Jan Bury z zarzutami, ale bez aresztu. "Zaskoczenie dla wielu" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.11.2015

Jan Bury z zarzutami, ale bez aresztu. „Zaskoczenie dla wielu”

Jan Bury, były i prominentny działacz PSL, który kilka dni temu usłyszał poważne zarzuty prokuratorskie, za które grozić może mu do 12 lat pozbawienia wolności – wbrew wnioskowi prokuratury o tymczasowy areszt – jest dziś wolny. Warto dodać, że Bury jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

bury

zaskoczyła bardzo wielu komentatorów życia politycznego, w tym prawników. Bury usłyszał zarzuty korupcyjne, a kara jaka mu może grozić, to nawet 12 lat więzienia. W ocenie prokuratury, w tej sprawie istnieje obawa matactwa i zaistniały wszystkie przesłanki do zastosowania aresztu. Tymczasem sąd oddalił wniosek śledczych o areszt, zwalniając Burego.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na istotny fakt. Otóż jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie w oficjalnymi informacjami KRS, zasiada w radzie z niewielkimi przerwami od 2001 roku.

Uprawnienia Krajowej Rady Sądownictwa są skupione wokół funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, w tym dotyczące powoływania sędziów, rozpatrywanie i ocena kandydatur do pełnienia urzędu sędziowskiego w sądach wszystkich szczebli, wyrażanie opinii w sprawie powołania i odwołania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych i sądów wojskowych.

Dodatkowo rozpatruje i ocenia kandydatury do pełnienia urzędu Prokuratora Generalnego,


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>