Most Sobieszewski. Wymiana pontonu | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 5.06.2012

Wyremontują most w Sobieszewie? Nie! To tylko wymiana pontonu

Nareszcie zrobią porządek z tym mostem, bo to koszmar – powiedział pan Zenon, mieszkaniec gdańskiego Sobieszewa, którego poinformowaliśmy, że szykuje się remont pontonu. Po chwili radość pana Zenona minęła, gdy zorientował się, że chodzi jedynie o fragment mostu.

Naprawiony zostanie ponton mostu w Sobieszewie.

Dokładniej o remont pontonu, który jest częścią składową sobieszewskiego mostu.

– Czekamy na porządny remont latami i nic – mówi rozżalony nasz rozmówca. – Most często się psuje, jest podtapiany. Tu trzeba porządnych inwestycji. Mieszkańcy domagają się tego, bo to dla nas bardzo ważna trasa.

Remont pontonu zaplanowany jest na dziś (wtorek, 5 czerwca). W związku z tym, cały most będzie zamknięty dla ruchu w godzinach od 6 do 22, choć w przypadku wystąpienia silnych wiatrów, termin prac naprawczych może ulec zmianie.

Na czas remontu na moście, uruchomiony zostanie prom linowy, który będzie przewoził o wadze do 3,5 tony.

Przypominamy również, że dla ruchu drogowego na Wyspę Sobieszewską czynny jest stały objazd przez mosty w Przegalinie.

Mieszkańcy gdańskiego Sobieszewa wciąż czekają na generalny remont mostu, który często ulega awariom tym samym wyłączając jedną z najważniejszych dróg wyjazdu z wyspy.

to most pontonowy w Gdańsku Sobieszewie na Martwej Wiśle, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 501, łączący Wyspę Sobieszewską z Wiślinką.

Został zbudowany niedługo po II wojnie światowej dla celów wojskowych w pobliskim Kiezmarku, a w 1973 r. podzielono go na dwa odcinki i przeniesiono do Drewnicy i Sobieszewa.

Jest to most pontonowy o 9 przęsłach (środkowe przęsło jest ruchome i umożliwia żeglugę po Martwej Wiśle) i nośności do 15 ton. Most ma 150 metrów długości.

Katastrofalny stan techniczny mostu oraz jego anachroniczność wobec współczesnych warunków transportu osobowego i komunikacji publicznej spowodował umiejscowienie w aktualnej strategii rozwoju miasta Gdańska w tym miejscu nowej, ruchomej przeprawy mostowej. Tymczasem jednak władze miasta nie podejmują się realizacji tej strategii.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>