Prezydent von Dyzma - Marcin Wolski | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 30.05.2013

Prezydent von Dyzma – Marcin Wolski

Wydawnictwo „Zysk” opublikowało właśnie książkę Marcina Wolskiego zatytułowaną „Prezydent von Dyzma”. Autor przedstawia w niej nieprawdopodobną historię realizowanych przez kilku prominentnych hitlerowców poszukiwań Nikodema Dyzmy. Potrzebny był on Hitlerowi do „przeciągnięcia” Polaków na stronę Niemiec pod koniec II wojny światowej.

prezydent_von_dyzma

Zdaniem Hitlera, Polacy, z ich narodowymi cechami, mogliby stanowić niemal „wunderwaffe” w walce z aliantami. Jak większość żartów Marcina Wolskiego tak i ten jest kompletnie oderwany od realiów, ale osadzony w polskiej rzeczywistości. W dodatku autor zastosował bardzo interesujący zabieg włączenia do swej powieści postaci znanych z różnych utworów (nie tylko literackich).

Wartka akcja, znani większości z czytelników i miejsca akcji powodują, że książkę czyta się lekko i swobodnie. Jeśli szukacie takiej właśnie lektury (powiedziałbym nawet „czytadła”) na krótkie, letnie noce, to książka ta jest „jak znalazł”. Polecam!

P.s.
Wydawnictwo ZyskJeśli Centralna Komisja Egzaminacyjna ma problemy z układaniem sensownych pytań maturalnych z języka polskiego, to, zupełnie bezpłatnie (tak, w tym miejscu rezygnuję z wszelkich praw autorskich) proponuję jedno:

Wskaż ślady polskich utworów literackich w książce Marcina Wolskiego „Prezydent von Dyzma”.

Autor

- publicysta, komentator i felietonista.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika