Sortowanie nieświadomych Polaków | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.12.2015

Sortowanie nieświadomych Polaków

Większość osób, które głośno manifestują swój „gorszy sort”, niestety nie ma pojęcia w jaki sposób to hasło powstało i czego tak naprawdę dotyczy. To z kolei powoduje, że wprawdzie nieświadomie, ale dość poważnie się kompromituje.

lepszy-sort

Polska jest i będzie podzielona. Ale jeśli można być „gorszego sortu”, można też być lepszego.

Brak rozeznania w trudnej dziedzinie jaką jest polityka, nie wszystkich całkowicie do niej zniechęca. A szkoda…

Znakomita większość ludzi, którzy z radością i uśmiechem demonstrują swój „gorszy sort”, nosząc koszulki z napisem „jestem gorszego sortu”, zupełnie nie potrafi włączyć tych słów w kontekst aktualnej polityki a tym bardziej wyciągnąć wniosków ze słów ich autora – w tym wypadku Jarosława Kaczyńskiego. Tym samym nie ma pojęcia, o co właściwie chodzi, ale skoro inni są „gorszego sortu” to i ja też chcę być… – tak zapewne to tłumaczą. Typowy marketing wirusowy… najlepiej sprawdzający się w gimnazjach.

Małe wyjaśnienie – „gorszy sort Polaków” lub „drugi sort Polaków” (jak niektórzy wolą) oznacza zdrajców ojczyzny, którzy niestety w każdej populacji byli, są i będą. Akurat spoglądając nieco historycznie – wśród Polaków odsetek zdrajców zawsze był stosunkowo niewielki, bo w naszej świadomości i kulturze dominuje patriotyzm i umiłowanie wolności. Niemniej jednak zdrajcy i kolaboranci zawsze, także wśród nas, istnieli.

Wracając do „gorszego sortu Polaków” – czy warto manifestować skłonności do zdrady własnego kraju? Czy to powód do chluby, dumy, radości i samozadowolenia? Ale z drugiej strony, dzięki tego rodzaju etykietom z daleka będzie można rozpoznać, kto jest kim i z jakim typem osobowości tak naprawdę mamy do czynienia… Choć do końca i tak nie będziemy pewni, czy to prawdziwy zdrajca, czy tylko nieświadomy niczego „gimnazjalista”.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Wyświetlono 3 komentarze
Napisano
 1. Anonim pisze:

  Taak, za to rozeznanie redaktora jest niedoścignione.
  Wiekszość osób używających tego sloganu doskonale zna kontekst użycia słów przez Jarosława Kaczyńskiego i właśnie dlatego ironizuje. Pan Jarosław nie powinien określać mianem gorszego sortu Polaków tylko dlatego że się z nim nie zgadzają. A w gazecie b.proszę nie szerzyć propagandy.

 2. zzzz pisze:

  zenująy artykuł

 3. Deser pisze:

  Pełna zgoda. Świadowmość w społeczeństwie jest na bardzo niskim poziomie. Ludzie idą jak barany.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika