Za spalanie śmieci można trafić nawet do więzienia | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 27.01.2014

Za spalanie śmieci można trafić nawet do więzienia

śmieci w piecach jest wykroczeniem lub przestępstwem, za które obowiązują surowe mandaty a nawet więzienia. Kto może kontrolować nasze piece i jak rozpoznać, czy w w danym gospodarstwie pali się węglem, drewnem, czy też śmieciami i inne niebezpiecznymi dla środowiska materiałami?

Za spalanie śmieci można trafić nawet do więzieniaIm wyższa temperatura w procesie spalania, tym sprawniej ono przebiega, a do środowiska przedostaje się mniej substancji szkodliwych. Wydobywający się dym z komina w kolorze bladopomarańczowym lub w różnych odmianach czerwieni świadczy o wrzucaniu do pieca różnego rodzaju śmieci ( plastiki, obierki, stare ubrania). Jeżeli dym z komina jest w kolorze czarnym albo białym może to oznaczać, iż w piecu spalane są węgiel albo drewno. Jakie konsekwencje prawne grożą za śmieci w piecach domowych?

Wykroczenie

śmieci poza wyznaczonymi do tego spalarniami jest wykroczeniem i osoba za to odpowiedzialna podlega podlega karze aresztu lub grzywny. aresztu trwa najkrócej 5, a najdłużej 30 dni i wymierza się ją w dniach. Natomiast karę grzywny wymierza się w wysokości od 20 zł do 5000 zł.

Przestępstwo

Natomiast jeżeli w wyniku spalania poza spalarniami odpadów występuje zagrożenie życia lub zdrowia albo pogorszenie stanu powietrza sprawca odpowiada za przestępstwo określone w art. 183 kodeksu karnego. Karą wówczas jest pozbawiania wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Kontrole

Należy zaznaczyć, że kontrolę w zakresie palenia śmieci (odpadów) poza instalacjami może przeprowadzić wójt, burmistrz, prezydent miasta. Także straż gminna (miejska) może przeprowadzić kontrolę tego czy pali się śmieci. Jeżeli w wyniku kontroli zostanie potwierdzone palenie śmieci, strażnicy miejscy (gminni) od dnia 28 stycznia 2014 r. mogą nałożyć mandat do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu strażnik kieruje sprawę o ukaranie do sądu rejonowego.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika