Historyczny Ein Mann Bunker, czyli jednoosobowy schron "ołówek" - zostanie uratowany | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.09.2014

Historyczny Ein Mann Bunker, czyli jednoosobowy schron „ołówek” – zostanie uratowany

Mały, sympatyczny bunkier stał sobie przez dziesięciolecia jako uzupełnienie większych konstrukcji fortecznych przy ul. Wiosny Ludów w Gdańsku. Po remoncie nabrzeża Motławy, groziła mu zamiana na gruz. Postanowiliśmy do tego nie dopuścić.

bunkier-1

Ein Mann Bunker z ul. Wiosny Ludów w Gdańsku to jednoosobowy schron żelbetowy z czasów II wojny światowej. Obiekt produkowany masowo w fabrykach betonu III Rzeszy w latach 1938 – 1945 ma formę walca i zakończony jest stożkowatym dachem.

bunkier-2

W polskiej terminologii fortyfikacyjnej jest nazywany „schron typu ołówek”, w niemieckiej zaś „Ein Mann Bunker Splitterschutzbauten”. Pełnił on funkcje obserwacyjne i wartownicze. Ustawiano go jako gotowy element na terenach portów, stoczni, fabryk i ważniejszych obiektów przemysłowych.

bunkier-3

W Gdańsku i Gdyni zachowało się takich schronów kilkanaście, z reguły już przeniesionych z oryginalnej lokalizacji, ponieważ popularnie zwane Einmann-ki, stały się ciekawymi obiektami kolekcjonerskimi i muzealnymi.

Urząd Morski w Gdyni – na którego terenie stoi schron – oraz Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, aby uchronić obiekt przed zniszczeniem, wyrazili zgodę na przekazanie go Fundacji Kulturalne Pomorze, która planuje wykorzystać schron podczas organizowanych wydarzeń historycznych i militarnych, a także bezpłatnie użyczać obiekt innym organizacjom pozarządowym popularyzującym historię, szukając mu właściwego miejsca docelowego.

Przenosiny schronu z ul. Wiosny Ludów nastąpią 23 września o godz. 10.00.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika