage, wygenerowac duzo emocji”

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika