Ustawa o ogródkach działkowych niezgodna z konstytucją | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 11.07.2012

Ustawa o ogródkach działkowych niezgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł właśnie, że 24 z 50 przepisów ustawy o ogródkach działkowych są niezgodne z obecnie obowiązującą konstytucją.

Coś jest jednak w naszym systemie tworzenia prawa bardzo nie w porządku.

Niezgodne

Wprowadza się w życie przepisy, które dopiero po latach okazują się niezgodne z konstytucją. I w ten sposób funkcjonuje sobie wadliwe prawo (oczywiście nie tylko ws. ogródków działkowych), nielogiczne przepisy, idiotyczne regulacje.

Sprawdzić przed wprowadzeniem

A wystarczyłoby przecież zbadać zgodność ustawy z konstytucją przed jej wprowadzeniem. To naprawdę takie trudne?

Czy tak trudne jest sprawdzenie zgodności przepisów istniejących i funkcjonujących jeszcze przed wprowadzeniem obecnie obowiązującej konstytucji? Przypomnijmy, że od jej wprowadzenia minęło 15 lat. Już dawno wszystkie powinny być zweryfikowane pod kątem ich konstytucyjnej zgodności.

Zespół ekspertów

Powinno to nastąpić niejako automatycznie. Wraz z wprowadzeniem nowych przepisów nadrzędnych (konstytucja), powinien powstać zespół ekspertów ds. sprawdzania zgodności z konstytucją wszystkich ustaw już istniejących.

Wówczas, po kilku latach pracy takiego zespołu, mielibyśmy względny porządek prawny.

Potworki prawne

Dziś, po 15 latach obowiązywania obecnej konstytucji, co jakiś czas ujawniane są kolejne, swoiste „potworki prawne”. To niestety kompromituje nasze państwo.

Ile jeszcze?

Przy tej okazji warto zastanowić się, ile to jeszcze ustaw obecnie funkcjonujących, wciąż jest niezgodnych z ustawą zasadniczą?

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika