Filmowa Rzeź Romana Polańskiego | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.02.2012

Filmowa Rzeź Romana Polańskiego

Niektórzy najnowszym dziełem są zachwyceni. Inni rozczarowani. Czy Rzeź to dobry film, który warto zobaczyć?

Moim zdaniem to produkcja bardzo kiepska. Nudna, pozbawiona głębszego przesłania, do bólu przewidywalna i co najgorsze, typowo amerykańska – oczywiście w negatywnym tego słowa znaczeniu.

Być może amerykańskim widzom kompozycja filmu, która opiera się na dialogach dwóch kłócących się rodzin i którego cała akcja rozgrywa się praktycznie w jednym pokoju odpowiada, ale polski, wymagający odbiorca może czuć się bardzo rozczarowany.

O co chodzi?
Oto fragment oficjalnej zapowiedzi:

Dwie nowojorskie pary: Alan (Christoph Waltz) i Nancy (Kate Winslet) oraz Michael (John C. Reilly) i Penelope (Jodie Foster). Zdawałoby się, że wszystko je łączy. Nienaganne maniery, wysoki standard życia i satysfakcja z uczących się w najlepszych szkołach dzieci. Wszyscy czworo mogą uważać się za elitę amerykańskiej socjety.

Kiedy ich dzieci wszczynają bójkę, na pozór niewinne spotkanie rodziców, zorganizowane celem wyjaśnienia sprawy, przerodzi się w lawinę potyczek i wzajemnych złośliwości.

W tym piekielnie zabawnym pojedynku stawką będzie dobre imię i status każdego z uczestników. Nic zatem dziwnego, że wytrawni przeciwnicy dopuszczą się ciosów poniżej pasa. Wkrótce wyjdą na jaw głęboko skrywane tajemnice, a gdy więzy małżeńskie ulegną zaskakującemu rozluźnieniu, okaże się, że w nowoczesnym związku wszystkie chwyty są dozwolone…

Niestety ciężko znaleźć tu cokolwiek zabawnego, a tym bardziej „piekielnie zabawnego”. Wspomniane złośliwości są straszliwie przewidywalne.W zasadzie jesteśmy w stanie przewidzieć, co wydarzy się w każdej następnej sekwencji dialogowej.

Całość jest po po prostu sztuczną, plastikową, amerykańską tandetą, a Roman Polański pokazał tym filmem, że czas już chyba dać sobie spokój z reżyserowaniem i przejść na zasłużoną emeryturę.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>