Wiemy, kto stał za nominacją posła „intelektualisty” na dyrektora teatru | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.06.2016

Wiemy, kto stał za nominacją posła „intelektualisty” na dyrektora teatru

Poseł z Nowoczesnej wywołał swego czasu burzę w związku z wystawieniem spektaklu teatralnego reklamowanego jako erotyczny. Wciąż oficjalnie kieruje Teatrem Polskim we Wrocławiu, od 2006 roku. Ma zaledwie średnie wykształcenie. To ewenement. Okazuje się dodatkowo, że za nominacją Mieszkowskiego stał… polityk związany z Prawem i Sprawiedliwością!

teatr_polski

Mieszkowski zasłynął promocją spektaklu teatralnego, który wywołał ogólnopolską dyskusję i liczne kontrowersje. Chodziło o spektakl „Śmierć i dziewczyna”, oceniany przez wielu komentatorów mianem skandalizującego. Zapowiadano, że przedstawienie ma mieć zabarwienie erotyczne.

W tej sprawie interweniował wicepremier, kultury Piotr Gliński, który oczekiwał od Marszałka Województwa Dolnośląskiego, aby premiera spektaklu w trybie natychmiastowym została wstrzymana.

Wątpliwości w stosunku do Mieszkowskiego w roli dyrektora teatru wzbudzają także jego kwalifikacje. Okazuje się, że ma on zaledwie średnie wykształcenie, o czym pisaliśmy. Nie przeszkadza mu to kreować się na intelektualistę, znawcę teatru, literatury, kultury i sztuki.

O nominację Mieszkowskiego na dyrektora ważnej instytucji kultury zapytaliśmy Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Odpowiedź jest zaskakująca.

– Pan został powołany na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego 1 września 2006 roku przez ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Ujazdowskiego. Wymagania ustawowe dotyczące wyboru dyrektora od czasu jego powołania przez ministra Ujazdowskiego do dziś nie uległy zmianie. Obowiązujące przepisy prawa nie określają wymagań dotyczących wykształcenia kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury. Z uwagi na zakończenie się z dniem 31 sierpnia 2016 roku kadencji dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego,  Zarząd Województwa Dolnośląskiego zamierza w najbliższym czasie ogłosić konkurs na to stanowisko.  W treści ogłoszenia Zarząd – po zakończeniu niezbędnych konsultacji – określi niezbędne wymagania kwalifikacyjne, jakie musi spełnić kandydat na to stanowisko. Wszyscy dyrektorzy instytucji kultury, dla których Województwo Dolnośląskie jest organizatorem posiadają wykształcenie wyższe – informuje Agnieszka Miza, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

ujazdowski

Kazimierz Michał Ujazdowski jest obecnie europosłem.

Próbowaliśmy dowiedzieć się od Kazimierza Michała Ujazdowskiego, polityka związanego z PiS, obecnego europosła, jakie argumenty spowodowały, że powołał Krzysztofa Mieszkowskiego na funkcję dyrektora publicznego teatru. Niestety Ujazdowski milczy…

Nie wiemy zatem, czy będąc ministrem kultury, dokonał weryfikacji formalnych kwalifikacji Krzysztofa Mieszkowskiego. Nie dowiedzieliśmy się również, jak po czasie ocenia nominację i czy czy żałuje swojej ówczesnej decyzji.

Kadencja dyrektora Mieszkowskiego upływa w połowie 2016 roku.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
  1. Janusz pisze:

    Kazimierz Ujazdowski był bardzo kiepskim ministrem. Tak mówiły różne środowiska ze świata kultury. Ja osobiście mam co do niego duże wątpliwości odnośnie jego walorów intelektualnych.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika