„Super chwast” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.04.2014

„Super chwast”

Jeśli lubicie chłonąć wiedzę z niemalże każdej dziedziny nauki, szukacie odpowiedzi na nurtujące was pytania i lubicie je zadawać, mam dla was coś na rozgrzewkę:  „Gdyby ktoś podszedł do Ciebie i wysypał na dłoń podobne do kryształków ziarenka, a potem powiedział – zasiej je! Z rośliny, którą zbierzesz możesz zrobić sznur, tkaninę lub papier, możesz leczyć chorych albo się nią odurzać. Zatrzymałbyś nasiona, czy je wyrzucił?  Takie pada na początku dokumentu pod tytułem „Super chwast”.

wyroby_z_marihuaną

Jest to pierwszy dokument, który ukazuje wszelkie  wady i zalety konopi indyjskich, bez owijania w bawełnę, naciągania i mitomanii. Nikt z nas nie lubi, gdy coś się koloryzuje, i odwrotnie R1; przedstawia tylko w złym świetle. Od zawsze wiadomo, że wszystko ma swoje wady i zalety.

W  kanadyjskim dokumencie z 2009 r., poznajemy kolejno kilka osób, które nie wyobrażają sobie życia bez marihuany. O dziwo, nie są to osoby uzależnione. Są to ludzie, którzy zmagają się z ciężkimi chorobami nowotworowymi oraz Ci, którzy cierpią  z powodu synchronicznego bólu. Poznajemy losy Melache, który od 6 lat legalnie uprawia około 300 krzewów na użytek swój oraz 2 innych osób, Robin Few, której aktywne życie stanęło w miejscu z powodu chemioterapii oraz jej lekarza, który od 28 lat przygląda się jak marihuana pomaga pacjentom, którzy przyjmują ją nie tylko w postaci kwiatostanów,  ale również w formie  ciastek, masła itp.

Kanada jako pierwszy kraj na świecie w 200 r. zalegalizowała marihuanę  w celach leczniczych. Jednakże nie zaprzestała walki z nielegalnymi uprawami.  Siły porządkowe zwalczają degradujące przyrodę, nielegalne uprawy, a szaleni botanicy dążą do perfekcji w swoim rzemiośle. Najciekawszym aspektem tego filmu jest ilość ludzi na całym świecie, która walczy o wolność dla tego kwiatu.

Poznajemy osoby, które zajęły się nauczaniem laików w kwestiach prawnych i hodowlanych cannabisu. W tym celu założono nawet specjalistyczne Uniwersytety takie jak Oaksterdam, które funkcjonują R1; co ciekawe,  tak samo jak zwykłe uczelnie.

Dzięki wypowiedziom ludzi zajmujących różne stanowiska, zarówno tych za, jak i przeciw, poznajemy wszystkie wady i zalety tej substancji oraz to, jak ona zmieniła się na przestrzeni lat. Interesujące są zamieszczone, autentyczne historie ludzi, którzy praktykują  kuracje marihuaną, ludzi którym jest ona przepisywana na receptę przez lekarzy  doskonale zdających sobie sprawę z niesamowitych właściwości rośliny, ale również ludzi, którzy uważają tę substancję za zło, z którym walczą.   Niektórzy zagorzali zwolennicy trawki  twierdzą , że jest ona czymś więcej  niż tylko lekarstwem na ból.

Co prawda, oglądając ten dokumentalny film nie rozerwiemy się w nadchodzący wieczór, ale dla zainteresowanych specyfiką tego tematu niesie on wiele cennych informacji.  Dokument w lekki i przyjemny sposób opowiada o korzeniach cannabisu, sposobach zastosowania i dementuje wszelkie związane z nią mity. Jest naprawdę  godny polecenia !

Magda Rydz

Autor

- niezależny serwis informacyjno-publicystyczny.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika