Zamachy we Francji. "Istnieje zagrożenie atakami terrorystycznymi w Polsce" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.11.2015

Zamachy we Francji. „Istnieje zagrożenie atakami terrorystycznymi w Polsce”

Setki ofiar ataków terrorystycznych we Francji. Prezydent przywrócił kontrole graniczne. Krwawe zamachy we Francji każą poważnie zastanowić się nad bezpieczeństwem naszego kraju. Czy Polska jest zabezpieczona na wypadek ewentualnego zagrożenia terrorystycznego?

zamach_we_francji

W Paryżu doszło do całej serii zamachów terrorystycznych, w których według wstępnych szacunków zginęło co najmniej 120 osób, a ponad 200 zostało rannych. Ataki przeprowadzono w różnych miejscach stolicy Francji.

Należy pamiętać o tym, że ataki terrorystyczne z reguły są elementem działań politycznych. Zwraca na to uwagę m.in. Andrzej Mroczek ekspert od spraw terroryzmu

R1; jest metodą realizacji celów politycznych a jego źródła motywacji mogą mieć m. in. podłoże ideologiczne, religijne lub ekonomiczne. Ale źródła te mogą być – i często są – mieszane R1; mówi Mroczek.

Pytanie, czy Polska jest potencjalnie narażona na atak terrorystyczny i czy jesteśmy do niego przygotowani?

R1; Wielu analityków i ekspertów jest zdania, że nie jesteśmy na dzień dzisiejszy na tyle atrakcyjnym krajem, aby nas nękały międzynarodowe grupy terrorystyczne. Ale to nie znaczy, że na terenie Polski nie ma atrakcyjnych celów dla terrorystów, bo są obiekty i symbole ważne dla innych państw, które z kolei są zaangażowane w zwalczanie światowego terroryzmu. W mojej ocenie społeczeństwo w kwestii świadomości, edukacji, profilaktyki nie jest przygotowane na zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Natomiast szeroko rozumiane mają opracowane procedury i algorytmy, przeprowadzają symulacje, na płaszczyźnie wywiadowczej i kontrwywiadowczej ściśle współpracują z partnerami zagranicznymi itd. Nie należy zapominać, że nie mamy doświadczenia w zwalczaniu tego zjawiska. Poza tym, jeżeli inne państwa mające praktykę i sukcesy w rozpoznaniu i zwalczaniu terroryzmu nie są w stanie zapobiec atakom z wykorzystaniem taktyki „samotnego wilka” lub „solo terrorysty” to trudno nie dostrzegać tego problemu w przełożeniu na polskie realia. Natomiast jeżeli chodzi o działania reaktywne, w szczególności te, które należy podjąć już po zamachu, to w mojej ocenie nasze są dobrze przygotowane do niwelowania skutków i poradziłby sobie przy punktowym ataku średniej skali. Trudno przewidzieć jak funkcjonowałby wszystkie podmioty z chwilą, kiedy uderzenie terrorystów byłoby symultaniczne i z wykorzystaniem mieszanych metod ataków R1; mówi Andrzej Mroczek ekspert od spraw terroryzmu.

Nieco inną opinię ma Bogdanem Bliźniak R1; były policyjny antyterrorysta, który uważa, że Polska jest zagrożona atakami terrorystycznymi.

R1; Myślę, że istnieje zagrożenie atakami terrorystycznymi w Polsce. Znając naszą historię, nasz kraj zawsze stał na przeszkodzie innych krajów, naszych sąsiadów. Jednak pokazaliśmy nie raz, że mimo iż nie jesteśmy dużym krajem, to mamy duszę wojownika i potrafimy walczyć. Trzeba się liczyć z ewentualnym zagrożeniem R1; mówi Bogdan Bliźniak.

To, co stało się we Francji, było jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Francji od czasów II Wojny Światowej. Jest to także bardzo ważny argumentem w dyskusji na temat przyjmowania uchodźców do naszego kraju. Prezydent Francji zdecydował o przywróceniu kontroli granicznych.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 4 komentarze
Napisano
 1. Marcin pisze:

  Można by przytoczyć skąd są cytaty. Kto rozmawiał z Panami Mroczkiem i Bliźniakiem?

 2. gibson pisze:

  Zagrożenie zawsze istnieje. Ale obiektywnie Polska chyba nie jest aż tak bardzo narażona na ataki jak np. właśnie Francja, Szwecja czy Niemcy.

 3. IR pisze:

  Zawsze istnieje jakieś zagrożenie. Obiektywnie raczej do Polski nie będą chcieli przychodzić bo po co. Bieda.

 4. Obserwator pisze:

  „Setki ofiar ataków terrorystycznych we Francji”

  ?!?

  Po co pan straszy ? Na razie było kilka…
  Po co pan rozpowszechnia swoje lęki, obawy i próbuje im nadać „jedynie słuszny” obraz ?

  To jest felietonik w stylu tabloidów, z info wyssanymi z palca,
  albo literówka, albo kaczka nieudana dziennikarska.
  Zamachów było kilka we Francji.
  To po co piszesz pan bzdury niepotwierdzone ?!?

  Oby w kraju wogóle ich nie było.

  Polecam poczytac cos wiecej, oprócz pisemka fakt.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>