Groza w Bibliotece | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 15.05.2013

Groza w Bibliotece

Zabytkowe księgi z przerażającymi rycinami, druki obrazujące dzieje Gdańska i grozę, z jaką przyszło się zmierzyć jego mieszkańcom, bogato ilustrowane rękopisy oraz mnóstwo innych atrakcji będzie można zobaczyć i… usłyszeć w PAN Bibliotece Gdańskiej już 8 maja w godz. 19.00-1.00 podczas wyjątkowej Nocy Muzeów zatytułowanej „Groza w Bibliotece”.

Groza w Bibliotece

W Czytelni Zbiorów Historycznych zaprezentowane zostaną oryginalne rękopisy, stare druki i grafiki, w tym kolorowa wersja „Der Stadt Danzig Historische Beschreibung” Reinholda Curicke.

Zwiedzający zobaczą unikatowe eksponaty z XV-XIX wieku, ukazujące to, co wzbudzało w ludziach strach, a więc kataklizmy, efekty niszczycielskiej działalności człowieka, lęki związane z tym, co nadnaturalne i nadprzyrodzone.

Ponadto w sali wystawowej będzie można obejrzeć ekspozycję medyczną nawiązującą do 400. rocznicy przeprowadzenia w Gdańsku przez Joachima Oelhafa pierwszej publicznej sekcji zwłok. Ilustrowane rękopisy (m. in. „Mihi competit” Tomasza z Wrocławia) i stare druki, w tym inkunabuły, przybliżą dokonania antycznych medyków i alchemików oraz ich średniowiecznych i nowożytnych następców.

Oprócz tego wiersze „ku przestrodze” i ilustrowane bajki czytane na dobranoc niegrzecznym dzieciom pokażą, jaką rolę odgrywał kiedyś strach w procesie wychowania.

Dla uczestników przygotowano szereg atrakcji: wciągającą grę przestrzenną i konkurs na najciekawsze przebranie związane z grozą (wszelkie monstra i strachy mile widziane).

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 22 maja na stronie Biblioteki oraz na Facebooku. Dodatkowo dla dzieci: malowanie twarzy i konkurs „Narysuj potwora”. Dla zwycięzców przewidziano nagrody (egzemplarz Encyklopedii Gdańska, niespodzianki).

Wydarzeniom w Bibliotece o godz. 22.00 towarzyszyć będzie koncert zespołu Czarne Kwiaty. Ich muzyka to potężna dawka gitarowych riffów, niebanalne solówki i dynamiczny wokal. Artyści nawiązują do surowych klasycznych brzmień z lat największej świetności muzyki rockowej.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika