Konferencja „Językowy, literacki i kulturowy obraz Pomorza” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 26.06.2017

Konferencja „Językowy, literacki i kulturowy obraz Pomorza”

Katedra Języka Polskiego Uniwersytetu Gdańskiego ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt.: „Językowy, literacki i kulturowy obraz Pomorza” poświęconą prof. dr. hab. Edwardowi Brezie w 85. rocznicę urodzin, która odbędzie się 22 września 2017 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55.

Prof. Zenon Lica – jeden z organizatorów konferencji. (fot. Gazeta Bałtycka)

Dynamiczny rozwój nauki w zakresie pomorzoznawstwa i kaszuboznawstwa pozwala nam, raz czwarty, zaprosić Państwa na cykliczną konferencję o interdyscyplinarnym charakterze. Transformacje we współczesnej przestrzeni kulturowej, prężnie rozwijające się pomorskie, kociewskie, kaszubskie organizacje społeczne, współpraca międzynarodowa w tym zakresie, intensyfikacja kontaktów naukowych, społecznych i turystycznych są przyczyną do stawiania pytań o rolę działań w regionie, o historię niewyjaśnioną i kontrowersyjną w dziejach Pomorza, o promocję lokalnej kultury i jedynego języka regionalnego w Polsce, jakim jest kaszubski.

Wzorem poprzednich lat proponujemy Państwu dyskusję nad pomorskim językiem, literaturą, kulturą, historią w ujęciu diachronicznym, a także nad przeobrażeniami i nowymi tendencjami oraz perspektywami badawczymi. Niezwykle istotne będą głosy odnoszące się do obecnego stanu i statusu języka kaszubskiego oraz odbioru pomorskiej kultury.

Ze względu na interdyscyplinarność konferencji zaproszenie kierujemy do reprezentantów dyscyplin naukowych z obszaru nauk humanistycznych i społecznych związanych z tematyką pomorską (przede wszystkim do językoznawców, literaturoznawców, kulturoznawców, historyków, socjologów, antropologów kultury, medioznawców).

Obrady odbędą się w Gdańsku, w gościnnych murach Uniwersytetu Gdańskiego, na Wydziale Filologicznym przy ul. Wita Stwosza 55.

Tegoroczna konferencja poświęcona będzie profesorowi Edwardowi Brezie w 85. rocznicę jego urodzin. Profesor Edward Breza to wybitny językoznawca, popularyzator i badacz pomorskiego nazewnictwa, ponad 2200 publikacji, w tym książek, artykułów i tekstów w prasie, promotor wielu magistrów, doktorów i recenzent licznych prac habilitacyjnych, także doktor honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Honorowy Obywatel Kościerzyny.

Mieszkańcy Pomorza przede wszystkim mogą kojarzyć profesora Brezę jako autora słynnej trylogii „Nazwiska Pomorzan”, w której opisał bardzo wielu nazwisk mieszkańców Polski północnej.

Komitet organizacyjny konferencji:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika