Rozstrzyga się kwestia uboju rytualnego. PO i PSL są "za", reszta "przeciw" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 11.07.2013

Rozstrzyga się kwestia uboju rytualnego. PO i PSL są „za”, reszta „przeciw”

Jutro głosowanie w Sejmie ws. rządowego projektu dopuszczającego stosowanie uboju rytualnego, czyli barbarzyńskiego, całkowicie niehumanitarnego sposobu zabijania zwierząt. Którzy podniosą rękę za tym projektem?

uboj_rytualny1

Przypomnijmy, że dla większości Polaków zupełnie niezrozumiały argument za wprowadzeniem ustawy prezentują przedstawiciele ministerstwa rolnictwa. Kazimierz Plocke z PO, rolnictwa stwierdził, że utrzymanie zakazu uboju rytualnego może mieć poważne skutki dla polskiej gospodarki i grozi utratą tysięcy miejsc pracy w rolnictwie i jego otoczeniu. Problem jednak w tym, że Plocke nie jest w stanie tego w żaden sposób udowodnić. Od czasu, gdy ubój rytualny jest w Polsce zakazany (po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w styczniu 2013 r.), w branży mięsnej nie zaobserwowano spadku zatrudnienia. Jest wręcz odwrotnie!

Zakładów mięsnych zajmujących się ubojem rytualnym jest na polskim rynku około 2 procent. A zatem wprowadzenie zakazu stosowania barbarzyńskich praktyk nie będzie miało żadnego wpływu na gospodarkę mięsną.

Za ubojem rytualnym jest Platforma Obywatelska oraz PSL. Trudno oprzeć się wrażeniu, że te ugrupowania ulegają wąskiemu, ale wpływowemu lobby związanemu z produkcją mięsną.

Pamiętajmy, że dobre mięso tak jak dobra polska żywność – zawsze znajdzie odbiorców i to na całym świecie. I nie jest żadnym argumentem fakt, że w większości krajów europejskich ubój rytualny jest dopuszczalny. Jeśli tak jest, oznacza to tylko, że postępują one ze zwierzętami niehumanitarnie. Ale w żaden sposób nie należy tego naśladować. Polska powinna próbować lobbować za wprowadzeniem we wszystkich krajach UE zakazu stosowania tych tych nieludzkich praktyk.

Tak wyglądają zwierzęta po uboju rytualnym.

Tak wyglądają zwierzęta po uboju rytualnym. Po poderżnięciu gardła duszą się od własnej krwi, pozostając w pełnej świadomości, o co dbają oprawcy – tuż przed dokonaniem cięcia ustawiają zwierzę głową w dół po to, aby ich mózg był jak najdłużej dotleniony i tym samym zwierzę pozostawało w pełni świadome.

Na czym polega ubój rytualny?

„Szechita – w judaizmie ubój rytualny zwierząt lądowych i ptaków, którego dokonuje specjalnie w tym celu uczony rytualny rzezak – szojchet.

Zwierzętom przecina się przełyk i arterie jednym cięciem przy użyciu specjalnego noża, odmawiając stosowną modlitwę. Zwierzę nie może zostać wcześniej pozbawione świadomości poprzez ogłuszenie jakąkolwiek z dostępnych metod. Zwierzęta zabite w inny sposób lub padłe nie mogą być spożywane przez ortodoksyjnego Żyda.

Podczas koszernego uboju bydła we współczesnej ubojni stosuje się specjalne klatki do unieruchamiania zwierząt: Weinberg (czas w klatce: ok. 103,8 s, szamotanie się przed cięciem: ok. 11 s, liczba wokalizacji: ok. 4,6) lub ASPCA (czas w klatce: ok. 11 s, szamotanie się przed cięciem: ok. 1,2 s, liczba wokalizacji: ok. 0,3). Pierwsza z nich pozwala na obrócenie zwierzęcia na bok lub do góry nogami. W ustalonej przez klatkę pozycji następuje cięcie, po czym zwierzę jest wypuszczane, aby mogło się wykrwawić.” W tym czasie zwierzę dusi się i dławi własną krwią, będąc jednocześnie jeszcze w pełni świadome. Śmierć następuje powoli i w męczarniach.

ulotka-uboj-rytualnyOd 1 stycznia 2013 roku, po uprawomocnieniu się wyroku Trybunału Konstytucyjnego, obowiązuje na terenie Polski całkowity zakaz przeprowadzania uboju religijnego bez ogłuszenia. Jutro posłowie będą głosowali za przyjęciem ustawy dopuszczającej stosowanie tzw. uboju rytualnego. Miejmy nadzieję, że wstydliwa, czarna „lista hańby” tych posłów, którzy zagłosują za ustawą, będzie jak najkrótsza.

Ubój rytualny dopuszczony jest w większości krajów Europy. Natomiast nie wolno go wykonywać m.in. w Szwecji, Norwegii i Szwajcarii.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Wyświetlono 3 komentarze
Napisano
  1. anty pisze:

    Na szubienice tych bandytów z PO i PSL

  2. iga pisze:

    dla mnie był to egzanmin człowieczeństwa. Posłowie PSL powinni zginąć z powierzchni Ziemi, jak i większość PO. Wystarczy wytężyć wyobraźnię jeśli miałabym zginąć to na pewno wybrałabym śmierć z ogluszeniem , nigdy nie chciałabym umierać z pełną świadomością z poderżniętym gardłem .Jestem katoliczką , ale wlaściwie teraz zaczęłam się zastanawiać ogólnie nad religią. Nasz kościoł albo nabrał wody w usta , a niektórzy księża wręcz aprobowali ubój rytualny . Wszystkie religie powinny dbać o dobro naszych braci mniejszych , a tak na prawdę jest odwrotnie . W imię religii są zabijane w sposób okrutny .Coś jest nie tak . Tak na prawdę przez ubój rytualny zaczełam inaczej już postrzegać religię i polityków

  3. bez cenzury pisze:

    Jeżeli rządziło będzie w koalicji z PO także Polskie Stronnictwo ludowe i będzie popierało lobby hodowców zwierząt futerkowych to będzie nadal zło wobec zwierząt futerkowych jak i mięsnych oraz gospodarskich . Według oceny ludzi wrażliwych na cierpienia zwierząt i złe ich traktowanie – to politycy i sympatycy PSL w większości są to barbarzyńcy a zwierzęta wg. ich nie czują i nie myślą . Sposób myślenia niektórych osób w zabijaniu zwierząt jest zły i zatrzymał się w średniowieczu a nawet wcześniej np. jak to było u ludów pierwotnych koczowniczych . Lekceważenie przez brak należytej opieki i właściwych warunków bytowych zwierząt jest jeszcze zbyt częste .Liczy się kasa grupy rzeźników i hodowców na fermach . Złe obchodzenie się ze zwierzętami na wsiach jest ale przez nagłaśnianie medialne i karanie za drastyczne działania i zagłodzenia jest coraz rzadsze.Dlatego nie dziwmy się ,że oni w ubojach rytualnych nic złego nie widzą jak i w obozach koncentracyjnych dla zwierząt futerkowych gdzie panują cierpienia , strach i ból zwierząt . Ludzie dzieli się na tych co to zrobią np. sposób zabijania z zadawaniem bólu i powolnym umieraniem jak i na tych co to nie zrobią .czy na tych co protestują przeciw złu i takim praktykom na wsi i w ubojniach oraz fermach . Jak i na tych co futra kupią i założą na siebie i na tych co nie kupią z przyczyn humanitarnych i pojmowania cierpienia zwierząt jak i dostrzeganiu ludzi którzy się nad nimi znęcają .Nadal są widoki psów na wsi z rozpadającą się budą i brakiem wody nawet w upały a przypadki medialne głodzenia ,bicia ,zaniedbania różnych zwierząt są zbyt częste .Transport koni ,krów ,świń poprawił się ale przypadki karne i kryminalne nadal występują. O własnych ubojach na wsi świń i pozbywania się psów nie będę pisała bo są zbyt drastyczne a korzystanie z pistoletu ogłuszającego w posiadaniu odpowiednich i przeszkolonych ludzi mało wykorzystywane . Pamiętacie jak PSL walczył o chów klatkowy kur i oburzał się na zalecenia Brukseli o zwiększeniu wielkości klatek w centymetrach bo krzywda stanie się hodowcom . .Hodowcy poprawili wielkość klatek i krzywda im się nie stała .Podobnie PSL protestował w sprawie zakazu dotyczącego specyficznego maszynowego tuczu gęsi w celu pozyskania przerośniętych wątróbek ale UE im zabroniła znęcania się więc obecnie nie zadają bólu gęsiom . Życzę smacznego mięsa tym co o tym nie chcą wiedzieć lub się tym nie przejmują lub problemu nie widzą. Na zakończenie dodam ,że jest coraz większa grupa rolników i tzw. chłopów którzy dbają o zwierzęta mięsne i pilnujące a sposób zabijania nie jest im obojętny .Jest coraz większa grupa rolników i wyborców która nie utożsamiają się z PSL nie tylko z powodów politycznych i siedzenia ich w sejmie ale z powodów ,że nie chcą uczestniczyć w tym barbarzyństwie i wiedząc ,że są w 21 wieku i zależy im na dobru zwierząt którymi się opiekują czy pracując przy nich .

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika