Tak jeździ Straż Miejska w Gdańsku. Dwa wykroczenia w ciągu kilku sekund [WIDEO] | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.11.2014

Tak jeździ Straż Miejska w Gdańsku. Dwa wykroczenia w ciągu kilku sekund [WIDEO]

Znaczne przekroczenie prędkości oraz wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym. Szaleńczą jazdę gdańskich strażników miejskich i popełnione przez nich dwa wykroczenia w ciągu zaledwie kilkunastu sekund – zarejestrował nasz Czytelnik.

Tak jeździ Straż Miejska w Gdańsku. Dwa wykroczenia w ciągu kilku sekund. [WIDEO]

Na co dzień skrupulatnie kontrolują kierowców, co do sekundy sprawdzają czas postoju pojazdów na płatnych miejscach parkingowych po to, aby tuż po przekroczeniu czasu wystawić lub założyć blokadę na koła. Sami jednak nie stosują się do drogowych zasad, w sposób zuchwały łamiąc , w dodatku jadąc oznakowanym samochodem.

– Film nagrałem niedawno – informuje pan Mieczysław, autor filmu. – Celowo pojechałem za tym samochodem, żeby w końcu pokazać jak w Gdańsku porusza się po drogach. To nie jest pierwszy raz. Moje spostrzeżenia wskazują, że robią to regularnie. Tym bardziej dziwi mnie zachowanie kierowcy, który miał bardzo grube okulary, ale jednak chyba nie widział licznika. Mój apel do Straży Miejskiej jest taki, że jeżeli nie potrafią poruszać się samochodami zgodnie z przepisami, niech jeżdżą tramwajami. Być może z większym pożytkiem dla mieszkańców.

O sposobie jazdy gdańskich strażników miejskich postanowiliśmy porozmawiać z przedstawicielem tej formacji, zadając mu cztery konkretne pytania.

 1. Czy w ogóle takie zdarzenie mogło mieć miejsce, jakie jest tego prawdopodobieństwo?
 2. Czy takie sytuacje często się zdarzają?
 3. Czy pracownicy Straży Miejskiej są szkoleni w zakresie bezpiecznego prowadzenia pojazdów i przestrzegania przepisów?
 4. Czy kierujący pojazdami Straży Miejskiej są karani mandatami za łamanie przepisów?

Oto odpowiedzi, które otrzymaliśmy od Łukasza Szulca, młodszego inspektora ds. komunikacji społecznej Straży Miejskiej w Gdańsku:

 1. Straż Miejska w Gdańsku nie zajmuje się analizą prawdopodobieństwa występowania różnego rodzaju zjawisk czy zdarzeń. Głównym zadaniem formacji jest ochrona porządku publicznego.
 2. Do prowadzenia pojazdów służbowych wybierani są funkcjonariusze mający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Należy również nadmienić, że jednym z obowiązków strażnika miejskiego jest stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych (Art. 27. Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych).
 3. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gdańsku podlegają tej samej odpowiedzialności prawnej co inni obywatele.

– Pragnę również nadmienić, że w sytuacji gdy mieszkaniec Gdańska lub inna osoba przebywająca na terenie naszego miasta ma wątpliwości dotyczące pracy funkcjonariuszy Straży Miejskiej zawsze może osobiście pojawić się w naszej siedzibie mieszczącej się przy ul. Elbląskiej 54/60 i przedstawić zaobserwowane zdarzenie – podsumował Łukasz Szulc.

Wygląda zatem na to, że funkcjonariusze pokazani na filmie łamiąc przepisy ruchu drogowego „ochraniali porządek publiczny”. Najprawdopodobniej, zgodnie z otrzymanymi informacjami, kierujący pojazdem Straży Miejskiej ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów i stale podnosi swoje kwalifikacje.

pomyśleć, jak będzie jeździł, gdy po raz kolejny „podniesie swoje kwalifikacje” w zakresie prowadzenia pojazdu…

Co mówi prawo?

Wyprzedzanie z prawej strony na drodze jednokierunkowej jest legalne, ale tylko wówczas, gdy na drodze są wyznaczone pasy ruchu. Zgodnie z art. 24 pkt.10 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997 r. (Stan prawny: październik 2014 r.):

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

 1. na jezdni jednokierunkowej;
 2. na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Co oznacza, że na zaprezentowanym w filmie przypadku (brak wyznaczonych pasów ruchu) wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione, tym samym kierujący pojazdem Straży Miejskiej popełnił wykroczenie, za które taryfikator mandatów przewiduje mandat w wysokości 200 zł i 3 punkty karne.

Kolejnym wykroczeniem jest przekroczenie prędkości. Na odcinku na którym obowiązuje ograniczenie do 50 km/h pojazd Straży Miejskiej pędził co najmniej 80 km/h.

Przypominamy, że za przekroczenie prędkości od 21 do 30 km/h przewidziany jest mandat w wysokości od 100 do 200 zł i 4 punkty karne, z kolei za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h przewidziany jest mandat w wysokości od 200 do 300 zł i 6 punktów karnych.

Łącznie strażnik miejski powinien otrzymać minimalny mandat w wysokości 300 zł i 7 punktów karnych, maksymalny zaś wynosiłby 500 zł i 9 punktów karnych.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Wyświetlono 48 komentarzy
Napisano
 1. Roman pisze:

  Do likwidacji.

 2. iks pisze:

  Ale przecież tam są dwa pasy, tylko jak zwykle u nas oznakowanie poziome nie jest na bieżaco odświeżane…

 3. Nazwisko pisze:

  Ten drugi mandat w sprawie przekroczenia prędkości także dla Czytelnika! Czy może Czytelnikowi wolno? Jego przepisy nie obowiązują?

  • Darek pisze:

   Stan wyzszej koniecznosci: jak ten czlowiek mial udowodnic i pokazac to przestepstwo? Czyzby to byl komentarz zainteresowanego Pana Straznika?

  • Imię... pisze:

   A ty myślisz ze kazdy lubi lamac przepisy ruchu? Wcale tak nie jest. Nie każdy. Ale czasem wlasnie w takich sytuacjach warto to zrobic zeby takie sytuacje udowodnic. Mam nadzieje ze zagrozenie jakie spowodowal nagrywajacy spowoduje ze efekt bedzie znacznie wazniejszy i ci straznicy zostana ukarani i nigdy wiecej takich akcji nie beda robic. To sa wlasnie te pozytywne skutki spoleczne. Ale czy straz miejska jest w stanie wyciagnac z tego wnioski? nie wydaje mi sie

  • Koq pisze:

   A jak pały ścigają kogoś to tez przekraczają predkośc i łamia przepisy i co ty na to pajacyku ???? UKARAĆ STRAŻ MIEJSKĄ A DLA NAGRYWAJĄCEGO NAGRODA W POSTACI WYRÓŻNIENIA! pozdro

 4. Egon pisze:

  Straż Miejska nie kontroluje czasu postoju w strefie płatnego parkowania. Redaktor jest niezorientowany. A kto kontroluje? To zadanie domowe. W ramach wprawek dziennikarskich.

 5. Zniesmaczony pisze:

  Czytelnik zlamal przepisy i to fakt. Ale straz miejska ktora oznakowanym autem robi takie jaja na drodze to skandal. Tez mozliwe ze czytelnik pokazal to lamiac przepisy w interesie spolecznym. Tam nie ma wyznaczonych pasow ruchu. I nie wiem czy kidykolwiek byly. Nie wyglada na to.

  • Momo pisze:

   Łamanie przepisów w interesie społecznym? Jakaś nowość. Prawie jak pomroczność jasna.

   • Zniesmaczony pisze:

    A lamanie przepisow przez straznikow miejskich w pracy i w sluzbowym aucie ci nie przeszksdza? Jaka to mentalnosc. To sa miejscy urzednicy!!!!

    • Eta pisze:

     Przeszkadza. Ale od dziennikarza oczekuję obiektywizmu i profesjonalizmu. A tu pan redaktor wyraźnie gra do jednej bramki. Trudno brać na serio takie „artykuły”. Pachnie brukowcem.

     • Anonim pisze:

      Filmik jest nieobiektywny? Bo pokazuje patologie urzednikow opłacanych z pieniedzy podatników? A może to manipulacja obcych złych tajnych sił? Albo polityczna nagonka? Wymyślaj dalej moze cos ciekawego wymyslisz. Temat jest brukowy bo tak zachowuja sie straznicy miejscy ktorzy łamią prawo i swoim zachowaniem siegaja bruku i powoduja wielkie zagrozenie w ruchu drogowym.

    • Karol pisze:

     Za których ja podatnik, bo mam firmę i płacę co miesiąc podatku kilka tysięcy, więc ogólnie rzecz biorąc i tak się cieszę że jest policja i straż miejska, bo mimo błędów jakie popełniają, to jednak coś tam gdzieś od czasu do czasu dobrego zrobią. Nie wyobrażam sobie polski bez policji, bez straży miejskiej może tak.

   • Darek pisze:

    Gdyby tego nie zrobil sprawa jak zwykle by nie ujrzala swiatla dziennego..ot,bylaby najwyzej plotka.Swietnie,ze ktos jednak udokumentowal jak zachowuja sie ci co powinni byc przeciez poza tzw. ,,wszelkim podejrzeniem”

   • Zeno pisze:

    Zamknij twarz durniu…nozyce sie odezwaly pewnie

 6. ANTYSM pisze:

  Widzę, że Straż Miejska się aktywizowała w kwestii komentarzy. PAJACE

  • pg pisze:

   PiSowska mentalność. Nie wolno mieć innego zdania, nie będąc w układzie lub spisku? Nie mierz wszystkich swoją miarą!

   • Karol pisze:

    PIS też ludzie – no właśnie nie wolno mieć swojego zdania ? Każdy ma prawo mieć swoje zdanie: pis, po itp – nawet pg może mieć swoje zdanie, ważne żeby umieć je wyrazić. Trzymam pg za Ciebie kciuki !!

 7. mmn pisze:

  Idioci. Tam każdy zapierza ile się da i to po 80-90 km/h. Czepil się burak tych bo na pewno mandat za fajkę na przystanku dostał,frajer

  • Franz pisze:

   Pewnie tak. A teraz za karę wsiun z SM dostanie 500zl a i pewnie z tej roboty wypieprzą go na zbity krzywy ryj. Jak jest ślepy i gówno widzi to niech wypieprza na rente albo kuroniowke darmozjad śmierdzący. Jeszcze takich lumpów z podatków utrzymywać. Skandal. Tam pracuja sami wykolejency, niepelnosprawni umyslowo i fizycznie lub ciężka patologia.

 8. Karol pisze:

  Strażnicy miejscy, też ludzie, każdemu może się zdarzyć. Szkoda tylko że ktoś na takim stanowisku jak strażnik miejski, powinien świecić przykładem. No ale cóż, powierzona funkcja nie zwalnia nikogo z bycia człowiekiem, a jak wiadomo każdy popełnia błędy. Nie sztuką jest wypomnieć komuś błąd, ale sztuką jest powiedzieć komuś o błędzie w taki sposób aby więcej go nie popełniał. Nara Basia.

 9. Marcin pisze:

  Bardzo ciekawy filmik – szczególnie na końcu pojazd SM hamuje przed skrzyżowaniem i wchodzi w zakręt prawie 90 stopni a w alfie na budziku od 90 do 70.
  Bardzo interesujace to Caddy – subaru czy co ?

 10. SM od niecałych 20 lat nie zajmuje się parkometrami. Rzetelność dziennikarska na poziomie mini fakciku i jak wierzyć w to czy nie?
  Czy ktoś sprawdził po co i gdzie jechali, może faktycznie był to „interes społeczny” nawalony w trupa leżący gdzieś w podwórku?

  • DWład pisze:

   To moze powinna sie zajac parkomatami zamiast drogowym piractwem. Przynajmniej nie byloby takich zagrozen do jakich doprowadzaja na drodze. Jechali w interesie społecznym??? Nie rozsmieszaj mnie. Po co ma koguty? Jak wlaczy prosze bardzo. A do pijaka nie trzeba jechac tak szybko bo z tego moze wyjsc prawdziwy trup albo kilka na drodze. Ten straznik miejski jadac z taka predkoscia mog kogos zabic!!!!! Moze tez w interesie społecznym? Nie pojmujesz tego bo pewnie pracujesz w tej firmie i sie boisz ze stracisz robote. To cala tajemnica. SM do likwidacji.

  • Knur pisze:

   Panie strażaku miejski. Parkometry to zbyt ciezka i zbyt poeazna praca dla SM. Do miotły to oni sie moze nadają.

 11. Obcy. pisze:

  Widać na kilometr kto pisze komentarze w tej „gazecie”.
  Strażnicy i deptana przez nich patologia, lemingi co zdania sklecić poprawnie nie potrafią.

  DWład a ten kierowca z alfy prowadząc jedną ręką to zagrożenia nie stwarzał? Jesteś tylko dowodem na to ,że gdzieś, kiedyś dostałeś „kwitka” frustracie.

  • Darek pisze:

   Dzialal pod wplywem wyzszej koniecznosci: gdyby nie to ,nie moglby udowodnic jak to zachowuja sie Panowie Straznicy.Mysle,ze kazdy normalny czlowiek rozumie ten niuans..moze poza takimi jak ci straznicy

 12. Mirrop pisze:

  Jesli dana instytucja ma chronic prawo to sama musi prawa bezwzglednie przestrzegac. Podobnie policja i inne instytucje tego typu. Jesli tego nie robi a od innych wymaga przestrzegania przeppisow to jest patologia. Tak oceniam zachowanie strazy miejskiej. Nie maja racji bytu jesli tak lekcewaza przepisy i to sluzbowym samochodem.

 13. Imię... pisze:

  Brawo dla kierowcy ktory to nagrał i upublicznil. Pokazujcie jak najwiecej takich wykroczen to moze te balwany sie czegos naucza i beda zachowywali normalnie. Tylko dzialania obywatelskie moga poskutkowac bo widac nikt z decydujacych nie reaguje.

 14. marek pisze:

  Jak za komuny. Milicja wyprawiala no drogach co chciala a kazda uwaga na temat ich dzialan, bylo kwalifikowane jako zamach na socjalistyczna ojczyzne. Ciekawe co na to, zazarty rzecznik istnienia strazy miejskiej, pan Adamowicz?

 15. Straz miejska jak widać każdego dnia ciężko wypracowuje sobie opinie na swój temat. To jest tylko kropla w morzu. Skończy się na likwidacji tego niepotrzebnego nikomu bytu jakim są straże miejskie i gminne. Sami sobie podziękujcie.

 16. Krycha pisze:

  nawet jak przegial pale to i tak jes bezkarny – kolejne panstwo w panstwie 🙂

 17. dziennikarz pisze:

  Ciekawe, że ta wasza gazeta bałtycka nie drukuje ani słowa na papierze, nie ma siedziby firmy, a red naczelny to znany jedynie sobie samemu podróżnik do kartuz reklamujacy kaszubskie zespoły weselne. Nawet tel kontaktowy to u was gg.

 18. kevin pisze:

  A KTO BEZ WINY JEST NIECH PIERWSZY RZUCI KAMIENIEM ~ ludzie ogarnijcie się i nie czepiajcie się innych(no ludzi tez jak by nie patrzeć) o byle gówno bo serio bądźmy dorośli i szczerzy oraz uczciwi czy nikt z was którzy wypisują komentarze typu ,,powinni dostać 500 zł + 5 p.k.”nie przekroczył prędkości która jest dopuszczalna ? daje sobie rękę uciąć że sami nie jeżdżą wolniej niż Ci strażnicy … także dajcie sobie spokój z tymi prymitywnymi komentarzami …

  A jako osoba prywatna to dodam jeszcze ze straż miejska nie powinna istnieć 🙂 bo niby po co są jedyne do czego to było stworzone to chyba żeby zapewnić parę tys. etatów pracy i zmniejszyć sztucznie bezrobocie. Jeżeli już to proponował bym zwiększyć liczbę policjantów. (ale ich też niekoniecznie lubię)

  • Prezes pisze:

   Ale kogo pytasz bo jak pytasz obywateli to moze i masz troche racji. Ale to rozni obywatela zwyklego od funkcjonariusza ze ten drugi ma przywileje i jest opłacany z pieniedzy publicznych. Ale w zwiazku z przywilejami musi tez bezwzglednie przestrzegac przepisow. Wiec nie porownuj funkcjonariuszy do obywateli bo to jest kompletny absurd. Obywatel moze w pewnych kwestiach wiecej niz urzednik, policjant, ksiądz, polityk a nawet straznik miejski. Bo jest tylko szarym obywatelem. Jak tego nie rozumiesz to masz pecha.

 19. Robert pisze:

  Czytelnik jeszcze dodatkowo powinien dostać za korzystanie z telefonu kom. podczas jazdy. Ponadto od kiedy kierowcy są tacy święci, nie widziałem zbyt wielu kierowców w tym mieście którzy by jeździli max 50km/h.

 20. Kevin pisze:

  Ależ ja to rozumiem 🙂 tylko nie rozumiem jednego mianowicie nagle w ciągu jakichś 24h ludzie którzy przeczytali i obejrzeli powyższy materiał nagle zamienili się w najbardziej praworządnych obywateli RP co jest dopiero absurdem i cynizmem. Wypisując ,,jak tak można przekraczać prędkość to niedopuszczalne” i pytanie które zadałeś po chwili sam sobie na nie odpowiedziałeś i dodam że faktycznie to było pytanie do każdego NIE FUNKCJONARIUSZA PUBLICZNEGO KTÓRY MUSI PRZESTRZEGAĆ BEZWZGLĘDNIE PRAWA GDYŻ ZOSTANIE ZLINCZOWANY … Jestem pewien że każdy kto tutaj się wypowiedział jest uczciwy aż do bólu i nigdy nie ściągnął żadnej piosenki MP3 z internetu ani oprogramowani takich ,,drobnostek można dawać dosłownie miliony” wiec jeszcze raz powiem jak to się nazywa cynizm oraz hipokryzja … nagle cała polska opowiada się jak to ,,niedopuszczalne jest przekroczenie prędkości w mieście ” Gratuluje podejścia i w tych okolicznościach faktycznie mam pecha że żyje w takim kraju 🙂 w którym chyba tylko mi się zdarzyło przekroczyć prędkość w mieście 🙁 chyba zgłoszę się na komisariat

  • Do Kevina pisze:

   Problemem nie jest to, że ktoś źle pojechał. Bo to zdarza się wszystkim. Ale nie każdy ściga innych za coś, co sam robi, robi z premedytacją, uważając się za nietykalnego (bo za takich uważają się, niestety, „funkcjonariusze”). Czy taki funkcjonariusz kiedykolwiek pouczył Cię, gdy zrobiłeś coś niewłaściwego, czy od razu potraktował cię jak kogoś, kogo trzeba ukarać? Inna sprawa, że to nie strażnik (w tym przypadku kierowca samochodu) jest najbardziej winny. To jego zwierzchnicy (zauważ ton i formę wypowiedzi) lekceważą zarówno obywateli, którzy ich opłacają jak i swoich podwładnych, którym każą ściągać maximum pieniędzy a nie służyć społeczeństwu.

 21. ciekawy pisze:

  Predkosciomierz w aucie nie jest homologowanym urządzeniem pomiarowym. Na tej podstawie nikogo w Polsce nie można ukarać za przekroczenie prędkości, nawet strażnika miejskiego. Poza tym prędkościomierze w w autach fabrycznie zawyzaja prędkość o 10%. Można to samemu sprawdzić jadąc autem i włączając nawigację która pokazuje faktyczna prędkość. Jeżeli straznik jechał ok 70 to faktycznie ok 60 wiec mógł się zmieścić w tolerancji 10km\h. Jeżeli jak twierdzi autor filmu kierowca jechał niezgodnie z przepisami to niech to zgłosi na policje a nie publikuje na portalach, które później pisza nieprawdziwe artykuły. Do kontroli prędkości na gdańskich drogach jest Policja i ITD a nie sfrustrowany obywatel który by udokumentować jego zdaniem naganne zdarzenie sam popełnił kilka wykroczeń drogowych.

  • Police pisze:

   Oj debilu. Masz problemy z myśleniem i wyciąganiem wniosków. Jak takich ćwoki tam pracują to ja się nie dziwie, że się to wszystko sypie. SM w gdansku to jeden wielki burdel i cyrk na kółkach. Banda nierobów i frajerów. Zutylizować.

 22. Imię... pisze:

  WIDZICIE MARNE KUNDLE ? WKOŃCU SIE DOIGRALIŚCIE ! HAHAHA.

 23. suchy pisze:

  Do ludzika podpisującego się Police
  czy zona ci nie dala, ze jesteś taki sfrustrowany,czy mam zabrała ci gumowa kaczuszkę jak się kąpałeś? daj się przebadać czy sam nie jesteś debilem.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika