Od Wajdy do Komasy
11 września – 4 dni przed startem 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni – do księgarń trafi książka, która oddaje hołd polskiej kinematografii. „Od Wajdy do Komasy” to niezwykły zbiór sylwetek najwybitniejszych polskich reżyserów, który stworzyła Barbara Hollender – dziennikarka „Rzeczpospolitej”, wieloletnia korespondentka „Variety”, członkini Europejskiej Akademii Filmowej, ale przede wszystkim wybitna krytyczka filmowa.
„Od Wajdy do Komasy” to pozycja obowiązkowa, nie tylko dla kinomanów. Autorka we wstępie napisała: Mam nadzieję, że przeglądają się w tej książce kino, ale też Polska. A przede wszystkim ludzie. Kilka pokoleń inteligentów o odmiennych życiorysach, doświadczeniach, ambicjach i marzeniach. To historia kina z Polską w tle, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy tę Polskę próbują opowiedzieć widzom. Od Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland, przez Krauzów i Wojciecha Smarzowskiego, aż po pokolenie czterdziestolatków i najmłodszych: Tomasza Wasilewskiego czy Jana Komasę, którzy już zdobyli swoją publiczność.
Z książki Barbary Hollender czytelnik dowie się m. in. dlaczego Małgorzata Szumowska wmawiała sobie w szkole, że jest dadaistą, dlaczego Paweł Pawlikowski po latach emigracji wrócił do kraju, czy Wojciech Smarzowski potrafiłby nakręcić komedię romantyczną i dlaczego Ryszard Bugajski uparcie powtarza, że „kłopoty to jego specjalność”.
Dlaczego Małgorzata Szumowska wmawiała sobie w szkole, że jest dadaistą? Dlaczego Paweł Pawlikowski po latach emigracji wrócił do kraju? Czy Wojciech Smarzowski potrafiłby nakręcić komedię romantyczną? I dlaczego Ryszard Bugajski uparcie powtarza, że „kłopoty to jego specjalność”?
Opowieść o kilku pokoleniach polskich artystów o bardzo różnych życiorysach, generacyjnych doświadczeniach, systemach wartości, ambicjach i tęsknotach. Od Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland, przez Krauzów i Wojciecha Smarzowskiego, aż po pokolenie czterdziestolatków i najmłodszych: Tomasza Wasilewskiego czy Jana Komasę, którzy już zdobyli swoją publiczność. Historia kina z Polską w tle, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy tę Polskę próbują opowiedzieć widzom.
Barbara Hollender — krytyk filmowy, przewodnicząca Koła Piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (polskiej sekcji FIPRESCI), członek Europejskiej Akademii Filmowej. Od 1992 r. jest związana z dziennikiem „Rzeczpospolita”, dla którego relacjonuje m.in. festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Gdyni. W latach 2000-2005 była korespondentką „Variety”, jest autorką szkiców o polskim kinie w przewodniku „International Film Guide” wydawanym przez brytyjskie wydawnictwo Wallflower Press i współautorką książek „Gwiazdy w zbliżeniu”, „Studio Tor” (razem z Zofią Turowską). Przetłumaczyła na język polski kilka powieści, m.in. „Waszyngton za zamkniętymi drzwiami”, „Batman”.