Wyłudzili 44 mln zł | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.10.2021

Wyłudzili 44 mln zł

Cztery osoby usłyszały w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzenia środków unijnych – informuje CBA.

Gdańska Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Gdańsku prowadzi śledztwo dotyczące m.in. podejrzenia wyłudzenia przez dwie firmy meblarskie w latach 2013-2016 44 mln zł ze środków unijnych pochodzących z programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pn. „Innowacyjna na lata 2009-2013”. Program Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości skierowany był do małych i średnich przedsiębiorstw.

Zebrany w śledztwie materiał dowodowy wskazuje, iż wielomilionowe dofinansowania uzyskały spółki założone na potrzeby wyłudzenia dotacji. Ponadto, jak ustalono w toku śledztwa, po podpisaniu umowy na dofinansowanie z PARP, przedstawiciele beneficjentów wchodzili w porozumienie z przedstawicielami producentów maszyn i urządzeń, którzy działając z nimi w porozumieniu zawyżali kwoty należne za dane urządzenia celem wyłudzenia wyższych kwot dofinansowania. W związku z ustaleniami śledczych cztery osoby – pracownicy spółek biorących udział w procederze – usłyszały zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzenia środków unijnych.

Śledztwo prowadzone było w kilkunastu wątkach, w których zarzuty usłyszały już 44 osoby. W czerwcu roku zatrzymano 18 podejrzanych w związku z podejrzeniem wyłudzenia dotacji w łącznej kwocie ponad 27 mln zł. Podmiotem, który ubiegał się i w konsekwencji uzyskał dofinansowanie była spółka prawa handlowego z województwa wielkopolskiego prowadząca działalność gospodarczą w dziedzinie produkcji mebli. Zatrzymanym przedstawiono wówczas zarzuty kierowania bądź udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków pieniężnych w wysokości ponad 27 mln zł oraz „prania pieniędzy”.

W wyniku dalszych czynności zarzuty przedstawiono kolejnym 26 osobom. Co do części wątków materiały zostały wyłączone do odrębnych postępowań i zakończone aktami oskarżenia. W wątkach dotyczących wyłudzenia dotacji z PARP zabezpieczono majątek podejrzanych o ponad 18 mln zł.

źródło: Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Autor

- Gazeta BałtyckaMoto Replika