Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL w latach 1976-1989 | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.04.2013

„Encyklopedia Solidarności” – o bezimiennych działaczach opozycji w PRL

1223 biogramów i haseł rzeczowych – to zawartość drugiej części wielotomowej publikacji „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w w latach 1976-1989”, której gdańska premiera będzie miała miejsce 3 kwietnia w historycznej Sali na terenie Stoczni Gdańskiej o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL w latach 1976-1989„Encyklopedia Solidarności” to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Pokolenie, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Oficyny Wydawniczej Volumen. To pierwsze, realizowane na tak dużą skalę przedsięwzięcie, dokumentujące walkę polskiej opozycji, oddające należne jej bohaterom miejsce w historii i ludzkiej pamięci. Są tutaj biogramy, hasła dotyczące regionów, prasy podziemnej, kultury niezależnej z lat 1976-1989. „Solidarność” tworzyli bowiem w większości ludzie, o których nie czytaliśmy na pierwszych stronach bibuły, bezimienni działacze najpierw legalnych struktur związkowych, a później podziemia, drukarze, grupy oporu i wielu innych walczących za naszą i waszą wolność. „Encyklopedia Solidarności” publikowana w tzw. systemie holenderskim, stanowi największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w w latach 1976–1989. Aktualny, pełny zasób „Encyklopedii” jest dostępny na stronie internetowej www.encyklopedia-solidarnosci.pl. Pierwszy tom został wydany w 2010 r.

W spotkaniu w Gdańsku weźmie udział Prezes IPN dr Łukasz Kamiński, Przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie Przemysław Miśkiewicz oraz redaktor naczelny 2. tomu „Encyklopedii Solidarności” dr Grzegorz Waligóra. W dyskusji głos zabierze także historyk z gdańskiego oddziału IPN, jeden ze współautorów haseł w encyklopedii i badacz gdańskiego regionu NSZZ „Solidarność”, Arkadiusz Kazański. Prezentację poprowadzi dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr hab. Mirosław Golon.

"Encyklopedia Solidarności" - o bezimiennych działaczach opozycji w PRL

Podczas w Sali Stoczni Gdańskiej będzie prezentowana ponadto wystawa autorstwa Andrzeja Rozpłochowskiego pt. „Zapominanie Porozumienie Katowickie – wkład MKZ Katowice NSZZ «Solidarność» w dorobek kulturowy regionu”. Będzie można również nabyć w promocyjnych cenach zarówno „Encyklopedię Solidarności. Opozycja w 1976-1989”, jak i wydawnictwa gdańskiego oddziału IPN.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika