"Abonent chwilowo nieosiągalny" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 29.12.2015

„Abonent chwilowo nieosiągalny”

Abonent chwilowo nieosiągalny, czyli spowiedź księdza Bonieckiego o najważniejszych osobach w życiu.

bonieckiJaki wpływ na mieli wielcy ludzie Kościoła, filozofowie, opozycjoniści i postacie szeroko nieznane? Kogo ks. Boniecki podziwiał? Kim są osoby, które spotkał na swojej życiowej drodze i uznał to za swoisty zaszczyt?

Jan Paweł II pochłonięty zapoznawaniem się z krytycznym artykułem Kisiela. Czesław Miłosz, który będąc młodzieńcem wiedział, że dla Narodu ważniejsza będzie Jego twórczość niż udział w walkach z bronią w ręku. Państwo Turowicz, u których ksiądz Boniecki mieszkał.. pomimo iż szukali studenta na kwaterę.

Czym dla księdza Adama jest przyjaźń, szacunek i przemijanie?

„Zachwycam się tą jego książką już dla tego samego, że jest napisana znakomicie. Czterdziestu ośmiu ludzi, od Marka Edelmana do ks. Józefa Tischnera, zostało w niej przedstawionych pośmiertnie piórem zaprawdę świetnym.

Te Adamowe to wręcz literatura. Kapitalna literatura faktu: dowiadujemy się o zmarłych bardzo dużo, oprócz tego, co można przeczytać już w odredakcyjnych notach, którymi wydawcy poprzedzili każdy tekst autora. Bywa on również mistrzowski na przykład w charakterystykach psychologicznych.” R1; Jan Turnau ~ „Gazeta Wyborcza”, 23.11.2015

Ksiądz Adam Boniecki – (właściwie Adam Edward Fredro-Boniecki). Redaktor-senior „Tygodnika Powszechnego”, marianin. Ur. w 1934 r. w Warszawie. Absolwent filozofii na KUL, w 1964 r. na prośbę bp. Karola Wojtyły skierowany do pracy w redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Jednocześnie abp. Wojtyła zaangażował go do działającego na skraju legalności duszpasterstwa akademickiego. Jest autorem 4 książek, m.in. „Rozmów niedokończonych”, „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, „Notesu rzymskiego”, „Zrozumieć papieża (rozmowy o encyklikach z Katarzyną Kolendą-Zaleską)”, „Vademecum”, „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, „Zakaz palenia”. Obecnie jest redaktorem-seniorem „Tygodnika”, do każdego numeru pisze edytorial. Jeździ po kraju z wykładami i na spotkania autorskie. (www.tygodnikpowszechny.pl)

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika