Borusewicz pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. "Dla niego z ideałów "S" zostało niewiele" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 31.08.2015

Borusewicz pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. „Dla niego z ideałów „S” zostało niewiele”

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Delegacja władz złożyła kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Wśród przedstawicieli władzy pojawił się także Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu. Ubrany w sportową koszulkę…

borusewicz_solidarnosc

Za moich czasów uczono już od dzieciństwa, że w niedzielę do kościoła należy się ubrać odświętnie. Podobnie idąc do teatru (opery, filharmonii), do sądu, do kogoś z wizytą, czy na egzamin (gimnazjalny, maturalny, na uczelni).

Ten odświętny ubiór w każdej z przytoczonych sytuacji świadczyć miał o moim szacunku dla wyznawanej wiary, Sztuki (przez duże S), powagi sądu wydającego wyroki w imieniu Rzeczpospolitej, do osoby, którą odwiedzam, dla egzaminującego mnie mistrza, mentora, guru.

Czasy się zmieniły, zasady nieco rozluźniono. Już toleruje się młodych ludzi w jeansach na koncercie w filharmonii, już dopuszczalny jest luźny sweterek w teatrze czy swobodna, sportowa marynarka w sądzie. Ale, przynajmniej w moim pokoleniu, nie ma tolerancji dla lekceważenia symboli walki Polaków z systemem wypaczeń władzy socjalistycznej Polski.

Tak się składa, że Marszałek Senatu, pan Bogdan Borusewicz należy do mojego pokolenia. I albo pobierał już od dzieciństwa bardzo kiepskie nauki, albo był bardzo kiepskim uczniem, albo sprawowane urzędy i dawne zasługi wywołały tak wielką zarozumiałość, że dla niego nie ma już żadnych świętości.

Przykład stroju, w jakim pan Marszałek wystąpił pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku świadczy o tym, że dla niego z ideałów Solidarności zostało już bardzo niewiele, a ci, którym ten wystawiono, nie zasługują na pana „marszałkowy” szacunek.

Moim zdaniem żadne, powtarzam żadne zasługi, dzisiejsze czy sprawowane funkcje nie upoważniają do tego, by rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych czcić w sportowej kurtce czy roboczej koszulce. Pamięć tamtych wydarzeń po prostu na to nie pozwala. Ale nie każdy jest w stanie to zrozumieć.

Autor

- publicysta, komentator i felietonista.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika