Czarnobyl – Francesco M. Cataluccio
Zapraszamy Państwa na Ukrainą. Do Czarnobyla, miejsca R11; symbolu. Jednak tym razem jest to podróż wielowymiarowa. Metafizyczna, filozoficzna, historyczna ale nie tylko.
Po 1986 roku nazwa Czarnobyl nieodłącznie kojarzy się z przerażającą katastrofą reaktora jądrowego.
To dzięki niej o małej miejscowości usłyszał cały świat. A przecież Czarnobyl to także symbol poplątanych dziejów polsko-ukraińsko-rosyjsko-żydowskich, zawirowań historii i sąsiedzkiego rewanżyzmu. Francesco M. Cataluccio próbuje odtworzyć latopis wymazany z ludzkiej pamięci przez hekatombę.
Francesco M. Cataluccio
Francesco M. Cataluccio (ur. 1955) – studiował filozofię i filologię polską we Florencji i w Warszawie. Autor licznych artykułów na temat dziejów i kultury Polski oraz Europy Środkowej. Był redaktorem włoskiego wydania dzieł Witolda Gombrowicza oraz włoskiej i hiszpańskiej zbiorowej edycji dzieł Brunona Schulza. Polskim czytelnikom znany jako autor książek: Niedojrzałość, choroba naszych czasów (2006) oraz Jadę zobaczyć, czy tam jest lepiej. Niemalże brewiarz środkowoeuropejski (2012) Laureat Nagrody Literackiej im. Giuseppe Dessìego.
Książka Francesca M. Cataluccia to jednocześnie reportaż z Czarnobyla, opowieść o katastrofie czarnobylskiej i esej historyczny o tym miejscu, przez stulecia przeklinanym i nieszczęsnym dla swoich mieszkańców. To wreszcie przypowieść filozoficzna i metafora literacka o kondycji ludzkiej, granicach ludzkiego rozumu i obecności diabła w naszym świecie. Cataluccio, polonofil i miłośnik Gombrowicza, opowiada nam o dziejach Czarnobyla i okolic, które były nieludzką ziemią dla Żydów, Ukraińców, Polaków i Rosjan. Na tej ziemi, zapoznanej przez Boga i przeklętej przez ludzi, odczytać można znaki roboty diabła oraz wszystkich koszmarów dwudziestego wieku. Francesca zainspirowała wizyta w antykwariacie, gdzie odnalazł starą mapę Ukrainy. Doprawdy, Francesco wie dobrze, czego szukać w antykwariatach.
Adam Michnik
To książka, która zadowoli miłośników historii, ale także i tych, którzy poszukują w naszym świecie mistycyzmu i tajemnic.
Paweł Kukliński
Przekład z języka włoskiego: Paweł Bravo
Wydawnictwo Czarne, 2013