Czy Allegro faworyzuje własny sklep internetowy kosztem innych sprzedawców? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.07.2017

Czy Allegro faworyzuje własny sklep internetowy kosztem innych sprzedawców?

UOKiK prowadzi przeszukanie w siedzibie Grupy Allegro. Ma to związek z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym, w którym urząd sprawdza, czy faworyzuje własny internetowy kosztem innych sprzedawców.

Przeszukanie prowadzone jest w ramach postępowania wyjaśniającego, które UOKiK wszczął 21 czerwca. Do urzędu wpływały liczne skargi, w których przedsiębiorcy zwracali uwagę na wprowadzone przez spółkę w sposobie funkcjonowania platformy .pl. Zmiany te miały powodować, że produkty sprzedawane na platformie przez oficjalny miały być identyfikowane w wynikach wyszukiwania jako najbardziej trafne.

– Chcemy wstępnie ustalić, czy w związku z działaniami Grupy mogło dojść do konkurencji. Sprawdzamy, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego w szczególności poprzez lepszą prezentację jego ofert – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dysponuje szeregiem środków pozwalających na zebranie dowodów potwierdzających stosowanie niedozwolonych praktyk. Do jednych z najskuteczniejszych należy możliwość przeprowadzenia przeszukania w siedzibie przedsiębiorcy.

– Faworyzowanie własnych produktów przez spółki, które posiadają silną pozycję na rynkach związanych ze sprzedażą elektroniczną, to sprawy którymi zajmują się organy antymonopolowe na całym świecie. Niedawno Komisja Europejska nałożyła na karę finansową w wysokości 2,4 mld euro. Sprawa Grupy Allegro jest jednak na wczesnym etapie, prowadzimy dopiero wyjaśniające, czyli w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy – wyjaśnia prezes UOKiK.

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie stosowane w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że dany podmiot posiada dowody, które mogą być istotne w sprawie. Może być prowadzone wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu. Podczas przeszukania przedsiębiorca ma obowiązek wpuścić kontrolujących do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych. Prowadzone jest zwykle w asyście policji. W tym roku urząd dwukrotnie skorzystał z tej możliwości zebrania materiałów.

źródło: UOKiK

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Kante pisze:

    Ciekawy jestem jak finalnie się to skończy. Coś faktycznie było na rzeczy ponieważ pomimo bardzo dobrze rozbudowanej funkcjonalności Click Shop miałem ostatnio problemy z integracją z Allegro. Cóż zobaczymy co dalej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika