"Abonent chwilowo nieosiągalny" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 29.12.2015

„Abonent chwilowo nieosiągalny”

Abonent chwilowo nieosiągalny, czyli spowiedź księdza Bonieckiego o najważniejszych osobach w życiu.

bonieckiJaki wpływ na życie mieli wielcy ludzie Kościoła, filozofowie, opozycjoniści i postacie szeroko nieznane? Kogo ks. Boniecki podziwiał? Kim są osoby, które spotkał na swojej życiowej drodze i uznał to za swoisty zaszczyt?

Jan Paweł II pochłonięty zapoznawaniem się z krytycznym artykułem Kisiela. Czesław Miłosz, który będąc młodzieńcem wiedział, że dla Narodu ważniejsza będzie Jego twórczość niż udział w walkach z bronią w ręku. Państwo Turowicz, u których ksiądz Boniecki mieszkał.. pomimo iż szukali studenta na kwaterę.

Czym dla księdza Adama jest przyjaźń, szacunek i przemijanie?

„Zachwycam się tą jego książką już dla tego samego, że jest napisana znakomicie. Czterdziestu ośmiu ludzi, od Marka Edelmana do ks. Józefa Tischnera, zostało w niej przedstawionych pośmiertnie piórem zaprawdę świetnym.

Te Adamowe to wręcz literatura. Kapitalna literatura faktu: dowiadujemy się o zmarłych bardzo dużo, oprócz tego, co można przeczytać już w odredakcyjnych notach, którymi wydawcy poprzedzili każdy tekst autora. Bywa on również mistrzowski na przykład w charakterystykach psychologicznych.” – Jan Turnau ~ „Gazeta Wyborcza”, 23.11.2015

Ksiądz Adam Boniecki – (właściwie Adam Edward Fredro-Boniecki). Redaktor-senior „Tygodnika Powszechnego”, marianin. Ur. w 1934 r. w Warszawie. Absolwent filozofii na KUL, w 1964 r. na prośbę bp. Karola Wojtyły skierowany do pracy w redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Jednocześnie abp. Wojtyła zaangażował go do działającego na skraju legalności duszpasterstwa akademickiego. Jest autorem 14 książek, m.in. „Rozmów niedokończonych”, „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, „Notesu rzymskiego”, „Zrozumieć papieża (rozmowy o encyklikach z Katarzyną Kolendą-Zaleską)”, „Vademecum”, „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, „Zakaz palenia”. Obecnie jest redaktorem-seniorem „Tygodnika”, do każdego numeru pisze edytorial. Jeździ po kraju z wykładami i na spotkania autorskie. (www.tygodnikpowszechny.pl)

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika