Poseł Mieszkowski – „kulturoznawca” z średnim wykształceniem | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.01.2016

Poseł Mieszkowski – „kulturoznawca” z średnim wykształceniem

Przedstawia się jako „kulturoznawca”, „krytyk teatralny”, „dziennikarz”. Tymczasem okazuje się, że ma tylko wykształcenie średnie ogólne, ukończył XIV LO. Chodzi o Krzysztofa Mieszkowskiego – posła Nowoczesnej. Co ciekawe, z takim wykształceniem jest dyrektorem publicznego teatru! Jak to możliwe?

mieszkowski-sejm

Trudno uwierzyć, że człowiek legitymujący się maturą mógł zostać dyrektorem publicznego teatru. Informacje o wykształceniu Krzysztofa Mieszkowskiego znajdują się na stronach internetowych Sejmu. Postanowiliśmy zapytać przedstawicieli Kancelarii Sejmu o wiarygodność treści tych informacji. Okazało się, że posłowie sami wypełniają kwestionariusze dotyczące wykształcenia.

– Zamieszczone na stronie internetowej Sejmu informacje dotyczące wykształcenia posłów pochodzą z przedkładanych przez nich z chwilą objęcia mandatu kwestionariuszy poselskich – informują pracownicy Kancelarii Sejmu.

mieszkowski-stronaNajwidoczniej w przypadku kwestionariusza sejmowego, w którym trzeba podać konkretne informacje, i które w łatwy sposób można zweryfikować, Mieszkowski nie odważył się koloryzować. Niestety inaczej było w publikacjach internetowych, w których poseł przedstawiał się wyborcom jako „kulturoznawca”, „krytyk teatralny”, „dziennikarz”. Ile z tych deklaracji jest prawdą – trudno stwierdzić, ponieważ sam zainteresowany milczy w tej sprawie.

Blisko 2 tygodnie temu zadaliśmy posłowi Mieszkowskiemu szczegółowe pytania dotyczące wykształcenie. Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Jak na „nowoczesnego” posła z „nowoczesnej” partii – brak odpowiedzi na korespondencję e-mailowa nie jest czymś chlubnym, jest raczej mało eleganckie, bo w ten sposób lekceważy także swoich wyborców.

W przypadku Mieszkowskiego warto zadać jeszcze jedno pytanie. Jak to możliwe, żeby człowiek z wykształceniem średnim ogólnym mógł kierować publicznym teatrem? Przypomnijmy, że od 2006 roku jest dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. Czy do postępowania konkursowego dopuszczono osoby nie mające formalnie wyższego wykształcenia? Będziemy to sprawdzać.

Jak czują się wyborcy, którzy opierając się na informacjach umieszczonych w internecie, mogli traktować Mieszkowskiego jako absolwenta studiów kulturoznawczych?

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 20 komentarzy
Napisano
 1. Imię... pisze:

  Znam idiotów po studiach i ludzi inteligentnych po zawodówkach

  • Mel pisze:

   Ale tu mowa o idiocie po liceum, który kłamie, że ma wyższe wykształcenie. Zgodnie z ustawą musie na zajmowanym stanowisku takie mieć.
   Skoro zajmował stanowisko i uzyskiwał korzyści materialne, których inaczej nie mógłby osiągnąć (nie mógłby być dyrektorem teatru bez wyższego wykształcenia), to popełnił oszustwo.

  • andrzej... pisze:

   Wszystkiego najlepszego, inteligencie po zawodówce.

  • Klisza pisze:

   Tez wychodzę z tego założenia – ale jeśli ktoś taki pcha sie do polityki to wiadomo ze to kretyn po zawodówce – przypominam , ze jeden taki kabel już niezłe nawywijał 😉

 2. Alex pisze:

  Jako wyborca .Nowoczesnej bardzo sie zawidłem. To nie jest ta partia ktora miała byc profesjonalna i nowoczesna. Pustka pachnie jak sie oglada i sucha tych ludzi. Co do Mieszkowskiego to dlateczgo ludzie bez wyksztalcenia maja kierowac publicznymi instytucjami? dyplom jest po to zeby zweryfikowac wiedze. W tym przypadku jak mozna to zrobic? poza tym wiedza to jedno inteligencja drugie. domagam sie zeby dyrektorzy teatrow i innych instytucji jednak mieli minimum formalnego przygotowania.

 3. arthurgordon pisze:

  Większość amerykańskich aktorów miałaby odebrane statuetki,honoraria,sławę i możliwośc grania bez zaliczonych nauk…W Polsce Mroczki mogliby być tylko nietoperzami

 4. Ewa pisze:

  Maciej Nowak, „krytyk teatralny”, „teatrolog”, wykształcenie średnie.

 5. Michał pisze:

  Też mam średnie. Studiów nie skończyłem z powodów rodzinnych. To co jestem gorszego sortu?!

 6. Wiesława pisze:

  Konsultant Wojewódzki nie odróżnia torbieli skórzastej od raka ani norm markerów. Kto mu dał duplom „LEKARZA”

 7. JACEK pisze:

  JAK NAJSZYBCIEJ NALEŻAŁOBY ZMIENIĆ USTAWĘ!!!!!!AKTUALNA USTAWA O INSTYTUCJACH KULTURY NIC NIE MÓWI O WYKSZTAŁCENIU DYREKTORA CZY KIEROWNIKA INSTYTUCJI KULTURY!!!O WSZYSTKICH WARUNKACH JAKIE MUSZĄ SPEŁNIĆ KANDYDACI DECYDUJE ORGANIZATOR CZYLI SAMORZĄD!.MOŻNA ZOSTAĆ DYREKTOREM TEATRU NAWET PO PODSTAWÓWCE. ALE W POLSCE PRZECIEŻ BEZ WYKSZTAŁCENIA MOŻNA ZOSTAĆ WÓJTEM,BURMISTRZEM,STAROSTĄ A NAWET PREZYDENTEM I TACY LUDZIE NAMI RZĄDZĄ !!!

 8. koko pisze:

  Mieszkowski ma blisko siebie niejakiego Piotrka R. znanego lizod…. On zapewne toruje mu inteligenckie tory kariery…

 9. Prawda pisze:

  Nie uważam żeby ludzie ze średnim wykształcenie gorzej zarządzali instytucjami. Znam dużo osób którzy uważają się za mądrych bo zrobili studia a ćpają, piją i w ten właśnie sposób zarządzają. Bez względu na to kto co ukończył wszystko zależy od znajomosci jego lub rodziców

 10. Nie rozumiem o co chodzi. Przecież on to wpisał w rubryce „zawód”, a nie w rubryce „zawód wyuczony”. „Kulturoznawca”, „dziennikarz”, „krytyk teatralny” to wszystko określenia tego, czym się ktoś zajmuje, a nie tego, jakie ma wykształcenie – i to nie tylko akademickie, ale również faktyczne. A co do tego, że dyrektorami teatrów mogą być rzekomo tylko ludzie o formalnym wykształceniu wyższym, to w zasadzie niby z czego to wynika? Na takie stanowiska prawdopodobnie najlepiej nadają się ludzie wielcy, czyli tacy, którzy przerastają system edukacji. Nie wiem, czy Mieszkowski jest takim człowiekiem, bo podczas całej jego kadencji byłem tylko na dwóch przedstawieniach, ale o tym, czy nadaje się na to stanowisko, świadczą oczywiście jego osiągnięcia w tej roli, oraz to, jakiej miary artyści go popierają, nie zaś papiery.

 11. ytg pisze:

  … tylko obciach dla Głogowa, że toto się tu urodziło !!!

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika