Gerhard Schröder świętuje swoje siedemdziesiąte urodziny z Putinem | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 29.04.2014

Gerhard Schröder świętuje swoje siedemdziesiąte urodziny z Putinem

Mimo kryzysu na Ukrainie, jak donosi niemiecki „Die Welt”, były kanclerz , obchodził swoje siedemdziesiąte urodziny w Petersburgu ze swoim przyjacielem Putinem. Na przyjęciu urodzinowym pojawił się też premier Meklemburgii Pomorza Przedniego – .

Władimir Putin wita się z Gerhardem Schroederm w St. Petersburgu. Foto: dpa

wita się z Gerhardem Schroederem w St. Petersburgu. Foto: dpa

Podczas gdy Zachód decyduje o kolejnych sankcjach wobec Rosji za kryzys na Ukrainie, były niemiecki kanclerz spotyka się z obecnym prezydentem Rosji, aby uroczyście obchodzić swoje siedemdziesiąte urodziny w Petersburgu w Rosji. Kawalkada Putina zajechała w poniedziałek wieczorem przed Pałac Jusupowa w dawnej stolicy carskiej, przed którym Schröder już czekał na Putina. Przywitali się z wielką serdecznością. Obu polityków uważa się za bliskich przyjaciół. Polityk SPD skończył siedemdziesiąt lat 7 kwietnia.

Przyjęcie zorganizowało, jak donosi internetowy portal fontanka.ru, konsorcjum . Schröder jest prezesem komitetu akcjonariuszy Nord Streamu, które zarządza morskim gazociągiem, zdominowanym przez przedsiębiorstwa rosyjskiego Gazpromu. Wśród gości był także , . W przyjęciu także uczestniczył premier Meklemburgii Przedniego Pomorza – Erwin Sellering.Podczas dwudniowej wizyty planowane są rozmowy biznesowe z wysokimi rangą przedstawicielami północnozachodniego regionu Rosji.

Tymczasem podróż polityków niemieckich do Rosji spotkała się z krytyką. Przewodniczący Zielonych w parlamencie niemieckim, Jürgen Suhr, powiedział, że to aż nieprawdopodobne, żeby w kontekście kryzysu ukraińskiego i nałożonych wobec Rosji sankcji, premier Sellering składał przyjacielskie wizyty w Rosji. Krytycznie o podróży do Rosji wypowiedział się także w mediach przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, . Jego zdaniem, Selleringowi brak wrażliwości – jak powiedział dla „Schweriner Volkszeitung”.

SPD obchodziło siedemdziesiąte urodziny Schrödera w Berlinie. Dzień później były kanclerz świętował je uroczyście w swoim rodzinnym mieście – Hanowerze.

Tymczasem USA i UE zaostrzyły . Ministrowie spraw zagranicznych UE umieścili kolejnych 15 Rosjan i Ukraińców na swojej liście sankcji. Z kolei rząd USA rozszerzył listę sankcji do 7 Rosjan i 17 firm z otoczenia Putina. W odpowiedzi Moskwa zagroziła Waszyngtonowi własnymi sankcjami. Berlin i OBWE wezwały do natychmiastowego uwolnienia wojskowych obserwatorów OBWE w Slawiansku.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>