Po szczycie NATO: zwiększa się realne bezpieczeństwo w Europie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 11.07.2016

Po szczycie NATO: zwiększa się realne bezpieczeństwo w Europie

Sukcesem szczytu NATO w Warszawie 8-9.07.2016 roku jest dobra zmiana stosunku do Rosji, ale czy jednoznacznie można powiedzieć, że jest to sukces?

NATO

Podczas zakończonego szczytu podjęto decyzje :

  1. Wielka Brytania wyślę do Polski 150 żołnierzy.
  2. W Polsce będą stacjonować USA
  3. Szczyt NATO podjął również o wzmocnieniu działań w celu walki z cyberterroryzmem.
  4. podpisała umowę partnerską z NATO.
  5. NATO będzie również prowadzić działania mające na celu walkę z Państwem Islamskim.
  6. NATO zdecydowało również o tym, że Kanada będzie stacjonować na Łotwie, Niemcy stacjonować będą na Litwie a Wielka Brytania w Estonii, w Polsce Stany Zjednoczone.

Jednak moim zdaniem najważniejszym osiągnięciem szczytu jest zerwanie z przekonaniem, że nie można na terenie Polski umieścić wojsk NATO ze względu na lęk przed Rosją. Dotychczas NATO nie umieszczało na wschodniej flance Wojsk Państw sojuszników, był to efekt „umowy między NATO a Rosją o tym, że NATO nie będzie umieszczało swoich Wojsk blisko granic Rosji”.

Umieszczenie na wschodniej flance Wojsk NATO jest to decyzja przełomowa, gdyż zmienia ona sytuację Państw będących w zasięgu Rosji.

Prezydent USA Barak Obama wyraził troskę w związku z impasem wokół Trybunału Konstytucyjnego i dodał, że NATO to nie tylko jest sojuszem wojskowym ale i wspólnych wartości.

Wypowiedz Obamy w kwestii Trybunału Konstytucyjnego należy potraktować poważnie i należy ustabilizować kwestie TK tak, żeby nie było niejasności wokół Konstytucji.

W Polsce często toczy się dyskusje nad tym, w którym kraju rozpoczęły się prodekokratyczne zmiany w Europie Wschodniej – co było ważniejsze, powstanie Solidarności, czy też zburzenie Muru Berlińskiego ? – nie ma wątpliwości, że zmiany rozpoczęły się w Polsce. Tym bardziej jako Polska nie może skreślać swojej niełatwej drogi do wolności, wolność, która była osiągnięta poprzez wspólne działanie wszystkich Polaków. 1989 roku w Polsce rozpoczęły się również bardzo trudne zmiany społeczno-gospodarcze, które zmieniły na zawsze nasz kraj, również rozpoczęły drogę Polski do NATO i UE.

Wracając do szczytu NATO, należy podkreślić, że decyzje tam podjęte są decyzjami, które zmieniają geopolityczną mapę środkowej Europy, jest to największa zmiana 1989 roku. Kraje takie jak Polska, Litwa, Estonia i na swój sposób dołączyły do realnego bezpieczeństwa w swoim nie łatwym regionie Europy.

NATO poprzez umieszczenie stacjonujących wojsk na terenie Polski, Litwy, Estonii i wsparciu Ukrainy daje jasny sygnał, że NATO jest sojuszem i nie tylko klubem największych armii.

Szczyt NATO ma jednak drogą stronę, która może niepokoić. Otóż decyzje te są podjęte zostały w obliczu nadchodzących zmian w globalnej polityce. Nadchodzące wybory w: USA, Niemczej i Francji mogę wywrócić wszystkie dotychczasowe ustalania.

Los Polski jest w rękach Amerykanów, którzy w listopadzie tego roku wybiorą nowego prezydenta, który będzie miał wpływ na cały świat. Tym razem wybory w USA mogę przewartościować politykę Stanów Zjednoczonych:

  1. USA w sposób znaczący zbliży się do Rosji i Prezydenta Władimira Putina pod przywództwem Donalda Trampa.
  2. USA zachowają dotychczasową politykę wobec Europy, w tym Polski, pod przywództwem Hillary Clinton.

W przypadku wygranej Donalda Trampa i jego prezydentury, Polska być może będzie musiała płacić USA za stacjonowanie żołnierzy i ewentualną ochronę przez USA, gdyż dla Donalda Trampa będzie ważny interes USA. Moim zdaniem Donald Tramp dogada się z Prezydentem Rosji w kwestii podziału zasobów energetycznych umieszczonych na Oceanie Arktycznym. Natomiast Prezydentura Hilary Clinton, będzie się charakteryzować utrzymaniem obecnego kursy USA z zachowaniem przywódczej roli tego państwa.

Jest prawdopodobne, że listopadowe wybory w USA wygra Donald Tramp, gdyż Amerykanie są zmęczeni obecną polityką, trzeba tu brać pod uwagę fakt, że Donald Tramp jest biznesmen i to będzie odzwierciedlać jego politykę.

Tak więc należy stwierdzić, że ustawienia szczytu NATO w Warszawie będą zweryfikowane i jest bardzo możliwe, że zostaną zmienione w ten sposób, iż listopadowych wyborach w Stanach, USA bardzo się zbliżą do Rosji i Turcji w celu opanowania światowych zasobów energetycznych i tym samym przejmą kontrolę nad mniejszymi krajami.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Zbyszek S. pisze:

    Ciekawy artykuł. Jednak moim zdaniem, obecność wojsk USA w Polsce, nie jest gwarantem pokoju. Z najnowszej historii jednoznacznie wynika, że tam gdzie stacjonują wojska USA dochodzi najczęściej do zbrojnych konfliktów oraz przewrotów politycznych. Po drugie, w przypadku godziny „W”, miejsca stacjonowania obcych wojsk, staną się celami Nr 1. Po trzecie, autor słusznie zauważył, że USA chętnie się angażuje w takie przedsięwzięcia z powodów biznesowych a nie faktycznie pokojowych.Czy tak ma wyglądać gwarancja bezpieczeństwa Polski? Przykro mi, ale nie podzielam takiego „optymizmu”.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika