Współczesny wywiad HUMINT
Książka pod tytułem „Współczesny wywiad HUMINT” Wojciecha Staniuka jest wyjątkową publikacją na polskim rynku.
Opis od wydawcy:
„Pierwszy nowoczesny podręcznik o wywiadzie. Wywiad jest jak rozwiązły kochanek, który uwodzi, wzbudza zaufanie i uzależnia tylko po to, aby okłamać, coś wyłudzić lub nakłonić do czynów nieakceptowanych. Ludzie, na których padł urok wywiadu, są skłonni przekazywać rzeczy i informacje, które narażają ich na skrajne niebezpieczeństwo. W swej pracy jest jak sutener. Wykorzystuje ludzi na różne sposoby. Odkrywa słabości i wszelkie ułomności charakterów, które są podstawą w dalszej manipulacji. Wywiad na równi jest gotowy eksploatować uczciwość prawych obywateli, jak i karygodne czyny przestępców. Często wywiad świadomie pozwala swoim współpracownikom myśleć, że to oni pogrywają sobie z wywiadem lub też „dyrygują orkiestrą”. Ale są to tylko pozory… Jednak wywiad ma świadomość, iż jego współpracownicy mogą w rzeczywistości pracować dla przeciwnika… Wówczas wywiad z myśliwego może przeistoczyć się w zwierzynę! To naukowe opracowanie na temat funkcjonowania wywiadu osobowego dla przyszłych oficerów, urzędników wysokich i średnich szczebli oraz osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa”.
Podręcznik należy do grupy wyjątkowych publikacji na polskim rynku wydawniczym, przeznaczony jest głównie dla ludzi, którzy są zainteresowani tematyką służb specjalnych. Moim zdaniem powinni go przeczytać nie tylko ci, którzy interesują się tą specjalną tematyką, ale również: uczniowie szkół ponadpodstawowym, studenci i dziennikarze.
Podręcznik składa się z sześciu rozdziałów, z bardzo ciekawego wstępu i zakończenia, które próbują przedstawić rolę wywiadu.
Rozdział 1 Historia organizacji wywiadowczych.
Rozdział 2 Pozyskiwanie informacji wywiadowczych.
Rozdział 3 Formy Pracy wywiadu.
Rozdział 4 Humint – wywiad osobowy.
Rozdział 5 Humint – działania wywiadu agenturalnego.
Rozdział 6 Werbunek.
Przedmiotowy podręcznik jest idealny źródłem wiedzy dla dziennikarzy śledczych w technikach i sposobie pracy służb, ale i możliwości zapoznania się i wykorzystania ich w pracy dziennikarzy.
Sam jako dziennikarz śledczy uważam, że zawód dziennikarza bardzo często wymaga wykorzystania technik, które są w domenie służb specjalnych, oczywiście zachowując w pełni zasady prawa prasowego.
Zawód dziennikarza śledczego jest kwintesencją dziennikarstwa – jest bardzo trudnym, niebezpiecznym fachem i wymaga używania technik operacyjnych pozyskiwania niejawnych źródeł informacji.
Z tych i innych względów serdecznie polecam każdemu przeczytanie tę niezwykłą książkę.