Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.11.2023

Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne

Odwaga. Cóż to znaczy być odważnym? Spać przy zgaszonym świetle, samotnie zwiedzać mroczne zakamarki jaskiń, przejechać się najszybszym i najbardziej wykręcającym rollercoasterem? A może bycie odważnym to zupełnie coś innego, to sposób, w jaki pokonujemy przeszkody i przeciwności losu. To nasza odpowiedź na trudności i problemy, którym odważnie stawiamy czoło, zamiast udawać, że ich nie ma? Ilu odważnych, tyle teorii. Jak jednak przekuć wiedzę teoretyczną w praktykę? Czy faktycznie odwaga jest nieodzownym elementem naszej egzystencji? Co, jeśli nie chodzi o egzystowanie, ale życie świadome, inspirujące, życie, którego jesteśmy kreatorami my sami? Bez względu na to, ile macie lat, możecie stać się bardziej odważnymi obywatelami tego świata. Trening czyni mistrza, zatem do dzieła!

Nakładem Wydawnictwa ToTamto ukazała się najnowsza książka znanego duetu, poświęcona bardzo ważnemu aspektowi naszego życia, a dokładniej naszym postawom wobec tego, co nas spotyka, czego doświadczamy. Tym razem i Francesc Miralles postanowili przyjrzeć się odwadze i jej wpływowi na ludzkie życie. Z myślą o tych, którzy odrzucają bierne trwanie na rzecz czynnego udziału w byciu tu i teraz, przygotowali 35 historii, które nie tylko dodadzą sił i pozwolą pokonać przeciwności losu, ale staną się bardzo ważnym przewodnikiem po lepszej, jaśniejszej stronie życia. Choć sam tytuł wskazuje na to, że są to historie dla dzieci, ja absolutnie nie mam złudzeń co do tego, iż mogą, a wręcz powinny przeczytać je także osoby dorosłe. Prawdy, mądrości i piękno zawarte w każdej z tych krótkich opowieści stanowią prawdziwy balsam dla duszy. Ukazują wartości, które warto dostrzegać, pielęgnować, rozwijać, a niekiedy odkrywać na nowo.

Na czym polega magia tej książki? Na prostym przekazie z głębokim przesłaniem. Każda z historii odnosi się do zupełnie innego problemu, kwestii światopoglądowej, emocji, wartości czy postaw. Krótkie opowieści kończą się bardzo ważnym zadaniem „przemyśl to” – i to właśnie zaangażowanie czytelnika, wejście z nim w interakcje sprawia, że przesłania i istota poruszanych zagadnień trafiają wprost do serc i umysłów. Każdy z czytelników znajdzie w opowieściach coś dla siebie, coś ze swojego życia, o sobie lub o swoich bliskich. Mogą to być sytuacje, które wydarzyły się dawniej, znacząco wpłynęły na nasze losy, ale równie dobrze mogą być to obrazy zupełnie nam obce, które dopiero poznamy. Niezwykle ważna, wartościowa, oparta na fundamentach psychologii emocjonalnej i społecznej książka wywiera ogromne wrażenie na czytelniku. Uskrzydla, buduje, pokazuje na przykładach jak żyć, aby żyć odważniej, pełniej i szczęśliwiej.

Cudowna inspiracja do prowadzenia rozmów z dziećmi na tematy trudne, delikatne, odnoszące się do kwestii przeżyć wewnętrznych, radzenia sobie z emocjami czy receptami na szczęście. Choć nie ma jednej, uniwersalnej, warto sięgać do filozoficznych korzeni, korzystać z mądrości uczonych, cenionych myślicieli czy pisarzy, którzy rozłożyli ludzie losy na cząsteczki pierwsze. Niemal każdy pragnie być szczęśliwym. Jak tego dokonać? W książce „Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne” znajdziecie wszystko, czego wam potrzeba, aby w spokoju przyjrzeć się własnej duszy. Dobrze jest odkrywać wraz z dzieckiem jego pragnienia, marzenia, obawy, starać się widzieć i rozumieć świat jego oczami. Wzmacniać sferę emocjonalną, poprzez analizowanie sytuacji opisanych w tych 35 historiach. To także nauka poprzez empatię, wczuwanie się w losy i troski bohaterów opowieści. Mnożyć się będą pytania o to, co jest w życiu ważne, kim jesteśmy, czego chcemy, dokąd zmierzamy w tej podróży zwanej życiem. Jakimi chcemy być dla innych, jak sobie radzimy z trudnymi emocjami, złością, niechęcią, zazdrością, co nas ogranicza, czego brakuje nam, do bycia szczęśliwymi. Opowieści uczą doceniać to co mamy, kim jesteśmy, cieszyć się z tego co jest, ale nie zapominając o realizacji marzeń, do których droga jest wyboista, wymagająca pracy z naszej strony, uporu i determinacji.

Álex Rovira, Francesc Miralles wiedzą jak wcisnąć w naszym umyśle przycisk „reset”. Wierzę, że takie książki nie powstają wyłącznie z myślą o dzieciach, ale także o dorosłych w których wciąż tkwią dzieci wołające o pomoc. Każdemu należy się uwaga, opieka i wyciągnięcie ręki. Opowieści przypominają o tym, jak ważna jest współpraca, otwarcie się na potrzeby swoje i innych, czas na refleksje i obserwacje otoczenia. Gdzieś, w tym pośpiechu i codzienności, zdarza nam się pomylić drogi, zgubić, wejść nie tam, gdzie powinniśmy byli dotrzeć. Zawsze jest czas na naprawę, zawrócenie, a błędy są lekcjami, które nas uczą. Historie, którymi raczy nas ta wspaniała dwójka pisarzy, są jak latarnie widoczne z daleka dla zbłąkanych żeglarzy. Są światłem, nadzieją i siłą, by płynąć dalej, zredukować kurs, czekać na wiatr i bezpiecznie zawinąć do właściwego portu. Wspaniale się czyta i ogląda tę książkę, ilustracje Gemmy Capdevily w pełni oddają istotę problemu, którego dotyczy dana opowieść. Jest w nich coś ujmującego, zwłaszcza dla młodego czytelnika, który chłonie obrazy, wyczuwając emocje bijące z twarzy bohaterów. Niepokój, smutek, złość, szczęście, nadzieja.

Wśród tych 35 historii znalazłam dla siebie kilka kamyczków. To sytuacje, które doskonale znam z życia, w których czułam się tak, jak bohaterowie, nie dostrzegałam pewnych kwestii, coś mi umykało, kłuło, blokowało. Książka naprawdę daje do myślenia, zachęca do zatrzymania, spowolnienia i świadomego doświadczania życia, wprowadzania zmian, naprawiania, działania, rozwijania i inspirowania innych na drodze do szczęśliwszego życia. Szczególnie zainteresowały mnie kwestie poświęcone przenoszeniu ciężaru uwagi z poszukiwań winnego na rozwiązywanie problemów, a także opowieści o skutkach trwania w poczuciu fałszywego bezpieczeństwa. Krótkie, ale jakże treściwe historie ukazują prawdy o materialnym i niematerialnym świecie, w którym budujemy relacje z innymi oraz realizujemy się na różnych płaszczyznach. Otrzymujemy zbiór kierunkowskazów, z których warto wraz z dziećmi skorzystać, pokazać im którędy iść przez życie, pójść razem, odważnie. To także okazja do rozmów o przyszłości, o tym, co po nas pozostanie, co dobrego możemy zrobić dziś dla dobra przyszłych pokoleń. Uwielbiam takie książki, po których myśli galopują, nie dając wytchnienia. Jeszcze jest tyle do pokazania, opowiedzenia i dostrzeżenia. Na wszystko potrzebny jest czas i konsekwencja, o czym przekonują nas autorzy „Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne”. Cudowna tej książki sprawia, że polecam ją wszystkim dbającym o sferę emocjonalną dziecka, jego duchowość, przyszłość, ale także czytelnikom, którzy chcą zrobić coś dobrego dla samych siebie. Troszczmy się o tych, którzy są dla nas ważni, nie gubiąc po drodze tego, co jest ważne. Odwagi!

Autor: Álex Rovira, Francesc Miralles
Tłumaczenie: Katarzyna Kozioł-Galvis
Tytuł: Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne
Wydawnictwo: Wydawnictwo ToTamto
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 174
Wiek czytelnika: 9+

Autor

- dziennikarka specjalizująca się w tematyce śledczej.

Wyświetlono 4 komentarze
Napisano
  1. Lima pisze:

    To naprawdę trzeba wiedzieć jak rozmawiać z dzieckiem. Fajnie że teraż jest tak dużo informacji na ten temat.

  2. Anna pisze:

    Nie zawsze można pomóc dziecku, czasem jest potrzebna pomóc specjalistów.

  3. Anna pisze:

    Nie zawsze można pomóc dziecku, czasem jest potrzebna pomóc specjalistów. Czytać informacje

  4. Nina pisze:

    Jeżeli szukasz pomocy zwróc uwagę na Buki. Tam znajdziesz.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika