Do rozdania 3 tony truskawek
Kaszubskie truskawki trafią do turystów odwiedzających nasz region podczas rozgrywek piłkarskich Euro 2012.
Podczas trwających Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 w Gdańsku, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Rynku Rolnego oraz samorząd województwa pomorskiego organizują kampanię promującą truskawkę kaszubską.
W dniach 14, 18, i 22 czerwca 2012 r. trzy tony truskawek trafi do turystów odwiedzających nasz region podczas rozgrywek piłkarskich.
Akcja ma na celu promocję produktów wysokiej jakości oraz produktów tradycyjnych wśród kibiców zagranicznych. Działaniem promocyjnym będzie bezpłatna dystrybucja truskawki kaszubskiej – pierwszego i jak dotychczas jedynego pomorskiego produktu regionalnego ze znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne.
Truskawki kaszubskie
Kaszubska truskawka (Kaszëbskô Malëna) jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych na podstawie Rozporządzenia Komisji Europejskiej z dnia 27 listopada 2009 r.
Truskawki kaszubskie są produkowane w powiatach kartuskim, kościerskim i bytowskim oraz w ościennych gminach: Przywidz, Wejherowo, Luzino, Szemud, Linia, Łęczyce oraz Cewice.
Tylko następujące odmiany mogą być sprzedawane jako kaszubskie truskawki: Senga Sengana, Elsanta, Honeoye.
Truskawki kaszubskie są słodkie i aromatyczne. Ze względu na warunki, w których dojrzewają truskawki kaszubskie wyróżniają się z odmian uprawianych w innych regionach z powodu wyższej zawartości cukru. Jest to wynikiem specyficznego mikroklimatu Pojezierza Kaszubskiego, a zwłaszcza dobowych wahań temperatury (chłodne noce i dni upalne).
Jakość kaszubskich truskawek jest ściśle związana z obszarem geograficznym, na którym są uprawiane. Piaszczyste, nieurodzajne gleby i surowy klimat Pojezierza Kaszubskiego składają się na specyficzny mikroklimat, który sprzyja uprawie truskawki. Truskawki kaszubskie dojrzewają na słonecznych stokach wzgórz morenowych w otoczeniu jezior i lasów sosnowych. Kaszuby to idealne miejsce do uprawy truskawek.
Specyficzne cechy produktu takie jak: wyjątkowy intensywny aromat oraz smak słodszy niż w przypadku truskawek pochodzących z innego obszaru geograficznego, potwierdzono na drodze badań metodą testu parzystego jednostronnego.
Badaniu porównawczemu poddano truskawkę kaszubską lub kaszëbskô malëna oraz truskawkę pochodzącą z odmiennego obszaru geograficznego. Badanie to przeprowadził wykwalifikowany zespół oceniających o monitorowanej wrażliwości sensorycznej. Badania przeprowadzono w pracowni sensorycznej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która stwierdziła, że w wyniku badania uzyskano łącznie 63 oceny, z czego aż 60 wskazywało na truskawkę kaszubską jako słodszą.