Wylosowano grupy el. ME 2016 we Francji. Z kim zagra Polska? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 23.02.2014

Wylosowano grupy el. ME 2016 we Francji. Z kim zagra Polska?

Dzisiaj w Nicei odbyło się losowanie piłkarskich grup dotyczących eliminacji do Mistrzostw Europy w 2016 roku we Francji. W losowaniu wziął udział były bramkarz reprezentacji Polski, a obecnie polityk, Jan Tomaszewski. Wśród polskiej delegacji podczas tego wydarzenia znajdowali się między innymi prezes -u Zbigniew i selekcjoner naszej kadry Adam Nawałka. Polacy zmierzą się z: Gibraltarem, Niemcami, Szkocją, Gruzją oraz Irlandią.

Euro2016_GB

Gibraltar to debiutant w oficjalnych rozgrywkach międzynarodowych pod egidą UEFA. W listopadzie ubiegłego roku nowy członek UEFA rozegrał de facto swój pierwszy pojedynek przeciwko Słowacji (0:0).  Co ciekawe, Polacy w fazie grupowej premierowy mecz rozegrają właśnie z Gibraltarem. Spotkanie to jednak nie odbędzie się na terytorium należącym do Wielkiej Brytanii, lecz w portugalskim Algarve.

Drugi mecz Biało-Czerwoni rozegrają w Warszawie na Stadionie Narodowym. Przeciwnikiem będą z kolei dotychczas niepokonani w historii przez reprezentację Polski nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy.

Trzy dni po tej potyczce podopiecznych Nawałki czeka rywalizacja ze Szkocją, również na Stadionie Narodowym. Ze Szkotami Polacy zmierzą się już niedługo, 5 marca bowiem zostanie rozegrany towarzyski mecz z piłkarzami Gordona Strachana.

Gruzja to ostatni rywal Polaków w tym roku. Polscy zawodnicy po tym spotkaniu grupowym będą mieli za sobą wówczas cztery pojedynki.

to jedyny przeciwnik Biało-Czerwonych, z którym zmierzą się dwukrotnie w przyszłym roku. W 2015 r.  dojdzie do pierwszej rywalizacji, a mecz kończący zmagania grupowe – być może decydujący o losie naszych piłkarzy – zostanie rozegrany w październiku wspomnianego roku. Rewanżowe spotkania z Irlandczykami odbędzie się w Polsce.

Do finałów Mistrzostw Europy we Francji, gdzie rywalizować będą ze sobą po raz pierwszy aż 24 zespoły, z każdej grupy eliminacyjnej awansują bezpośrednio dwie najlepsze drużyny i najlepszy z trzeciego miejsca. Pozostali przedstawiciele, którzy zakończą zmagania na trzeciej pozycji, zagrają w barażach. Lepsi w tych dwumeczach dołączą do wcześniej zakwalifikowanych drużyn.

Turniej we Francji rozpocznie się 10 czerwca 2016 roku, a zakończy dokładnie miesiąc później. Mecz otwarcia odbędzie się w Marsylii na Stade Velodrome, finał zaś w Paryżu na Stade de France.

Warto dodać, że w eliminacjach po raz pierwszy weźmie udział gospodarz. Trójkolorowi nie będą wszak brani pod uwagę przy końcowej punktacji. Kolejną nowością jest terminarz rozgrywania spotkań. Przedtem mecze były rozgrywane w piątek i we wtorek, a teraz starcia rozpoczną się już w czwartek, a ostatni mecz odbędzie się we wtorek. Po tej zmianie zyskają , ponieważ będą mieli okazje obejrzeć więcej meczów, skądinąd piłkarze będą mieć jeden dzień mniej na regenerację sił. Reprezentacje będą grać bowiem systemem czwartek-niedziela, piątek-poniedziałek i sobota-wtorek.

Grupa D . do ME 2016 we Francji:

 1. Niemcy
 2. Irlandia
 3. Polska
 4. Szkocja
 5. Gruzja
 6. Gibraltar

Terminarz gier Polaków w el. do ME 2016 we Francji:

 • 7 września 2014 r. (godz. 20.45): Gibraltar vs Polska
 • 11 października 2014 r. (godz. 20.45): Polska vs Niemcy
 • 14 października 2014 r. (godz. 20.45): Polska vs Szkocja
 • 14 listopada 2014 r. (godz. 18.00): Gruzja vs Polska
 • 29 marca 2015 r. (godz. 20.45): Irlandia vs Polska
 • 13 czerwca 2015 r. (godz. 18.00): Polska vs Gruzja
 • 4 września 2015 r. (godz. 20.45): Niemcy vs Polska
 • 7 września 2015 r. (godz. 20.45): Polska vs Gibraltar
 • 8 października 2015 r. (godz. 20.45): Szkocja vs Polska
 • 11 października 2015 r. (godz. 20.45): Polska vs Irlandia

 


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>