Zwolnienia w Poczcie Polskiej
Poczta Polska S.A. i jej rewolucja, oby nie francuska. Czy zaproponowane zmiany spodobają się klientom? Czego oczekujemy od usług narodowego operatora pocztowego?
Biuro Prasowe Poczty Polskiej S.A. poinformowało nas o planowanych zmianach.
Dlaczego Poczta Polska planuje zwolnienia grupowe?
Zarząd Poczty ogłosił Plan Transformacji, którego częścią jest uruchomienie Planu Dobrowolnych Odejść. Zostanie on skierowany do wybranych pracowników. Pracownicy, którzy zdecydują się z niego skorzystać, otrzymają równowartość 12 pensji i będą mogli podjąć nową pracę już następnego dnia. Zmiany są konieczne, ponieważ dziś blisko 65% kosztów Poczty Polskiej stanowią płace. Celem jest odbiurokratyzowanie Poczty Polskiej oraz uczynienie z niej atrakcyjnego pracodawcy.
Jak Poczta Polska zmieni się w 2025 roku?
Transformacja Poczty Polskiej będzie przeprowadzana w kilku etapach. Pierwszy z nich, pod nazwą Poczta 1.0, zakłada wprowadzenie najpilniejszych zmian. Zostaną zaimplementowane jeszcze w tym roku i obejmą m.in. obszar IT, poprawę jakości usług pocztowych, a także optymalizację zatrudnienia. Nowy plan zakłada także modernizację procesów logistycznych oraz sieci sprzedaży. Poczta Polska będzie stopniowo przekształcana w nowoczesną firmę kuriersko-detaliczno-finansowo-cyfrową.
Powodem zmian jest między innymi pogarszająca się sytuacja finansowa, będąca skutkiem zaniechań poprzednich władz i braku realizacji strategii, które były przygotowane, a nie zostały wprowadzone w życie. W ubiegłym roku strata Spółki sięgnęła ponad 700 mln zł. W ostatnich miesiącach w spółce zostały przeprowadzone audyty, których efektem będzie m.in. skierowanie zawiadomień do prokuratury, jednak jest to decyzja Działu Prawnego, który analizuje wynik audytów.
Co będzie priorytetem dla zarządu spółki w 2025 roku?
Niezbędna dla transformacji Poczty Polskiej jest kompleksowa cyfryzacja. Jej celem jest pozbycie się wieloletniego długu technologicznego, związanego zarówno ze sprzętem, jak i przestarzałymi systemami cyfrowymi. Niektóre z nich mają ponad 20 lat. Plan Transformacji zakłada m.in. stworzenie Centrum Usług Wspólnych IT i wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, umożliwiających optymalizację i automatyzację procesów.
Czy Poczta planuje modernizacje infrastruktury i placówek pocztowych?
Placówki pocztowe również przejdą transformację. Jej celem jest ich uporządkowanie, unowocześnienie i dostosowanie do potrzeb klientów. Dostrzegamy, że inną rolę pełni placówka pocztowa w małej gminie, inną w dużym mieście. W miejscach odległych od miast Poczta stanie się Centrum Obsługi Obywatela. Będzie tam można skorzystać z dotychczasowych, tradycyjnych usług, ale i załatwić niektóre sprawy urzędowe. Największe miejskie placówki będą pełnić też rolę placówek społeczno-kulturalnych i komercyjnej galerii. Trwają prace nad nowym modelem placówki dostosowanym do współczesnych realiów zarówno pod kątem układu, jak i wyposażenia czy asortymentu. Szczegółowe decyzje co do asortymentu i jego ekspozycji będą podejmowane z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań i na podstawie analiz biznesowych. Ich szczegóły stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.
Ile zwolnień jest w planach jeśli chodzi o Gdynię?
Decyzje co do modelu działania poszczególnych placówek również stanowią wspomnianą tajemnicę, jednakże zgodnie z zapowiedziami Prezesa Poczty Polskiej Sebastiana Mikosza, nie ma planów zmian w liczbie pracowników obsługujących bezpośrednio klientów Poczty (czyli wśród listonoszy czy pracowników tzw. okienek). Nie ma też planów likwidacji Urzędów Pocztowych.
Czy zmiany są konieczne?
Przyjęty przez zarząd Plan Transformacji jest konieczny, aby uratować instytucję, jaką jest Poczta Polska. Warto pamiętać, iż jest to jedna z najstarszych firm w Polsce i pełni misję operatora wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej.
Dziękujemy za rozmowę.
***
Obecny zarząd Poczty Polskiej S.A. nie może zapomnieć o koniecznej modernizacji placówek pocztowych i braku ramp uniemożliwianych samodzielne korzystanie z np. UP numer 50 w Gdańsku. Nasi Czytelnicy i turyści proszą nas o interwencję w tej sprawie.