Ruiny Gorlanu – Tajemniczy Korpus Zwiadowców | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 28.04.2014

Ruiny Gorlanu – Tajemniczy Korpus Zwiadowców

Zwiadowcy (ang. Ranger’s Apprentice) to seria powieści fantasy, która przyniosła największą sławę twórcy. John Flanagan jest australijskim pisarzem, urodzonym w Sydney w 1944 roku. W świecie książek zrobiło się o nim głośno dopiero po wydaniu pierwszej części Zwiadowców.

RA1 rejacket:Layout 1Wstępnie Flanagan pisał z myślą o swoim synu – Michaelu. Opowieści miały być bajką na dobranoc. Okazało się jednak, że są bardzo dobre i nadają się do publikacji. Do tej pory wydano 12 tomów książek o przygodach członków Korpusu Zwiadowców. W bieżącym roku w księgarniach ma ukazać się kolejna – 13 już część.

Ruiny Gorlanu są pierwszą powieścią z tej serii. Poznajemy w niej głównego bohatera – Willa Treaty’ego. Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje przed trudną decyzją: „Kim chcę zostać w przyszłości?”. Jedni muszą zadecydować wcześniej, inni później. Często marzenia o byciu strażakiem, policjantem czy też nauczycielem pryskają jak mydlana bańka. Przeciwności losu spychają naszą karierę w zupełnie innym kierunku. Podobnie jest z bohaterem tej książki. Will jest wychowankiem sierocińca. Nie wie, kim byli jego rodzice, jednak w głębi serca ma nadzieję, że ojciec był wielkim rycerzem, który poległ w bitwie. Chce pójść w jego ślady i dołączyć do Mistrzów Szkoły Rycerskiej i Ujeżdżania. W Dniu Wyboru zostaje on odrzucony przez rycerzy. Jest przekonany, że to koniec marzeń o służbie królowi.

Wtedy w powieści pojawia drugi z głównych bohaterów, przyszły mistrz Willa – Halt O’Carrick.  Halt jest najlepszym łucznikiem w Korpusie Zwiadowców. Od razu dostrzega potencjał  w młodym chłopcu. Podstępem chce sprawdzić, czy jego podejrzenia są słuszne. Pokazuje on tajemniczą kartkę baronowi Araldowi. Nie umknęło to uwadze chłopca, który postanawia, że musi poznać treść tajnej wiadomości. Zwiadowca natomiast jest pewny, że ciekawski Will zakradnie się nocą do jednej z komnat zamku i będzie chciał znaleźć tak ważną dla niego kartkę. W komnacie
na chłopaka oprócz wiadomości czeka schowany Halt. Młodzik zostaje przyłapany na „włamaniu” i obawia się, że za to co zrobił czeka go surowa kara. Okazuje się jednak, że zdał egzamin  i zostaje przyjęty na czeladnika zwiadowcy.

Pod okiem doświadczonego Halta  młody Will uczy się trudnych tajników sztuki zwiadowców. Pierwszą poważną próbą sprawdzającą umiejętności czeladnika jest wyprawa na poszukiwanie kalkarów (2,5 metrowych potworów). Czy chłopiec sprawdzi się i zostanie przyjęty do korpusów zwiadowców? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy jedynie w Ruinach Gorlanu.

Jeśli ktoś poszukuje ciekawej, wciągającej i pełnej emocji powieści fantasy, Zwiadowcy spełniają wszystkie te kryteria. Liczne przygody bohaterów są niesamowite, a  ich wzajemne zaufanie, szacunek oraz przyjaźń, która rozkwita między dwojgiem różnych osób, sprawia że każdy odnajdzie tam coś dla siebie. Powieść uczy, wzrusza i bawi.

Osobiście przeczytałam 9 części i każda następna pozytywnie mnie zaskakuje. Zwiadowcy są idealne dla poszukiwaczy niesamowitych przygód. Gdy raz zacznie się czytać, nie można już przestać. Po przeczytaniu jednej części w napięciu czeka się na jej kontynuację.

Marta Lejman

Autor

- niezależny serwis informacyjno-publicystyczny.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>