Szpiedzy w Gdańsku. Severski i Makowski promowali Niewiernych, Nielegalnych oraz Tropiąc Bin Ladena | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.02.2013

Szpiedzy w Gdańsku. Severski i Makowski promowali Niewiernych, Nielegalnych oraz Tropiąc Bin Ladena

Byli szpiedzy odwiedzili Gdańsk. Pułkownik Vincent V. Severski – autor powieści „Nielegalni” i „Niewierni” oraz pułkownik Aleksander Makowski autor książki „Tropiąc bin Ladena” – spotkali się ze swoimi fanami w oliwskiej filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Goście mogli bezpośrednio porozmawiać z byłymi oficerami polskiego wywiadu, Vincentem V. Severskim i Aleksandrem Makowskim.

Goście mogli bezpośrednio porozmawiać z byłymi oficerami polskiego wywiadu, Vincentem V. Severskim i Aleksandrem Makowskim. Autorzy podpisywali również swoje książki. (Fot. Gazeta Bałtycka)

Przybyli na spotkanie goście mieli szansę na intrygującą rozmowę z tajemniczymi bohaterami szpiegowskich rozgrywek i autorami książek nawiązujących do ich zawodowych doświadczeń.

Vincent V. Severski

Vincent V. Severski - pseudonim literacki byłego pułkownika polskiego wywiadu. (Fot. Gazeta Bałtycka)

Vincent V. Severski – pseudonim literacki byłego pułkownika polskiego wywiadu. (Fot. Gazeta Bałtycka)

Vincent V. Severski – to pseudonim literacki byłego pułkownika polskiego wywiadu. Przez wiele lat pracował poza granicami kraju pod przybraną tożsamością. Zajmował jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w Agencji Wywiadu. Odszedł ze w 2007 roku. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę. Autor bestsellerowej książki pt. „Nielegalni”, inspirowanej autentycznymi wydarzeniami i jej kontynuacji pt. „Niewierni”.

Aleksander Makowski

Aleksander Makowski, były pułkownika polskiego wywiadu.

Aleksander Makowski – były pułkownika polskiego wywiadu. Autor książki Tropiąc Bin Ladena. (Fot. Gazeta Bałtycka)

Aleksander Makowski – pułkownik, doktor prawa. Był jednym z najmocniej napiętnowanych bohaterów Raportu Macierewicza, gdzie został przedstawiony jako osobnik szczególnie niebezpieczny, który dla osobistych zysków oszukiwał państwo polskie oraz amerykańskich sojuszników, podając zmyślone informacje wywiadowcze.
Znaczącą rolę w tych oskarżeniach odegrał fakt, że Makowski miał opinię jednego z najzdolniejszych oficerów PRL-owskiego wywiadu i że w 1990 roku został negatywnie zweryfikowany i zwolniony ze służby. Absolwent Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadowczych polskiego wywiadu (1972–1973).
Ukończył studia podyplomowe LLM Harwardzkiej Szkoły Prawa (1975–1976). Doktor nauk prawnych Instytutu Nauk Prawnych PAN (1978). W latach 1985–1988 naczelnik Wydziału XI Departamentu I MSW. Negatywnie zweryfikowany w 1990 r. i zwolniony ze wywiadu. W latach 1992–2007 współpracownik Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa i wywiadu wojskowego WSI.

Nielegalni

„Nielegalni” – trzymająca w napięciu powieść szpiegowska o tajnikach polskiego wywiadu!
„Nielegalni” to misternie skonstruowany thriller szpiegowski, mocno osadzony w realiach polskich służb specjalnych, w którym osobiste porachunki, zadawnione rany i polityczne ambicje splatają się w pełnej napięcia akcji po obu stronach Bałtyku.
Instytut Pamięci Narodowej otrzymuje informacje o tajemniczej skrzyni zakopanej przed laty przez radziecki wywiad w ruinach twierdzy brzeskiej. Zostały w niej ukryte sensacyjne przedwojenne archiwa, których ładunek polityczny rozpala umysły decydentów na obu biegunach osi Warszawa–Moskwa. As polskiego wywiadu, Konrad Wolski i jego ekipa, ruszają do wyścigu po historyczny skarb, w którym zmierzą się z bezwzględną machiną rosyjskich służb specjalnych.

Niewierni

„Niewierni” to druga po „Nielegalnych” część trylogii szpiegowskiej Vincenta V. Severskiego. Kiedy agenci polskiego wywiadu z zespołu Konrada Wolskiego namierzają przez przypadek dziwne spotkanie w hotelu Marriot, nie spodziewają się, że zaalarmuje ono także brytyjskie i rosyjskie służby. Nowe, tajemnicze zagrożenie terrorystyczne uruchamia lawinę wydarzeń od szczytów Kaukazu po Irlandię. Nieuchwytny as-Salam, Polak w szeregach Al Kaidy, jest gotowy do decydującej misji. Wszystkie tropy prowadzą do Szwecji, gdzie uwagę służb przykuwa genialny haker-antyglobalista…
„Niewierni” to trzymający w napięciu, wielowątkowy thriller, w którym powracają bohaterowie znani czytelnikom „Nielegalnych”. Autor, były oficer wywiadu, stworzył kolejną pasjonującą opowieść inspirowaną autentycznymi wydarzeniami.

Tropiąc Bin Ladena

„Tropiąc Bin Ladena” – opowiem ci swoją wersję – zdaje się mówić Aleksander Makowski – a ty, czytelniku, sam oceń, czy jest wiarygodna. Poznajemy więc historię widzianą od kulis, napisaną ze zdumiewającą szczerością, często na granicy tego, co oficer wywiadu może publicznie powiedzieć.
Fascynujące jest przede wszystkim przedstawienie pracy wywiadu, dalekie od potocznych wyobrażeń. W opisie akcji o najwyższym stopniu ryzyka są wprawdzie mrożące krew w żyłach przeprawy przez górskie przełęcze, nasłuchiwanie, czy nie nadlatują skądś pociski, ale przede wszystkim ciągłe czekanie, na lotniskach, w hotelach, w terenie, i żmudne nawiązywanie kontaktów z informatorami. Cierpliwe budowanie wzajemnego zaufania, które w tej robocie stanowi fundament sukcesu.
Jest trud wędrówki aż do skrajnego wyczerpania, zaduch przypadkowych noclegowni, marzenie o strumieniu ożywczej wody. I ciągła pogoń za informacją w matni splątanych interesów politycznych i handlowych, często na granicy prawa a nawet poza nią.
Książka Aleksandra Makowskiego pokazuje, jak wielkie były nasze aktywa wywiadowcze w Afganistanie, i to zarówno przed 11 września 2001 roku, jak i później. Można powiedzieć, że nawet w porównaniu z wywiadami światowych mocarstw byliśmy bardzo bogaci w wiedzę i gdyby umiano ją wykorzystać, być może do wielu dramatycznych zdarzeń po prostu by nie doszło.


(Fot. Gazeta Bałtycka)

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. AMol pisze:

    Aleksander Makowski ur. 1951r (do 1 lipca 1972 Makowski-Mackiewicz), syn płk Czesława Mackiewicza byłego rezydenta wywiadu cywilnego PRL w Londynie i Waszyngtonie. Aleksander Makowski (w latach 1984-1988 nazwisko operacyjne „Aleksander Stępiński), w latach 1972-1990 służył w Departamencie I MSW (służby cywilne). W latach 1985-88 naczelnik Wydziału XI Departamentu I.
    Oficer pod przykryciem w MSZ i Instytucie Nauk Prawnych PAN. Jako oficer wywiadu uwierzytalniał się jako stypendysta Harvard Univ. w Bostonie (1975-76)
    Oficer operacyjny rezydentury w Nowym Jorku (pseudonim „Andros” i „Magen”) jako II sekretarz Stałego Przedstawicielstwa PRL przy ONZ i rezydent w Rzymie (pseudonim „Irt”) jako radca ambasady PRL.
    Źródło: teczka IPN BU 003175/564.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika