Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie zagra do końca świata | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.01.2017

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie zagra do końca świata

Za nami kolejny, 25 już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Można odnieść wrażenie, że tegoroczna zbiórka nie niosła za sobą takiego entuzjazmu i tak wielu pozytywnych emocji jak te poprzednie. Coś się powoli wypala… Przyczyn oczywiście można upatrywać w postawie polityków, ale największą odpowiedzialność za kryzys wokół WOŚP ponosi sam jej twórca, któremu najprawdopodobniej zabrakło rozwagi, rozsądku, mądrości a nade wszystko świadomości, że w pewnym momencie stał się depozytariuszem społecznego zaufania. Temu ostatniemu zadaniu chyba nie sprostał.

Nie ulega wątpliwości, że zapoczątkowana ćwierć wieku temu przez Jerzego Owsiaka akcja społeczna w istotny sposób poprawiła opiekę medyczną dla Polaków. Niestety narastające z każdym rokiem wątpliwości i pytania dotyczące działalności biznesowej Owsiaka, jego spółek, które realizują zlecenia fundacji WOŚP, spory sądowe i szkodliwa dla wizerunku całego przedsięwzięcia postawa Owsiaka, który na pojawiające się zarzuty, zamiast odpowiadać w sposób merytoryczny i jasny, reaguje agresją – skutkują tym, że Polacy zaczynają się odwracać od Orkiestry.

Część osób wspierających WOŚP może nawet czuć się oszukana tym, że wokół tak wielkiego i pozytywnego społecznego ruchu niejako „po cichu” powstały różnego typu „złote melony”, „mrówki całe”, „jasne sprawy” – czyli spółki założone przez Owsiaka do obsługi corocznych imprez. W międzyczasie w przestrzeni medialnej pojawiły się także wątki nieruchomości należących do WOŚP i kilka innych wątpliwych tematów.

Czego zabrakło? Zabrakło jasnej, jednoznacznej komunikacji pomiędzy twórcą Orkiestry a społeczeństwem. A przecież wystarczyło wyjaśnić i uzasadnić, dlaczego WOŚP powinna obsługiwać specjalnie do tego powołana spółka, nie zaś wybrany w przetargu podmiot. Gdyby tłumaczenie było logiczne, a argumenty zasadne – prawdopodobnie w tym roku mielibyśmy kolejną rekordową zbiórkę. Niestety tego zabrakło, a istnienie dziwnie brzmiących firm zarabiających na WOŚP odkrywano w atmosferze niedopowiedzeń, wątpliwości, a nawet skandali.

Nie bez winy za to co dziś dzieje się wokół fundacji Owsiaka są środowiska polityczne, które od lat pozycjonują się wokół WOŚP. W tym zakresie zarówno bezgraniczne zaufanie i wsparcie, jakiego przez lata udzielały Owsiakowi lewicowo-liberalne środowiska polityczne, jak również bezwzględna niechęć i brutalne ataki ze strony środowisk prawicowo-konserwatywnych – nie pomagają tej społecznej inicjatywie.

Wiele wskazuje na to, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie zagra do końca świata. Za kilka, może kilkanaście lat prawdopodobnie istnieć przestanie – już dziś wyczuwa się mniejszy niż w ubiegłych latach entuzjazm zbierających i po prostu mniej pozytywnych emocji wokół charakterystycznego czerwonego serduszka. Jeśli jednak tak się stanie, jest duża szansa na to, że WOŚP zostanie zastąpiona czymś podobnym. Gdyby z kolei to nastąpiło – oby tylko następca Jerzego Owsiaka wykazał się większą niż on rozwagą, mądrością, rozsądkiem i świadomością tego, że tworząc wielką inicjatywę, nie tylko odpowiada się za jej finansowy sukces, ale także staje się depozytariuszem wielkiego społecznego zaufania, którego po prostu nie można zawieść…

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Wyświetlono 23 komentarze
Napisano
 1. Paweł pisze:

  Warto byłoby wspomnieć o sui generis „terrorze” WOŚPowiczów, czyli sympatyków akcji, którzy stawiając pytanie: czy popierasz akcję WOŚP?, oczekują tylko jednej jedynie słusznej pozytywnej odpowiedzi.
  Nie pomagasz, to jesteś głupkiem, ciemnym pisowcem i sługusem Kaczafiego oraz Rydzyka.

 2. Pablo pisze:

  A ja się zastanawiam, jak coś, co się ma ku końcowi może dawać takie wyniki? Efekt tegorocznej zbiórki jest o jakieś 50% wyższy niż w 2016… Co do transparentności zgoda – wyłożenie kart na stół uciełoby spekulacje. Ale nadal nie rozumiem dlaczego jeżeli coś nie jest „prawomyślne”, to należy to zaorać

 3. Arek pisze:

  Panie autorze. Nic nie jest i nigdy nie będzie do końca transparentne. Można na przykład dywagować jakie ma Pan ukryte cele pisząc ten artykuł, rzucać retoryczne pytania o Pańskie życie prywatne i publiczne. Można całkowicie podważyć Pańskie dobre intencje. Pytanie brzmi: po co ? Czemu ma to służyć ? Odnosząc się do meritum sprawy, to należałoby się zastanowić czy coś przynosi więcej szkody, czy pożytku. WOŚP niewątpliwie w przeważającej części tworzy Dobro. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że coś jest naganne, należałoby to zbadać zachowując należny szacunek dla innych wartości i osób. Pański artykuł nie tworzy wartości dodanej, nie służy budowaniu, chyba że jest to budowa Pańskiego wątpliwego autorytetu.Komentując Pański artykuł można odnieść się do jednostkowych afer Caritasu, do moralności wielu kleryków. Tylko po co ? Jeżeli Caritas robi więcej dobrego, niż złego – to niech działa i trzeba mu w tym pomagać, a nie jątrzyć. Panu nie należy pomagać, dopóty Pan sam nie zacznie tworzyć Dobra.

  • Paweł pisze:

   Panie Arku, autor nie krytykuje idei akcji, tylko podkreśla, że pewne działania finansowe Owsiaka są niejasne. A jeżeli Pan napisał „Nic nie jest i nigdy nie będzie do końca transparentne.”, to co można pomyśleć? Że niech tam zachachmęci, ale pomaga przecież innym? Nie ma na to zgody. Właśnie dlatego, że jest to akcja wywołująca tak skrajne emocje, Owsiak musi być czysty niczym żona Cezara. Gdyby Pan założył fundację, a potem spółkę, która świadczyłaby usługi Pańskiej fundacji – czyli Pan zleca i Pan zarabia, to jak to można by ocenić?

   • HANKA pisze:

    To niech Pan rzuci pierwszy kamienien skoro jedt pan”bez winy”takim czystym jak zona Cezara wlasnie.Rzucaj Pan jak to pana uspokoi!!!!Skoro ma Pan takie potrzeby to rzuc pan sobie w kazdego kto pana zdaniem zachachmeci.Skup Sie pan na sobie moze domu i pracy.Zmiane dobra zacznijmy od siebie!!!!

  • Orzeł pisze:

   Ale bzdury. To filozofia Janosika – można zabierać bogatym i dawać biednym i wtedy jest ok? Jesteś intelektualnie jak małe dziecko. Owsiak powinien być transparentny i uczciwy. Sprawy spółek wyszły dopiero po tym jak zaczęto się mu przyglądać. Brawo dla autora za dobry i wyważony komentarz. Zgadzam się z nim w 100 %.

   • HANKA pisze:

    Bzdury.Po co panu znac stan konta Owsiaka???Bedzie pan spokojniej spal czy to pana intelektualnie wzbogaci?nie sadze.To glupia tendecja rozliczania sie na oczych Polski.Panie nikt panu do talerza nie zaglada i daj pan Owsiakowi zyc.Panu nie ukradl.Matke Terese z Kalkuty za DOBRO nikt nie sadzil,a mimo wszystko mowila o sobie sama ze czlowiek grzeszny, slaby….Po co PISOWI wiedza o kieszeni Owsiaka??.Najpierw opluli Walese,teraz kolej na nastepna ofiare pomowien…i tak az Polak Polakowi Wilkiem

 4. ak pisze:

  Co za bzdury Pan pisze?Na jakiej podstawie dokonał Pan takiej oceny?Tegoroczna akcja to kolejny rekord!!!Proponuję zdrowe i trzeźwe spojrzenie bez kontekstu politycznego!!!Traci Pan wiarygodność dziennikarską!

 5. Witek pisze:

  Sama prawda. Niestety Owsiak stracił zaufanie przez swoją chciwość. Wielka wielka szkoda.

 6. Beata pisze:

  Pan autor pisał artykuł na zlecenie PIS-u?

 7. HANKA pisze:

  Kolejne bzdury na Owsiaka.Wstyd co ten PIS juz nie wymysli.Polityka nienawisci Rzadzi glupota,rasizm i klamstwo.Kraj w ktorym czlowiek czlowieka by za poglady przeciwne zabil i to z usmiechem na twarzy.usmiech tez przemija

  • Nicolaus pisze:

   HANKA jesteś przecież z Platformy Obywatelskiej więc sie nie odzywaj. A w komentarzu nie ma ani słowa o PiS. Masz chyba jakąś obsesje. Psychiatra potrzebny ci.

   • HANKA pisze:

    Nie jestem w ogole z Polski.PO czy Pis to dla mnie nie partie tylko grupa oszolomow bijaca sie o koryto.Brak kultury politycznej jest powalajacy, z tym ze ta grupa rzadzaca jest do tego na tyle merytorycznie nieprzygotowana ze mowi o pojeciach ,ktorych znaczenia nie zna.Niech kazdy spojrzy na siebie zanim oceni tego obok.W Polsce jest tendecja juz zle zyczyc sasiadowi czy szwagrowi ,a co dopiero komus kto pomaga innym za pieniadze narodu.Zamiast to DOBRO wspierac Polak chce gnoic i prac brudy.To ohydne.I to w katolickim kraju.Czyli co?Katolik z nazwy tez.Jak cala reszta.Nawet polska demokracja jest zludzeniem.Obsesji nie mam.patrze z boku.Jestem profesorem i obsesje lecze moim pacjentom czy wykladam o obsesji.Jest pan w Polsce jeden ogarniety obsesja zemsty za smierc brata.Ruszy kazda metode nawet z piekla tode by zagluszyc swoj prywatny bol ….za cene Polski.Zaora kazda dobra ide i porzadnych ludzi dla wlasnej ide.To samowladza i totalitaryzm.Pozdrawiam

 8. HANKA pisze:

  Czysta nagonka bez merytorycznych podstaw.Chetnie bym zlustrowala kieszen pana od artykulu,ale nie prywatnie,nie kulturalnie…na oczach calej Polski z gory zakladajac pana nieuczciwosc.Wtedy porozmawiamy o pana spokoju.

 9. HANKA pisze:

  PIS nie zagra do konca swiata.To jedt pewne.Owsiak moze tez nie bo zycie nie trwa wiecznie.Jego nastepcy beda gracWOSP akcja to juz historia nie pisowski epizod.

 10. HANKA pisze:

  Jestem bezpartyjna!!!!!

 11. Wiktor pisze:

  Namnozylo nam sie filantropow,zebyzyc za cudze.oczywiscie,sa wyjatki,,np.pani blaszczyk.reszte nalezy solidnie rozliczac.ot i tyle.nie robta co chceta.

 12. Wyjechany pisze:

  Wstyd za taki artykul, Panie Lange !
  Swoje przemyslenia zachowaj Pan dla siebie lepiej.

  Wcale nie twierdze, ze Owsiak jest czysty jak lza,
  ale nie interesuje mnie polityczka jaka pan uprawia,
  a jesli masz pan lepszy pomysl :
  zbierz choc jedna setna tego co Jurek Owsiak i wtedy pisz swoje „artykuly”, bo na razie…z czym do ludzi ?

  Krytykowac latwo, zrobic tyle co Jurek :wiadomo..

 13. Zielinski pisze:

  Facet ma troche racji…ale Orkiestra w tym roku zarobila wiecej, Orkiestra nie w smak kosciolowi i nierzadowi najjasniejszej RP.
  Jurek na Woodstocku od lat, Jurek na Orkiestrze :
  to inne zazdrosne polaczki chco zgnoic go.
  Ale na rece trza patrzec, jasne.
  Jurek to pozytywny symbol wspanialej akcji, praktyczna dzialalnoscia pokazal ile mozna zrobic bez politykierstwa,
  no ale Walesa tez byl kiedys symbolem dla nizej podpisanego…

  Czas pokaze, a faktycznie krytykowac latwo, Panie Lange,
  „specjalisto” od medialnego zamieszania.
  ?

 14. Artur pisze:

  Pełna zgoda z autorem. Są wątpliwości i są błędy Owsiaka. Ale są też jego ogromne zasługi. I dobrze że zostało to zauważone i w ten sposób opisane.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika