Rosja blokuje działalność amerykańskich stacji wojskowych GPS na swoim terytorium | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.06.2014

Rosja blokuje działalność amerykańskich stacji wojskowych GPS na swoim terytorium

Rosja zaczęła blokować działania militarne Stanów Zjednoczonych dotyczące stacji bazowych GPS na swoim terytorium, ogłosił dzisiaj wicepremier Rosji .

GlonassRosja

Stało się tak dlatego, że Moskwa dąży do postępu rozmów na umieszczenie stacji Glonass w Stanach Zjednoczonych.

„Wypracowaliśmy i wdrożyliśmy środki, które uwzględniają użycie tych stacji do celów wojskowych. Teraz są pod naszą pełną kontrolą” – napisał na Twitterze Rogozin.

Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna Roscosmos potwierdziła, że kroki w tym kierunku rozpoczną się od niedzieli.

Rogozin powiedział również, że Moskwa zainicjowała rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie rozmieszczenia stacji Glonass na terytorium Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że rozmowy w tej sprawie potrwają najpóźniej do 31 sierpnia, a „nowe decyzje zostaną podjęte” potem.

Rogozin ostrzegł wcześniej w tym tygodniu, że Rosja wstrzyma działalność stacji GPS 1 czerwca i może rozpocząć ich demontaż od 1 września w odpowiedzi na antyrosyjskie sankcje Waszyngtonu i jego odmowę na założenie stacji bazowych Glonass na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Glonass jest rosyjskim odpowiednikiem GPS, który przeznaczony jest zarówno do użytku wojskowego, jak i cywilnego.

Źródło: Xinhua


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>