„Chiny mają swoją Atlantydę” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 29.07.2014

„Chiny mają swoją Atlantydę”

Podwodne miasto Shicheng jest często nazywane przez podróżników „Atlantydą Wschodu”. Ta niesamowita „kapsuła czasu” przechowuje w sobie cząstkę Imperium Chińskiego. Kamienne miasto zachowało się w perfekcyjnym stanie i znajduje się 40m pod powierzchnią jeziora Qiandao w prowincji Zheijan (około 400km na południe od Szanghaju). Wszystkie budynki datuje się na okres panowania dynastii Ming i Qing, czyli lata między 1368 a 1912.
Atlantda1
W przeciwieństwie do mitycznej Atlantydy, Shicheng -co w mandaryńskim znaczy Lwie Miasto – zostało umyślnie zatopione w 1959 roku, by umożliwić budowę zapory Xin’an i elektrowni wodnej na niej. By tego dokonać przesiedlono niemal 300 000 ludzi, którzy zamieszkiwali miasto od wieków. Shicheng odkryto na nowo, kiedy to w 2001 chiński rząd zorganizował ekspedycję mającą zbadać co zostało z tego kamiennego miasta. Zainteresowanie wzrosło dopiero w 2011 roku, kiedy Chinese National Geography pokazało nigdy nie publikowane zdjęcia, tego reliktu przeszłości oraz ilustracje jak mogło wyglądać miasto w swoich lepszych czasach

Jak się okazało, Shicheng miało powierzchnię 0,5km2. Dalsze ekspedycje i podwodne zdjęcia ujawniły kolejne rewelacje. Miasto posiadało pięć bram wjazdowych, co odchodziło od reguły tradycyjnych czterech, położonych na północy, południu, zachodzie oraz wschodzie. Oprócz tego na szerokich ulicach naliczono 265 sklepionych przejść, w których zachowały się wyrzeźbione w kamieniu lwy, smoki i feniksy datowane na najdalej 1777 rok. Z kolei mury mogą być nawet z XVI wieku.

Pomimo, że Shicheng znajduje się pod wodą, zachowało się w dobrym stanie, chroniąc się chociażby przed wiatrem czy erozją. Dzisiaj, zaawansowani nurkowie mogą podpłynąć do ruin między kwietniem a listopadem. Mimo to, Shicheng nie zostało naniesione na mapy i zanurzenia w tamtym rejonie wciąż należą do kategorii „eksploracyjne”. Znaczy to tyle, że tylko najlepsi nurkowie mogą pokusić się o zobaczenie „Atlantydy Wschodu”. Szkoda, ale zawsze zostają zdjęcia.

Tłumaczenie autorskie: Piotr Michalczewski

Źródło: BBC

Autor

- dziennikarz, komentator wydarzeń.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika