Zapaść w edukacji. W tym roku co trzeci uczeń nie zdał matury! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 27.06.2014

Zapaść w edukacji. W tym roku co trzeci uczeń nie zdał matury!

to nie mit. To fakt, którego dowodem są tegoroczne wyniki. Maturę zdało zaledwie 71 procent piszących egzamin. Oznacza to, że co trzeci zdający nie zaliczył matury. Wyniki są o 10 proc. gorsze niż w roku ubiegłym.

Zapaść w edukacji. W tym roku co trzeci uczeń nie zdał matury

Aby zdać egzamin maturalny, wystarczyło zdobyć 30 proc. wszystkich przewidywanych punktów, co samo w sobie jest dyskusyjne, bo oznacza, że aby stać się absolwentem szkoły średniej, uczeń nie musi opanować nawet połowy materiału…

Gdy do tego dodamy coroczne, przeprowadzane w szkołach, nieoficjalne kontrole poziomu wiedzy uczniów, których wyniki służą następnie do przygotowywania odpowiedniego poziomu trudności egzaminów maturalnych – wniosek jest taki, że już nawet urzędnicy nie są w stanie dobrać tak zestawu egzaminacyjnego, aby wyniki matur były satysfakcjonujące. Być może łatwiej już być nie może? A może po prostu, poza coraz niższym poziomem nauczania w szkołach, obecna formuła matur także jest błędna?

Na te pytania muszą odpowiedzieć sobie urzędnicy działający w sektorze oświatowym, ale przede wszystkim obecna edukacji. Trzeba jak najszybciej podjąć próbę naprawy niewydolnego, upadającego systemu nauczania.

Zapaść w edukacji to już fakt, z którym nie można dyskutować. Efekty reformy edukacyjnej
zapoczątkowanej przez niejakiego Mirosława Handkego, a politycznie firmowanej przez
ówczesnego premiera Jerzego Buzka – dopiero dziś, po kilkunastu latach od jej wprowadzenia, możemy odczuć i odczuwamy. A najbardziej odczuwają je młodzi ludzie, którzy kończąc szkoły, nie mają dostatecznej wiedzy, aby móc konkurować na rynku pracy ze swoimi europejskimi rówieśnikami. Są na straconej pozycji.

Wyniki egzaminu maturalnego 2014 – województwo pomorskie

Autor

- publicysta Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika