Paula Hanasz - "W miłości i na wojnie" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 4.11.2013

Paula Hanasz – „W miłości i na wojnie”

7 listopada do księgarń trafi inspirowana faktami powieść Pauli Hanasz pt. „W miłości i na wojnie”. Autorka (urodzona w Polsce, mieszkająca na stałe w Australii) napisała ją po zakończeniu dwuletniego pobytu z ramienia NATO ISAF (Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa) w Afganistanie.

Paula Hanasz - "W miłości i na wojnie"Książka ukazuje szokująco szczery obraz życia w Kabulu. Bohaterka książki pracowała jako tzw. propagandystka – do jej obowiązków należało przekonywanie lokalnej ludności do idei demokracji i pokoju. Czy w ogóle można tego dokonać, jeśli ludzie ci znają wyłącznie stan uciemiężenia i wojny? Jakie będa koszty (psychiczne i emocjonalne) pobytu w Kabulu? Nie bez powodu wszyscy jak mantrę powtarzają tam: „What happens in Afganistan, stays in Afganistan”…

Szokująco szczery obraz życia w Kabulu widzianego oczami kobiety, która usiłowała przekonać do idei demokracji i pokoju ludzi znających wyłącznie stan uciemiężenia i wojny. Powieść inspirowana faktami.

W mieście wybucha samochód-pułapka. Obcokrajowcy biorący udział w przyjęciu nie zwracają na to uwagi. Alkohol leje się strumieniami, aromat haszyszu maskuje smród benzyny, ścieków i kurzu, spowijający Kabul letnią porą. Między krzewami róż krążą służący ze srebrnymi tacami, nad basenem długonogie blondynki sączą drinki i plotkują.

Główna bohaterka powieści powinna być pośród tych „militarnych Barbie”, swoich jedynych przyjaciółek w surrealistycznym świecie żołnierzy, pracowników pomocy humanitarnej, terrorystów, najemników, korespondentów zagranicznych i szukających mocnych wrażeń turystów. Zamiast tego szykuje się na randkę ze swoim nowym kochankiem, który ma dostęp do wszystkich pomieszczeń w bazie wojskowej. Mogą w nich uprawiać seks, bez strachu, że ktoś ich nakryje. Szczególnie jej mąż.

Paula Hanasz – książkę napisała po zakończeniu dwuletniego pobytu z ramienia NATO ISAF (Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa) w Afganistanie. Urodziła się w Polsce, mieszka w Australii, gdzie pracuje jako konsultantka ds. bezpieczeństwa i obrony.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika