Relacja z Sopot Jazz Festival 2022 | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.10.2022

Relacja z Sopot Jazz Festival 2022

W dniach 7-9 października mieliśmy wyjątkową przyjemność uczestniczenia w sześciu wspaniałych koncertach w ramach Sopot Festival 2022. Venue wydarzenia stanowiły: nastrojowa Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie oraz piękna sala koncertowa Hotelu Radisson Blu Sopot.

fot. Michał Stosik

Wzorem lat ubiegłych, Marcin Wasilewski, kurator Festivalu, zapewnił publiczności bardzo zróżnicowane wrażenia, zapraszając sześć podmiotów wykonawczych, prezentujących muzykę żywą, barwną, dynamiczną i zaskakującą, ale nade wszystko: prawdziwą.

Mogliśmy podziwiać niesamowity kunszt i wirtuozerię, a także wielkie bogactwo środków wyrazu m.in. podczas występu Septetu Agi Derlak, kontrastujące z jakże subtelnym i oszczędnym w swojej formie, a jednak niezwykle ciepłym i ujmującym swoją intymnością występem formacji norweskiego trębacza Mathiasa Eicka.

Muzyczne eksperymenty: Michała Barańskiego, łączące melodykę folkloru Mazowsza z rytmiką folkloru Indii oraz połączenie nowoczesnego jazzu ze światem poezji (Adam Pierończyk i Anthony Joseph), pokazują, że inwencja twórcza artystów nie zna granic, a prowadzi nieutartymi szlakami do nowatorskich form i środków wyrażania, tego co niewyrażalne i malowania muzycznych pejzaży w nas.

fot. Michał Stosik

To, co w tych wszystkich prezentacjach najbardziej porusza, to nie tyle finezyjna technika, co ich głęboko prawdziwy przekaz – osobista opowieść artystów, rozbrzmiewająca z nich pieśń o poszukiwaniach, zmaganiach, relacjach, rozterkach, radościach, euforii, zadumie, pożegnaniu. I można tworzyć muzykę, dla samej zabawy strukturą, fakturą i formą; jeśli jednak pójdzie się głębiej i sięgnie po tę prawdę w sobie, to takie spotkanie uzyskuje całkiem nowy wymiar – poza barierami języka, kultury, religii czy intelektu. Wymiar jedności. I takich spotkań życzę sobie i Państwu. To ważne i piękne spotkania. Dziękuję organizatorom i artystom (www.sopotjazz.pl).

Zapraszamy do obejrzenia pamiątkowej galerii zdjęć: http://ms-fotograf.com/sopot-jazz-festiwal-2022/

Autor

- kierownik działu "Dbam o zdrowie" w Gazecie Bałtyckiej, www.hollistic.pl

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Fajna recenzja…szkoda tylko że fotki nie podpisane kto zacz gra ?

    Dziękuję !

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika