Walczyć o wolność, żyć niezależnie. Wspomnienia o Władysławie Bartoszewskim | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 8.08.2017

Walczyć o wolność, żyć niezależnie. Wspomnienia o Władysławie Bartoszewskim

Władysław Bartoszewski – zarówno z polskiej, jak i z europejskiej perspektywy – był postacią niezwykłą, fascynującą, darzoną ogromnym szacunkiem przez przyjaciół i znajomych.

Ten wyrosły z głęboko chrześcijańskich korzeni świadek najtragiczniejszych czasów, ocalały z Auschwitz, historyk, pisarz, dyplomata, były polski minister spraw zagranicznych i przyjaciel ludzi, potrafił z całych sił i z niestrudzoną wolą walki bronić swych przekonań. Dążył do ocalenia pamięci i nie pozwalał zapominać. Pragnął pojednania Polski z Niemcami. Chciał zapewnić Polakom w demokracji i członkostwo w Unii Europejskiej. W dyskusji z profesorem Bartoszewskim niełatwo było postawić na swoim, potrafił wymierzać sprawne retoryczne ciosy. Sprawy, o których słuszności był przekonany, forsował z niezwykłym uporem i twardą nieustępliwością.

Książka Bettiny Schaefer to zbiór wspomnień. Członkowie rodziny Władysława Bartoszewskiego, jego przyjaciele, współpracownicy, towarzysze drogi życiowej, znajomi i byli studenci w osobistych słowach opisują spotkania z nim na różnych etapach jego życia w ciągu niemal sześćdziesięciu lat.

Bettina Schaefer – dziennikarka, autorka książek i wydawca. Ukończyła studia dziennikarskie w Berlinie. Wielokrotnie nagradzana za publikacje biograficzne. Do jej najważniejszych publikacji należą „Lass uns über Auschwitz sprechen” (Porozmawiajmy o Auschwitz, 2009) i „Ich bleibe Optimist, trotz allem – Erinnerungen an Noach Flug” (Mimo wszystko pozostaję optymistą – wspomnienia o Noahu Flugu, wyd. niemieckie 2014, wyd. angielskie 2015).

źródło: materiały promocyjne

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 3 komentarze
Napisano
 1. i buuu... pisze:

  Profesór bez matury co się Niemcom do pasa kłąniał…
  P.S. Z tym pluciem to problemy geriatryczne były ?

  • bośka pisze:

   jedno wielkie kłamstwo walczył o wolność ale swoją nigdy nie zapomnę jak mówił że wolał mieć sąsiada za Niemca niż Polaka …..albo Polska to brzydka panna na wydaniu …bo miedzy innymi On taka Polske przedstawiał

 2. tom pisze:

  no cóż tu komentować był żył umarł i tyle wszystko przed nami

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika