Gdańsk po "reformie śmieciowej". "Dużo śmieci i zamknięte śmietniki" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.07.2013

Gdańsk po „reformie śmieciowej”. „Dużo śmieci i zamknięte śmietniki”

Minęło kilka dni od uruchomienia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Główny problemem, z jakim zetknęły się obydwie firmy obsługujące Gdańsk, to śmieci pozostawione przez dotychczasowych odbiorców przed lipca oraz zamknięte śmietniki.

Wysypisko śmieci w Szadółkach

Wysypisko śmieci w Szadółkach

Pojazdy firm i Remondis, które po raz pierwszy udały się w wyznaczone sektory, nie poradziły sobie z ilością śmieci zalegających w altanach. Okazało się, że odpadów jest znacznie więcej, niż szacowano przed startem systemu.

R1; Nowy system działa od 36 godzin. Natomiast śmieci zgromadzone w altanach śmietnikowych nie są odpadami wyprodukowanymi w ciągu półtora dnia. To odpady jeszcze z ubiegłego tygodnia, czasami nawet z minionych dwóch tygodni! Po prostu firmy prywatne, z którymi mieszkańcy podpisali umowy na wywóz, a które obsługiwały dotychczas poszczególne sektory w pewnym momencie zaprzestały wywozów i zabierając woje pojemniki zwyczajnie porzuciły śmieci, za wywóz których mieszkańcy im zapłacili. Firm tych nie ma już na rynku, nie ma więc od kogo wymagać wywozu, to my teraz musimy uporać się z tym tematem – tłumaczy Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Zdaniem dyrektora Kotłowskiego nie można było w żaden sposób przygotować się do tej sytuacji. R1; Dla nas jest jasne, że te firmy postanowiły na koniec zaoszczędzić. Oczywiście jest to niezgodne z przepisami, ale żeby móc pociągnąć kogoś do odpowiedzialności, musielibyśmy pozostawić ten bałagan na jeszcze dłużej – by wszystko dokładnie udokumentować. Nam natomiast zależy na tym, by przede wszystkim błyskawicznie usunąć nagromadzone śmieci – mówi szef ZDiZ.

Większa, niż zazwyczaj ilość śmieci wiąże się również z faktem, że mieszkańcy postanowili skorzystać z pierwszej możliwej okazji i uporządkować to, co dotychczas zalegało w ich piwnicach i na strychach.

R1; Tego akurat się spodziewaliśmy, bo podobny efekt zaobserwowano też w innych państwach europejskich, które wprowadzały podobną reformę – dodaje Rafał Jaworski, szef Działu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi ZDiZ.

Informacje z ZDiZ potwierdzają dane Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku-Szadółkach dotyczące strumienia odpadów docierającego w ostatnich dniach czerwca na wysypisko. Średnio ZUT przyjmuje ok. 5,5 tys. ton odpadów dziennie R1; 1 lipca było to natomiast 6,2 tys. ton, z czego ok. 100 ton stanowiły odpady wielkogabarytowe.

Natomiast w ostatnich dniach czerwca strumień odpadów był tak mały, że trzeba było czasowo zatrzymać sortownię. To dowód na zaprzestanie wywozów przez firmy dotychczas obsługujące Gdańsk.

Obecnie wciąż trwa rozstawianie nowych pojemników w tych miejscach, gdzie z różnych przyczyn wcześniej one nie dotarły. W sektorach I, II, III, IV i VI R1; obsługiwanych przez PRSP – brakuje jeszcze ok. 7200 pojemników. Natomiast w sektorze V – obsługiwanym przez REMONDIS – na ustawienie czeka jeszcze 2000 pojemników.

R1; Częściowo wynika to z błędów w deklaracjach, częściowo jednak problem polega na niemożności dostania się do altan śmietnikowych, gdyż mimo naszych monitów administratorzy nie udostępnili nam jeszcze kluczy do kłódek, czy pilotów. Staramy się jednak zapewnić pojemniki jak najszybciej. W najbliższych dniach dziennie będziemy ustawiać od. 1000 do 1500 pojemników – wyjaśnia Bogusz Mariusz z PRSP.

Łącznie na terenie całego miasta rozstawionych zostanie od 100 do 120 tysięcy pojemników. Raz jeszcze przypominamy, że mieszkańcy domów, przy których ich jeszcze ich nie rozstawiono R1; powinni zgłaszać to do Biura Obsługi Klienta ZDiZ – najlepiej mailowo bok@cztystemiasto.gdansk.pl

Jak ocenia dyrektor Kotłowski R1; sytuacja powinna wrócić do normy mniej więcej za ok. tygodnia. W tym czasie wszystkie brakujące pojemniki powinny już dotrzeć na swoje miejsca, a wszystkie śmieci pozostawione przez dotychczasowych wykonawców usługi – na wysypisko.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika