Ojcem być…
Były różne wizje ojcostwa. Stara szkoła mówiła o tym, że ojciec powinien uczyć, jak być twardym w życiu, a matka dawać dziecku dużo ciepła. Nowa szkoła mówi, że ojciec powinien być normalny, ludzki, taki, który umie przyznać się do błędu przed dzieckiem. On uczy także swoją pociechę, jak należy się zachować w momencie, gdy się kogoś zraniło.
Dziecko wtedy wie, że jeśli coś się nie udało, to nie jest to porażka, że wszystko jest do przejścia, tylko potrzeba więcej czasu… Rodzice bardzo rzadko przyznają się do błędów względem własnych dzieci, co nie jest dobre w mojej opinii, ale także w opinii psychologów.
Czy jest to bezstresowe wychowanie?
Chyba żaden psycholog nie popiera metody bezstresowego wychowania. Z pewnością zasady w domu powinny być przestrzegane, ale też nie powinny stać się celem samym w sobie. Zasady i obowiązki powinny być tylko narzędziem do wychowania dziecka. ”Nowocześni” rodzice – to nie Ci, którzy pozwalają swoim dzieciom na wszystko, lecz kierują się zasadami, wymagają dużo od swoich pociech, ale są także dla nich prawdziwym wsparciem i partnerem, do których zawsze można się zgłosić po pomoc.
Oczywiście powyższe rozważania są tylko moimi przemyśleniami. Poniżej przedstawiam listę zasad, “jak być wspaniałym ojcem”.
1. Dobry ojciec darzy dziecko miłością bezwarunkową
Kocha dziecko bez względu na wszystko, nawet w bardzo trudnych okolicznościach, kiedy jemu samemu nie jest łatwo. Tata kocha wtedy, kiedy dziecko jest grzeczne, i wtedy, kiedy bywa nie do wytrzymania.
2. Dobry ojciec komunikuje się z dzieckiem w sposób otwarty, czytelny
Słucha uważnie, stara się rozumieć i to pokazuje. Sam też mówi. Tłumaczy motywy swojego zachowania, swoich decyzji.
3. Dobry ojciec spędza czas ze swoimi dziećmi
Rozpieszczanie (w pozytywnym tego słowa znaczeniu), okazywanie miłości to dawanie „towaru deficytowego”. Nie jest nim więc kolejna lokomotywa czy lalka, która mówi, ale – szczególnie w dzisiejszej pędzącej rzeczywistości – jest nim czas! Tylko poświęcanie czasu może sprawić, że nawiązana już więź będzie się rozwijać.
4. Dobry ojciec jest cierpliwy
Wie, że jego dziecko, jak każdy człowiek, popełnia błędy. Nie unosi się więc nagminnie i z każdego powodu. Raczej cierpliwie i konsekwentnie wspiera, wyciąga rękę, tym samym pomaga dorosnąć i dojrzeć.
5. Dobry ojciec daje właściwy przykład
Mężczyzna musi być świadomy, że dziecko będzie go naśladować. Warto więc postępować tak, jak chciałby, by jego dziecko postępowało w przyszłości. To ogromna odpowiedzialność, jednak nie wolno dopuścić, aby stała się obciążeniem ponad siły.
6. Dobry ojciec wie, co to znaczy fajnie się bawić
Musi mieć więc bogatą wyobraźnię, poczucie humoru oraz dystans do siebie. Jeśli którejś z tych rzeczy brakuje, warto nad tym pracować. Dziecko lubi się bawić. Po prostu. Dobrze się dogaduje i miło spędza mu się czas z kimś, kto w zabawie potrafi być dla niego towarzyszem.
7. Dobry ojciec zapewnia poczucie bezpieczeństwa, również materialne
To znaczy zaspokaja potrzeby swojego dziecka. Bardzo ważne jest jednak wyraźne rozróżnienie potrzeb od zachcianek, zarówno przez samego ojca, jak i przez dziecko.
8. Dobry ojciec jest oddany swojej misji
Oddany zawsze. Warto pamiętać, że ojcem nie jest się od do. To rola, która się zaczyna z dniem, kiedy mężczyzna słyszy od partnerki: „jestem w ciąży” i… nie kończy się! Mężczyzna, który stara się postępować wedle podobnych do wymienionych tu zasad, gwarantuje sobie tym samym ważne i pewne miejsce w sercu oraz głowie swojego dziecka.
Podsumowując:
Rzadko kiedy ojcowie spełniają wszystkie punkty powyższej listy. Niemniej jednak chyba warto czasem przyznać się do tego, zaakceptować siebie i podjąć próby zmian. To wystarczy, dziecko na pewno kiedyś doceni to, że rodzic się po prostu starał.
Źródło: rodzice.pl/newsweek.pl
Piękne rady dla młodych, ale nie tylko, ojców. Warto zastosować w wychowaniu swojego dziecka.