Są już pierwsze kary za złamanie zakazów | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.04.2020

Są już pierwsze kary za złamanie zakazów

Policjanci z Gdańska wspólnie z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej patrolują m.in. gdańskie plaże, rejon pasa nadmorskiego oraz parki i sprawdzają, czy osoby stosują się do wprowadzonego zakazu korzystania z tych miejsc. Przypominamy, że w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzane są kolejne obostrzenia. Jeden z zakazów dotyczy właśnie korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!

W związku z epidemią koronawirusa wprowadzane są kolejne ograniczenia. Od pierwszego kwietnia, każda osoba do 18 roku życia może wyjść z domu tylko pod opieką dorosłego opiekuna. Wprowadzono także obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi oraz zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz ten dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich.

Z powodu wprowadzonych obostrzeń na ulicach Gdańska pojawiło się już więcej patroli policyjnych. W działania zaangażowani są także Żandarmerii Wojskowej, którzy wspierają w patrolowaniu ulic funkcjonariuszy i wspólnie pełnią służby.

Niestety mimo apeli i ostrzeżeń w Gdańsku policjanci wystawili pierwsze mandaty za łamanie nowych regulacji dotyczących walki z koronawirusem. Jednym z takich przypadków była sytuacja, gdzie policjanci zostali poinformowani o tym, że otwarty jest zakład fryzjerski, w którym obsługiwani są klienci. Policjanci potwierdzili tę informację i nałożyli na właścicielkę zakładu mandat karny w wysokości kilkuset złotych.

Kolejna interwencja miała miejsce w rejonie Śródmieścia, policjanci z ogniwa patrolowo interwencyjnego zauważyli grupę osób, która nie reagowała na polecenia rozejścia się i w lekceważący sposób odnosiła się do przepisów wynikających z rozporządzenia. Mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi.
Mandatem karnym w wysokości 500 złotych został również ukarany mężczyzna, który mimo wydanej wobec niego decyzji o objęciu go kwarantanną, wyszedł ze swojego mieszkania po to, aby odwiedzić swojego kolegę.

Przypominamy, że należy bezwzględnie stosować się do nowych przepisów. To najskuteczniejszy sposób, aby opanować stan epidemii. Policjanci będą stanowczo reagować na przypadki niestosowania się do obowiązujących regulacji!

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami o obostrzeniach wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii są dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

źródło: KMP Gdańsk

Autor

- Gazeta BałtyckaMoto Replika