Od Wajdy do Komasy | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.09.2014

Od Wajdy do Komasy

11 września – 4 dni przed startem 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni – do księgarń trafi książka, która oddaje hołd polskiej kinematografii. „Od Wajdy do Komasy” to niezwykły zbiór sylwetek najwybitniejszych polskich reżyserów, który stworzyła Barbara Hollender – dziennikarka „Rzeczpospolitej”, wieloletnia korespondentka „Variety”, członkini Europejskiej Akademii Filmowej, ale przede wszystkim wybitna krytyczka filmowa.

Od Wajdy do Komasy „Od Wajdy do Komasy” to pozycja obowiązkowa, nie tylko dla kinomanów. Autorka we wstępie napisała: Mam nadzieję, że przeglądają się w tej książce kino, ale też Polska. A przede wszystkim ludzie. Kilka pokoleń inteligentów o odmiennych życiorysach, doświadczeniach, ambicjach i marzeniach. To historia kina z Polską w tle, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy tę Polskę próbują opowiedzieć widzom. Od Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland, przez Krauzów i Wojciecha Smarzowskiego, aż po pokolenie czterdziestolatków i najmłodszych: Tomasza Wasilewskiego czy Jana Komasę, którzy już zdobyli swoją publiczność.

Z książki Barbary Hollender czytelnik dowie się m. in. dlaczego Małgorzata Szumowska wmawiała sobie w szkole, że jest dadaistą, dlaczego Paweł Pawlikowski po latach emigracji wrócił do kraju, czy Wojciech Smarzowski potrafiłby nakręcić komedię romantyczną i dlaczego Ryszard Bugajski uparcie powtarza, że „kłopoty to jego specjalność”.

Dlaczego Małgorzata Szumowska wmawiała sobie w szkole, że jest dadaistą? Dlaczego Paweł Pawlikowski po latach emigracji wrócił do kraju? Czy Wojciech Smarzowski potrafiłby nakręcić komedię romantyczną? I dlaczego Ryszard Bugajski uparcie powtarza, że „kłopoty to jego specjalność”?

Opowieść o kilku pokoleniach polskich artystów o bardzo różnych życiorysach, generacyjnych doświadczeniach, systemach wartości, ambicjach i tęsknotach. Od Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland, przez Krauzów i Wojciecha Smarzowskiego, aż po pokolenie czterdziestolatków i najmłodszych: Tomasza Wasilewskiego czy Jana Komasę, którzy już zdobyli swoją publiczność. Historia kina z Polską w tle, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy tę Polskę próbują opowiedzieć widzom.

Barbara Hollender — krytyk filmowy, przewodnicząca Koła Piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (polskiej sekcji FIPRESCI), członek Europejskiej Akademii Filmowej. Od 1992 r. jest związana z dziennikiem „Rzeczpospolita”, dla którego relacjonuje m.in. festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Gdyni. W latach 2000-2005 była korespondentką „Variety”, jest autorką szkiców o polskim kinie w przewodniku „International Film Guide” wydawanym przez brytyjskie wydawnictwo Wallflower Press i współautorką książek „Gwiazdy w zbliżeniu”, „Studio Tor” (razem z Zofią Turowską). Przetłumaczyła na język polski kilka powieści, m.in. „Waszyngton za zamkniętymi drzwiami”, „Batman”.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika