Wykluczenie społeczne osób niepełnosprawnych jest bardzo wysokie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 25.10.2024

Wykluczenie społeczne osób niepełnosprawnych jest bardzo wysokie

Dziś w Gazecie Bałtyckiej wywiad z Tośkiem Chołodniakiem, pełnomocnikiem partii Wałbrzych ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami.

Jak według Pana powinna wyglądać reforma Trybunału Konstytucyjnego RP w 2025 roku?
Zajmuję się już wiele lat sprawami praw osób niepełnosprawnych z niepełnosprawnościami, od początku lat 70-tych. Od 1976 roku zajmuję się prawami człowieka. Jeszcze w tych czasach nie było organizacji działających na rzecz praw człowieka i osób z niepełnosprawnościami. Chcę powiedzieć, jak bardzo jest ważny pełnowymiarowy system prawny wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami oparty na zasadach określonych w przepisach prawa międzynarodowego dotyczącego kwestii uregulowania Ochrony Praw Osób Niepełnosprawnych. Chciałbym przypomnieć, co oznacza dla osób z niepełnosprawnościami reforma Trybunału Konstytucyjnego i przywrócenia praworządności w państwie polskim.

W 1976 wstąpiłem do Związku Socjalistycznych Młodzieży Polskiej. Tutaj podejmując działania zmierzające do podnoszenia jakości standardów życia osób niepełnosprawnych w ramach programu dr hab. Hanny Dworakowskiej, realizowałem założenia programowe przystosowania systemowego wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami rehabilitacji, edukacji, lecznictwa osób z niepełnosprawnościami. Podejmując działania przyjęte przez dr hab. Hannę Dworakowską, nabywania uprawnień, nabyłem uprawnienia eksperckie ds. Prawa Międzynarodowego dotyczącego osób niepełnosprawnych. W tym czasie powstał szereg instytucji i instytutów, sanatoria, szpitale, w których osoby niepełnosprawne leczone mogły normalnie funkcjonować.

Po 1990 roku w Wielkiej Przemianie Ustrojowej nie uwzględniając osób z niepełnosprawnościami, które zostały wyłączone z systemu prawnego. Tu należy szukać przyczyn dzisiejszej sytuacji prawnej osób z niepełnosprawnościami, która się pogłębia.

Ratyfikacja Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, nie realizowała umowy o prawach człowieka, podpisanej przez rząd Mateusza Morawieckiego, nie wykonując artykułu 47 Konwencji Praw Człowieka, o Unii Europejskiej.

Stworzony został dualizm prawny, który miał na celu i ma zabezpieczenia interesów politycznych minionej władzy.
Reforma Trybunału Konstytucyjnego jest wymagana, a Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ją przyjął. Jest bardzo wymagana dla nas wszystkich.

Jakie zmiany należy przeprowadzić w Trybunale Konstytucyjnym RP, by spełniał swoje Konstytucyjne zadania?
I znowu odniosę się do praw osób z niepełnosprawnościami. to samodzielna instytucja władzy sądowniczej powołana na mocy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, której głównym zadaniem jest kontrolowanie zgodności prawa z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej oraz formułowania jego wykładni.

Jak skutecznie w cieniu wojny na Ukrainie piłować ludzi opozycji, żeby po wyborach i wygranej rozliczyli ludzi władzy za łamanie Konstytucji RP?
Odnosząc się do systemu prawnego obowiązującego w Polsce, odniosę się do kwestii prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych na przestrzeni ubiegłym lat, których dzisiaj są tego skutki prawne niekonstytucyjności Trybunału Konstytucyjnego RP. Na mapie świata i europejskiej osób niepełnosprawnych brak jest polskiego państwa, jest biała plama. Polska jest na liście obok krajów Europy i świata, w którym wykluczenie społeczne osób z niepełnosprawnościami jest bardzo wysokie. Wykluczenie społeczne, wykluczenie prawne, dyskryminacji, wykluczenie transportowe, brak danych osobowych w europejskiej sieci praw osób niepełnosprawnych.

W polskim prawie, brak jest jakichkolwiek zapisów prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych. Polska nie uwzględniając prawa międzynarodowego dotyczącego kwestii praw osób niepełnosprawnych narusza wszystkie normy prawne dotyczące standardów europejskich zawartych w traktatach o Unii Europejskiej, Europejskiej Strategii Osób Niepełnosprawnych. Chcę przypomnieć Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych z 1997 roku, której zapisy prawne do dzisiejszego dnia są w mocy prawa. RP zakwestionował prawo unijne, a tym samym uregulowania kwestii praw osób niepełnosprawnych w państwie polskim.

Bez uregulowania kwestii praw człowieka, nie jest możliwe przyjęcie Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, Karty Praw Podstawowych. 4 marca 2024 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał niekonstytucyjność Trybunału Konstytucyjnego RP oraz sędziów w nim orzekających. Muszą odejść.

Nie jestem zwolennikiem zmiany Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która była łamana przez 9 lat. Pamiętam prace nad Konstytucją i konsultacje. Lewica dała bardzo dobrą Konstytucję Polsce i mam wszystkim.

Rozmawiał:

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika