Liga Obrony Suwerenności obchodzi 69. rocznicę rzezi wołyńskiej | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 11.07.2012

Liga Obrony Suwerenności obchodzi 69. rocznicę rzezi wołyńskiej

Przedstawiciele ugrupowania, 1 lipca 2012 w dzień 69. rocznicy zbrodni na Wołyniu, zebrali się przed konsulatem Ukrainy w Gdańsku przy ulicy Chrzanowskiego.

Przedstawiciele ugrupowania zebrali się przed konsulatem Ukrainy w Gdańsku. (Fot. Joanna Niewińska)

Aby uczcić pamięć wymordowanych Polaków podczas rzezi wołyńskiej zebrani modlili się za ofiary oraz w skrócie przypomnieli historię tragedii jaka dotknęła naszych rodaków w lipcu 1943 roku.

była masową zbrodnią, która dokonana została przez nacjonalistów ukraińskich przeciw mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP, który w czasie wojny należał do Komisariatu Rzeszy Ukraina. Tragedia ta miała miejsce
podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944 roku.

Zbrodnia dotknęła przede wszystkim Polaków, ale także Rosjan, Ukraińców, Żydów, Ormian, Czechów i przedstawicieli innych narodowości zamieszkujących Wołyń.

O tragediach na wielką skalę pamiętajmy nie tylko w dniach kolejnych rocznic, lecz na co dzień i nauczmy się wybaczać, choć przy tak licznych mordach jakie dokonały się na terenach naszego kraju, nie będzie to łatwym zadaniem.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>