Dwukrotny mistrz Francji wzmacnia gdański środek | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.05.2017

Dwukrotny mistrz Francji wzmacnia gdański środek

Reprezentant Stanów Zjednoczonych, Daniel McDonnell, podpisał roczny kontrakt z LOTOSEM Treflem. 28-letni środkowy w poprzednim sezonie w barwach francuskiego Chaumont sięgnął po mistrzostwo Ligue A i dotarł do finału Pucharu Challenge.

Daniel McDonnell mierzy 200 cm i we wrześniu skończy 29 lat. Urodził się w Glendale w stanie Arizona, a przygodę z siatkówką rozpoczął podczas studiów na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. Ukończył go w 2012 roku i kontynuował karierę w brazylijskim Funvic Taubate. Po dwóch latach przeniósł się do francuskiego potentata, Tours VB. Sięgnął po mistrzostwo, Puchar i Superpuchar Francji, rywalizował też w Lidze Mistrzów. Jego kolejnym klubem był Chaumont VB 52, z którym w sezonie 2016/2017 sięgnął po złoty medal ligi francuskiej – pierwszy w historii klubu, a drugi w dorobku McDonnella. Wystąpił w 25 z 26 ligowych spotkań swojego zespołu, zdobywając 215 punktów. Ekipa z Chaumont dotarła też do finału Pucharu Challenge, po drodze eliminując m.in. turecki Ziraat Bankasi Ankara.

Na francuskim rynku można znaleźć wielu siatkarzy różnych narodowości, którzy już prezentują wysoki poziom, a wciąż chcą podnosić swoje umiejętności. Tak było choćby przed trzema laty z Murphym Troyem i jestem pewien, że tego typu graczem jest również jego rodak. Daniel to bardzo interesujący środkowy, który na pewno podniesie poziom rywalizacji w naszej drużynie na swojej pozycji, a to z kolei powinno przełożyć się na poprawę gry całego zespołu – ocenił Andrea Anastasi, trener LOTOSU Trefla.

McDonnell od kilku lat znajduje się w orbicie zainteresowań selekcjonerów amerykańskiej kadry. W 2012 roku sięgnął po złoto Pucharu Panamerykańskiego, a od 2015 znajduje się w składzie reprezentacji USA na Ligę Światową. Dotąd wystąpił w 23 oficjalnych meczach drużyny narodowej. Przed rokiem był na liście rezerwowych przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro, ale ostatecznie do Brazylii nie pojechał. W tym sezonie ma duże szanse na występ zarówno w Lidze Światowej, jak i Pucharze Wielkich Mistrzów, który od 12 do 17 września rozegrany zostanie w Japonii.

Bardzo się cieszę, że dołączę do zespołu LOTOSU Trefla. O klubie, mieście i gdańskich fanach słyszałem wyłącznie dobre rzeczy. Jestem szczęśliwy, że będę mógł grać w PlusLidze, jednej z najsilniejszych lig na świecie, w której hale wypełniają się wspaniałymi kibicami. Ogromny na moje przenosiny do Gdańska miała oczywiście osoba Andrei Anastasiego. Jestem przekonany, że pod okiem takiego szkoleniowca, który może być wspaniałym liderem dla całego zespołu, podniosę swoje umiejętności, dzięki czemu będę mógł jeszcze bardziej pomóc mojej nowej drużynie. Nie mogę doczekać się realizacji wyzwania, jakim jest dla mnie gra w zespole żółto-czarnych – zapowiada McDonnell.

Transfer Amerykanina oznacza, że LOTOS skompletował obsadę pozycji środkowego na nadchodzący sezon. Prócz McDonnella do gdańskiego zespołu trafił również mistrz świata Piotr Nowakowski, a kolejny rok w żółto-czarnych barwach spędzą weteran Wojciech Grzyb i młody Patryk Niemiec.

[źródło: Biuro Prasowe LOTOS Gdańsk]

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika