Kinowe nowości: „Pieta”, „Wenus w futrze”, „Papusza”, „Płynące wieżowce”, „Ostatnie piętro”
Kinowe nowości: „Pieta”, „Wenus w futrze”, „Papusza”, „Płynące wieżowce”, „Ostatnie piętro”
Pomiędzy listopadowymi obchodami Dnia Wszystkich Świętych, Narodowym Świętem Niepodległości i Andrzejkami, od których dzielą nas tylko cztery niedziele do Bożego Narodzenia warto zapoznać się z kinowymi listopadowymi premierami. Każdy fan kinematografii na dużym ekranie znajdzie coś dla siebie.
1 listopada:
„Pieta” historia Gang-do, który zajmuje się ściąganiem długów z nieszczęśników pożyczającym pieniądze od mafii. Do swojego zadania nadaje się perfekcyjnie – brak skrupułów, głuchota na wszelkie prośby, zimna krew, przy pomocy której okalecza dłużników, perfidia, z którą obmyśla nowe, bardziej okrutne tortury. Na progu domu tego złoczyńcy pewnego dnia pojawia się Mi-son, uważająca się za jego matkę, która tuż po urodzeniu Gang-do porzuca noworodka. Charakter mężczyzny wziął górę, odpowiedzią na tę informacją była agresja i odrzucenie swojej matki. Wkrótce w mężczyźnie budzą się ludzkie odruchy i emocje całkowicie mu nieznane. Jak zachowa się, gdy zostanie porwana Mi-son? Wszystko w osiemnastym obrazie Ki-duk Kima – zdobywcy Złotego Lwa dla najlepszego filmu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji z zeszłego roku.
- Gatunek: dramat
- Reżyseria i scenariusz: Ki-duk Kim
- Obsada: Min-soo Jo, Jung-Jin Lee, Gi-hong Woo, Eunjin Kang, Jae-ryong Jo, Myeong-ja Lee, Joon-seok Heo, Se-in Kwon, Mu-su Song, Beom-jun Kim, Jong-hak Son, Yong-wook Jin, Won-jang Lee, Jae-rok Kim, Seo-hyeon Kim, Ha-bok Yu
8 listopada:
„Wenus w futrze” to komediodramat erotyczny reżysera pochodzącego z polsko-żydowskiej rodziny urodzonego w Paryżu, Romana Polańskiego. Film to adaptacja brodwayowskiej sztuki Davida Ivesa. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny jest twórca muzyki dwóch ostatnich części filmu „Harry Potter i Insygnia Śmierci” – Alexandre Desplat. Tematyka przedstawiona w ekranizacji sztuki prosto z brodwayowskich desek jest bliska Romanowi Polańskiemu. Thomas należy do reżyserskiego grona. Podczas tworzenia swojego nowego dzieła szuka odtwórczyni głównej postaci, żadna z kandydatek nie odpowiada reżyserowi. Kiedy mężczyzna chce zakończyć poszukiwania i zarazem wszelkie prace nad sztuką, która ma zostać niezrealizowana, do teatru wbiega Vanda. Kobieta należy do osobniczek płci piękniejszej, w której drzemie nieobliczalna i sensualna energia. Początkowo Vanda dzięki swojej bezczelności i desperacji wydaje się ucieleśnieniem wszelkich udręk reżysera. Ostateczne przyznanie roli aktorce powoduje zmianę jej postępowania oraz uczynia reżysera względem Vandy.
- Gatunek: Dramat, Erotyk, Komedia
- Reżyseria: Roman Polański
- Scenariusz: Roman Polański, David Ives
- Obsada: Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric
„Thor: Mroczny świat” – Fantasy, Przygodowy
„Kapitan Philips” – Biograficzny
„Wyścig” – Biograficzny, Dramat, Sportowy
„Największy z cudów” – Animacja, Dramat
„Bilet na Księżyc” – Obyczajowy
„Światła rampy” – Dramat
„Pięć tańców” – Dramat
15 listopada:
„Papusza” to nie pierwsze przelanie literackiej twórczości na duży ekran. Jednak ta historia wyróżnia się od filmowej interpretacji poetyckiego dzieła. Bronisława Wajs – „Papusza” (ur. 17 sierpnia 1908 lub 10 maja 1910 w Lublinie, zm. 8 lutego 1987 w Inowrocławiu) była poetką pochodzącą z grupy etnicznej Polska Roma (polscy Romowie nizinni) piszącą w języku romskim. O Papuszy w 1992 roku powstał film „Historia Cyganki”, którego reżyserem i zarazem autorem scenariusz był Greg Kowalski. Do wydanych tomików wierszy autorstwa Bronisławy Wajs należą „Pieśni Papuszy” (Wrocław, 1956), „Pieśni mówione” (Łódź, 1973), „Lesie, ojcze mój” (Warszawa, 1990). Wsparciem w literackiej działalności Papuszy był zachwycony Jej talentem Julian Tuwim, który wspomógł Jerzego Ficowskiego w staraniach wydania wierszy Bronisławy Wajs. Działalność Tuwima i Ficowskiego można określić filmowym cytatem: „To będzie spisek dwóch poetów, by ocalić trzeciego (…)”.
- Gatunek: Biograficzny
- Reżyseria i scenariusz: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
- Obsada: Jowita Budnik, Zbigniew Waleryś, Antoni Pawlicki, Artur Steranko, Andrzej Walden, Marcin Bartnikowski, Ryszard Mróz, Krzysztod Bochenek, Jerzy Gudejko, Maja Meissner
„Adwokat” – Dramat, Kryminał, Thriller
„Historie rodzinne” – Dokumentalny
„Gdzie jest Gwiazdka?” – Familijny, Fantasy
„Rysiek Lwie Serce” – Animacja
„Don Jon” – Dramat, Komedia
„Pussy Riot. Midlitwa punka” – Dokumentalny
22 listopada:
„Płynące wieżowce” to filmowe przełamanie tabu i wzbudzenie kontrowersji. To nie pierwszy w Kraju nad Wisłą film o tematyce miłości homoseksualnej i zapewne nie ostatni. Główny bohater, Kuba jest w wieku, który stoi pod znakiem poszukiwania własnej tożsamości, zaakceptowaniu siebie i szukaniu akceptacji wśród rówieśników. Chłopak mieszka wraz z matką Ewą i swoją dziewczyną Sylwią. Ewa nie kryje swojej niechęci wobec dziewczyny syna. Sport staje się dla Kuby odskocznią od problemów i codziennej rutyny. Chłopak należy do grona najlepszych sportowców studenckiej sekcji pływackiej. Na imprezie para nastolatków poznaje Michała, który nie kryje się ze swoją orientacją. Kubę i nowo poznanego Michała łączy zauroczenie, które przerodzi się w uczucie. Główny bohater stoi pomiędzy zafascynowaniem Michałem a przywiązaniem i miłością do Sylwii. Dramat podjęcia trudnej decyzji dzieli wraz z Michałem, który pragnie stworzyć z Kubą swój pierwszy prawdziwy związek. Podejście Ewy, matki Kuby mocno kontrastuje z podstępowaniem rodziców homoseksualnego Michała. Rodzice Michała akceptują wybory syna i starają się być tolerancyjni, Ewa zaś jest zszokowana homoseksualną orientacją swojego syna. Wkrótce pojawia się szansa, by w życiu kobiet nic się nie zmieniło…
- Gatunek: Dramat Psychologiczny
- Reżyseria i scenariusz: Tomasz Wasilewski
- Obsada: Mateusz Banasiuk, Bartosz Gelner, Marta Nieradkiewicz, Olga Frycz, Katarzyna Herman, Izabela Kuna, Mirosław Zbrojewicz, Mariusz Drężek, Katarzyna Maciąg, Michał Grzybowski, Michał Podsiadło, Aleksandra Bendarz, Katarzyna Rosłaniec, Mateusz Łasowski, Wojciech Sikora, Tomasz Chrapusta, Orina Krajewska, Stanisław Banasiuk
„Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia” – Akcja, Sci-Fi
„Powtórnie narodzony” – Dramat
„Ratujmy Mikołaja” – Animacja, Familijny, Komedia
„Last Vegas” – Komedia
„Młoda i Piękna” – Dramat
„Senada” – Dramat
„Złodzieje rowerów” – Dramat
29 listopada:
„Ostatnie piętro”, Derczyński to kapitan Wojska Polskiego, który wraz z żoną wychowuje córkę i dwóch synów. Mężczyzna, którego charakteryzują patriotyczne poglądy, zamiłowanie do polskiej kuchni i dbałość o zdrowie wzbudza dużą sympatię. Niestety podejrzane zbiegi okoliczności, interpretacje, domysły i stany zagrożenia powodują u Derczyńskiego załamanie psychiczne. Mężczyzna próbuje zwalczyć zagrożenie zarówno to faktyczne jak i to wyimaginowane. Wkrótce zagrożony nie będzie tylko on, ale i jego rodzina.
- Gatunek: Thriller
- Reżyseria i scenariusz: Tadeusz Król
- Obsada: Janusz Chabior, Joanna Orleańska, Przemysław Bluszcz, Aleksandra Popławska, Marek Kalita, Wojciech Zieliński, Bogdan Koca, Barbara Garstka, Kajetan Borowski, Jakub Wróblewski, Bartłomiej Firlet, Ewa Bakalarska, Anna Smołowik, Jacek Beler, Rafał Zawierucha, Kosma Król, Edward Kalisz, Maria Kowalik, Monika Wilczak, Marcin Juchniewicz, Paweł Tucholski, Tomasz Solich, Wojciech Chorąży, Jarosław Witaszczyk, Piotr Miazga
„Kraina lodu” – Animacja, Familijny, Przygodowy
„Dziś jestem blondynką” – Dramat, Komedia
„Wielki Liberace” – Biograficzny, Dramat
„Call Girl” – Dramat, Thriller
„Ani słowa więcej” – Komedia
„Kobieta w klatce” – Kryminał
„Metro” – Katastroficzny