W Gdańsku ma powstać szpital tymczasowy | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 17.11.2020

W Gdańsku ma powstać szpital tymczasowy

Na terenie AmberExpo w Gdańsku ma powstać tymczasowy dla Pomorzan. Ma mieć 400 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Wybudowaniem placówki dla chorych na COVID-19 ma zająć się Grupa Lotos SA.

W czwartek 12 listopada Minister Zdrowia wydał decyzję dotyczącą utworzenia szpitala tymczasowego na terenie MTG. Ale specjalny zespół, który planuje przekształcenie hal wystawienniczych AmberExpo w szpital, pracuje już od 30 października. Za koordynację działań leczniczych odpowiada spółka Samorządu Województwa Pomorskiego.

– W momencie, kiedy nie było chętnych wśród szpitali rządowych, podjąłem decyzję, że i to zadanie weźmie na siebie spółka samorządowa. Wciąż robimy wszystko, aby w maksymalny sposób zabezpieczyć zdrowie mieszkańców Pomorza – mówi Pomorskiego, Mieczysław Struk.

ma powstać głównie z myślą o pacjentach wymagających tlenoterapii. Dodatkowo planowane jest też utworzenie w nowej placówce Oddziału Intensywnej Terapii COVID-19 na 20 łóżek. Wyposażenie szpitala ma być kupione albo przydzielone z rządowej Agencji Rezerw Materiałowych.

– Spółka COPERNICUS opracowała i przekazała przedstawicielom LOTOSU listę potrzeb, które trzeba zrealizować, żeby mógł funkcjonować. Chodzi tu m.in. o sprzęt medyczny: respiratory stacjonarne i transportowe, centrale kardiomonitorów, kardiomonitory, analizator POCT, tomograf komputerowy, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, aparat USG, mobilny aparat RTG, defibrylator, pompy objętościowe, ssaki, łóżka dla pacjentów i środki ochrony indywidualnej dla personelu – wylicza marszałek Struk.

Samo wyposażenie szpitala tymczasowego to oczywiście nie wszystko. Kluczowe jest bowiem zapewnienie tej placówce personelu. Z wyliczeń COPERNICUSA wynika, że w nowym szpitalu potrzebnych będzie 94 lekarzy, 231 pielęgniarek, 173 opiekunów medycznych i 60 osób pozostałego personelu medycznego.

– Międzynarodowe Targi Gdańskie to instytucja, którą prowadzimy wspólnie z samorządem województwa pomorskiego. W sprawie szpitala spotykamy się niemal każdego dnia, współpracujemy z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem i spółką Lotos. Zależy mi na sprawnym otwarciu tej tymczasowej placówki – podsumowuje prezydent Gdańska.

źródło: UMWP

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.Moto Replika